سناتورهای فرانسوی خواستارتقویت یورو برای حمایت ازایران شدند

دو سناتور فرانسوی روز چهارشنبه ضمن انتقاد از اقدامات یکجانبه آمریکا در بسیاری از پرونده‌های بین‌المللی از جمله خروج وی از برجام، خواستار تقویت یورو در برابر واشنگتن در حمایت از ایران شدند.
"ژان بیزه" سناتور جمهوری خواه و "فیلیپ بُنکار" سناتور راست میانه سنای فرانسه با انتشار بیانیه‌ای خواستار ایجاد سازوکار ویژه مالی و تقویت نقش یورو برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و ادامه همکاری‌های تجاری- اقتصادی با ایران شدند.
همچنین این دو سناتور فرانسوی دراین بیانیه از اتحادیه اروپا خواستند تا باایجاد نهادی ویژه در مقر این اتحادیه در بروکسل، برای مقابله با خطرهای ناشی از تحریم‌های آمریکا و حمایت از همکاری‌های شرکت‌های اروپایی با ایران اقدامی عملی انجام دهد.
سناتور بیزه و بنکار در بیانیه خود تاکید کردند که تنها راه دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تقویت یورو در برابر دلار است و ایجاد راه کار مالی برای انجام مبادلات پایاپای با ایران است و هرگونه استفاده از بانک سرمایه‌گذاری اروپا و رجوع به سازمان جهانی تجارت هیچ تاثیری ندارد.
دو سناتور فرانسوی در گزارش خود بر ضرورت ایجاد یک ساختار مستقل اروپایی نیز تاکید کردند که قادر باشد به شرکت‌های اروپایی به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط برای تجارت با ایران مشاوره حقوقی ارائه دهد.
در همین ارتباط، چندی پیش نیز "برونو لومر" وزیردارایی فرانسه با بیان اینکه آمریکا نمی‌تواند درباره همکاری تجاری اروپا با ایران تصمیم‌گیری کند، گفت: تحریم‌های واشنگتن علیه ایران فرصتی است تا اروپایی‌ها نهادهای مالی مستقل خاص خود را ایجاد کنند.
اتحادیه اروپا قرار است تا هفته‌های آینده سازوکار تازه‌ای برای ادامه مراودات بانکی قانونی با ایران در برابر تحریم‌های مالی آمریکا ایجاد کند.
خرید بلیط