بخش کشاورزی در شرایط تحریم کمترین مشکل را خواهد داشت


به گزارش  وزارت جهاد کشاورزی،  محمود حجتی با بیان این که آمریکا همه توان خود را برای همسو کردن سایر کشورها در اعمال تحریم‌ها علیه ایران به کار بسته است، این اقدام آمریکا را نشان‌دهنده قدرت جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوانی در داخل به ویژه بخش کشاورزی به عنوان خصوصی‌ترین بخش اقتصادی کشور وجود دارد. با توجه به این که تولید و تامین نیازهای غذایی مردم برعهده این بخش است، ارزان و آسان‌ترین ارز در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گیرد و در این زمینه هیچ محدودیتی نداریم.
وی افزود: بخش کشاورزی با اتکا به توانمندی‌های داخلی، در شرایط تحریم، کمترین مشکلات را خواهد داشت.
وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت ساماندهی نظام تولید و عرضه محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: تعاونی‌ها و تشکل‌های تولیدی با حمایت و مشارکت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی باید فرآیند تولید از مرحله تامین نهاده‌ها تا بازاررسانی و دسترسی مردم به تولیدات کشاورزی را بر عهده بگیرند.
حجتی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات فنی صورت گرفته در دولت تدبیر و امید، امسال به رکورد بیش از دو میلیون تن شکر در کشور دست یافته‌ایم و با راه‌اندازی کارخانه‌ای در دزفول، گامی دیگر به خودکفایی کشور در تولید شکر نزدیک‌تر خواهیم شد.
وی با اشاره به صرفه جویی 90 درصدی مصرف آب در گلخانه ها، افزایش سطح گلخانه‌های کشور از حدود هشت هزار هکتار در سال 92 به بیش از 12 هزار هکتار در سال 96 را قابل توجه ولی ناکافی دانست.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: احداث گلخانه در محدوده باغ‌هایی که آب و پروانه بهره‌برداری دارند به منظور کمک به تولید و درآمد کشاورزان نیاز به مجوز جدید ندارد.
حجتی آبخیزداری و تثبیت شن‌های روان را از وظایف مهم این وزارت برای حفظ منابع آب و خاک و دارایی‌های مردم برشمرد و افزود: باید با استفاده از اعتبارات استانی و مشارکت جوامع محلی نسبت به مالچ‌پاشی و جلوگیری از ماسه‌های روان اهتمام بیشتری شود.
وی با اشاره به اینکه سالانه هشت میلیارد متر مکعب آب‌شیرین بدون استفاده مناسب به دریای خزر می‌ریزد، گفت: تا یک ماه آینده تمام آب استان گیلان ماندآبی می‌شود و یا به دریا می‌ریزد در حالی که می‌توانیم با اجرای عملیات آبخیزداری بخشی از این آب را در آب بندها ذخیره و با پرورش ماهی در آنها به افزایش درآمد روستاییان کمک کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که انتقال آب از عمق سرزمین به ساحل برای مصرف صنایع موجب خشکی برخی مناطق شده است و صرفه اقتصادی نیز ندارد، بیان کرد: امکان استفاده از آب در سواحل برای ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای از جمله پرورش آناناس وجود دارد و با این اقدام ضمن ایجاد اشتغال در مناطق محروم از خروج ارز برای واردات این میوه جلوگیری می‌شود.
خرید بلیط