پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم شرکت‌های خصوصی ایرانی و خارجی

گروه حمل‌ونقل- مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام آمادگی کامل سازمان بنادر و دریانوردی برای ارائه تسهیلات به سرمایه‌‌گذاران برای رونق بنادر شمالی کشور گفت‌: در راستای تحقق اهداف توسعه ترانزیت و صادرات از خزر و توسعه تجارت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی آماده است اراضی مورد نیاز پایانه‌های صادراتی و لجستیکی را صرف‌نظر از ملیت شرکت‌ها در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و با مدل‌های مالی مناسب بازگشت سرمایه و سود مطلوب برای سرمایه‌گذار محقق شود‌. محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در همایش توسعه صادرات از مسیر خزر ضمن خیر مقدم به مهمانان داخلی و همچنین مهمانان شرکت‌کننده از کشورهای حاشیه خزر، حضور پرشور نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را فرصتی مغتنم برای ارتقای رفع دغدغه‌ها و مشکلات مردم استان برشمرد و گفت‌: انتظار ما این است که در این همایش فعالان اقتصادی و بخش خصوصی به این موضوعات بپردازند که چه فرصت‌ها و پتانسیل‌هایی در حوزه دریای خزر وجود دارد و با ارتباطات گسترده بتوانند از این فرصت‌ها نهایت بهره را ببرند‌.
راستاد با تاکید بر این مطلب که حمل‌ونقل دریایی موتور محرک تجارت دریایی است، افزود‌: در بین پنج قاره جهان دریاها و حمل‌ونقل دریایی موتور محرک تجارت محسوب می‌شوند‌. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد‌: حجم تجارت جهانی از دریا 3/10 میلیارد تن است که ۱۴۵میلیون TEU از طریق دریا سالانه جابه‌جا می‌شود و جابه‌جایی کالا از طریق دریا همواره به صورت مستمر رو به رشد بوده است‌.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی در بیان ظرفیت جابه‌جایی کالا در دریای خزر، با اعلام این مطلب که تنها از یک پنجم ظرفیت بنادر خزر استفاده می‌شود، گفت‌: در دریای خزر ظرفیت ۱۳۵ میلیون تنی بندری بین کشورها وجود دارد که ظرفیت بنادر شمالی کشورمان در حاشیه خزر ۳۰ میلیون تن است‌. کشورهای حاشیه خزر هر کدام از یک پنجم ظرفیت خود برای تخلیه و بارگیری استفاده می‌کنند و همان‌طور که گفته شد وضعیت بنادر شمالی ایران هم ۳۰ میلیون تن است که حدود شش میلیون تن آن عملیاتی شده است‌.
راستاد تصریح کرد‌: برای افزایش استفاده از ظرفیت بنادر معطل واردات شد‌. به همین دلیل باید از ظرفیت‌های صادراتی بنادر حاشیه دریای خزر استفاده کنیم البته نباید روابط‌مان با کشورهای حاشیه خزر صرفا صادراتی از ایران باشد بلکه می‌خواهیم تعاملات بین کشورها افزایش پیدا کند بنابراین باید بازرگانان و تجار ارتباطات بیشتری با یکدیگر داشته باشند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد‌: ‌در راستای تحقق اهداف توسعه ترانزیت و صادرات از خزر و توسعه تجارت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی آماده است اراضی مورد نیاز پایانه‌های صادراتی و لجستیکی را صرف نظر از ملیت شرکت‌ها در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و با مدل‌های مالی مناسب بازگشت سرمایه و سود مطلوب برای سرمایه‌گذار محقق شود‌. همچنین با اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره شده و اعطای یارانه به تسهیلات به فعالان اقتصادی کمک می‌کنیم در سرمایه‌گذاری خود سود منطقی کسب کنند‌.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی اعلام کرد‌: کریدورهای متنوعی از بنادر حاشیه خزر عبور می‌کند و دریای خزر می‌تواند حلقه اتصالی به بندر چابهار باشد که چندی پیش با اجرای عملیات در فاز اول این بندر ظرفیت آن به هشت میلیون تن و تا پایان فاز چهار به ۷۷ میلیون تن می‌رسد‌. به همین دلیل دریای خزر می‌تواند اتصال‌دهنده حاشیه اقیانوس هند و آسیای میانه باشد‌.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی تصریح کرد‌: برای ارائه تسهیلات به سرمایه‌‌گذاران داخلی و بین‌المللی برای توسعه و رونق بنادر شمالی آمادگی کامل داریم‌. همچنین، سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی دارد اراضی پایانه‌های صادراتی و لجستکی را به بخش خصوصی، صرفنظر از ملیت سرمایه‌گذاران با بهترین شرایط قراردادی و مدل‌های متنوع بازگشت سود سرمایه‌‌گذاری و اعطا از محل وجوه اداره شده و اعطای یارانه قرار دهد‌.
راستاد با تاکید بر اینکه شرط سازمان این است که سرمایه‌‌گذاران بتوانندترافیک دریایی در بنادر شمالی را افزایش دهند، اعلام کرد‌: پیشرفت مناسبی را در بنادر شمالی کشور داشتیم‌. در همین بندر امیرآباد توانستیم یک بندر سنتی را به بندر نسل سوم تبدیل کنیم؛ بندری که در آن صنایع تولیدی و ارزش‌افزوده ایجاد می‌شود‌.
وی خاطرنشان کرد‌: یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران بحث ایجاد زیرساخت‌هاست که متعهد می‌شویم زیر بنا در فضای سرمایه‌گذاری تامین کنیم‌. ‌از سوی دیگر از دغدغه‌های دیگر سرمایه‌گذاران بحث تعرفه‌هاست که همواره تاکید داشتیم تخفیفات تعرفه‌ای مناسب برای صادرات و ترانزیت در دستور کار قرار داده‌ایم‌.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی، اعلام کرد‌: اگر شرایط به گونه‌ای شود که یکی از طرفین با ادامه قرارداد دچار زیان شود و شرایطی به وجود آید که در قرارداد پیش‌بینی نشده بود و بحران ایجاد شود، قرارداد به صورتی بازنگری می‌شود که شرایط برای طرفین به ایده‌آل‌های دو طرف بازگردد. می‌توانیم به نفع سرمایه‌گذار اجاره‌بها را کاهش دهیم یا اینکه مدت زمان بازگشت سود سرمایه‌گذاری را افزایش دهیم. تمام این اقدامات برای بازنگری قرارداد در شرایط احتمالی پیش‌بینی شده است‌. وی افزود‌: مهم‌ترین پیشنهاد ما ایجاد کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی و خارجی برای افزایش مبادلات تجاری در حوزه دریای خزر است و معتقدیم با وجود شرکت‌های ساحلی بخش خصوصی دو طرف می‌توانیم بهره‌وری را افزایش دهیم و در نهایت گلوگاه‌ها را کاهش دهیم‌. معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی تاکید کرد‌: ایجاد کنسرسیوم با حضور شرکت‌های ساحلی بخش خصوصی بین کشورها تکمیل زنجیره حمل‌ونقل سهولت می‌یابد‌.
وی با بیان اینکه در حمل‌ونقل کانتینر در دریای خزر خلا بسیار بزرگی داریم افزود‌: در حالی در جهان به استنثای کالای فله سایر محموله‌ها توسط کانتینر جابه‌جا می‌شود و متاسفانه سهم حمل کالای کانتینری در دریای خزر برای کشورهای این منطقه تقریبا ناچیز و نزدیک به صفر است‌. برای شکل‌گیری حمل‌ونقل کانتینری باید چارچوب منطقه‌ای وجود داشته باشد و این نوع حمل‌ونقل مزیت بسیار خوبی برای جابه‌جایی کالای غیرفله است.
خرید بلیط