رشد بورس دروغی نیست

گروه بورس- رشدهای ادامه‌دار و بعضا بیش از 2000 واحدی شاخص بورس و عبور این متغیر از کانال 112 هزار واحد که در چند هفته اخیر باعث رکوردشکنی‌های ادامه‌داری در این بازار شده آنچنان غیرقابل باور به نظر می‌رسد که مقامات رسمی سازمان بورس را به اظهار‌نظرهای شفاف در مقام دفاع از این اتفاق سوق داده است. در این ارتباط مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس روز گذشته در گفت‌و‌گو با سایت خبری این سازمان، به صراحت اعلام کرد که رشد‌های بورس دروغ نیست و حقیقت معاملات باعث شکل‌گیری این حجم از صعودها شده است و جهش بازار سرمایه به دنبال رشد صنایع و سهام بزرگ اتفاق افتاده و کاملا واقعی است. محسن خدابخش‌ رشد اخیر بازار سرمایه را متاثر از شرایط صعودی صنایع و شرکت‌های بزرگ دانست و گفت: البته ارزش ذاتی شرکت‌های بازار سرمایه نیز با توجه به مولفه‌های اقتصادی باید رشد کند و بر همین اساس موضوع ارزش جایگزینی را می‌توان مهم‌ترین عامل رشد بازار سرمایه دانست. این مقام رسمی نهاد ناظر با تاکید بر اینکه صعود بازار سرمایه که از هفته پایانی اردیبهشت‌ماه آغاز شده کاملا واقعی است، افزود: جهش بازار سرمایه به دنبال رشد صنایع و سهام بزرگ اتفاق افتاده و کاملا واقعی است.
نقش دلار
وی در ادامه به افزایش ارزش دلار اشاره کرد و افزود: با توجه به مولفه‌های اقتصادی بحث افزایش ارزش جایگزینی نیز در بازار سرمایه مهم شده، به همین دلیل رشد ارزش صنایع و شرکت‌ها برای به روز شدن ارزش جایگزینی از مهم‌ترین دلایل صعود بازار سرمایه است که از شرکت‌های بزرگ آغاز شده و به طور قطع طی زمان، اکثریت بازار را در‌بر خواهد گرفت. خدابخش با بیان اینکه سهامداران و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد را می‌توان به دو گروه متخصص و غیر‌متخصص تقسیم کرد گفت: سرمایه‌گذاران متخصص باید برای دریافت اطلاعات موثق و با اعتبار به سایت کدال مراجعه کنند و با بررسی اطلاعات ناشران، می‌توانند بهترین گزینه‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.
اهمیت تصمیم‌گیری صحیح
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس تصمیم‌گیری گروه‌های غیر‌حرفه‌ای را برای خرید سهام و سرمایه‌گذاری بسیار مهم دانست و تصریح کرد: این گروه به هیچ وجه به طور مستقیم وارد بازار سرمایه نشوند و برای سرمایه‌گذاری از نهادهای متخصص کمک بگیرند. وی واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را یکی از ابزارهای خوب برای علاقه‌مندان بازار سرمایه معرفی کرد و افزود: برخی سرمایه‌گذاران تمایل دارند وجه نقد خود را به طور مستقیم به خرید سهام اختصاص دهند. این گروه می‌توانند از خدمات شرکت‌های سبدگردان استفاده کنند.
نقش درجه ریسک‌پذیری
خدابخش‌ ارزیابی درجه ریسک‌پذیری را برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم دانست و گفت: سرمایه‌گذاران خرد باید با توجه به درجه ریسک‌پذیری‌شان سهام انتخاب کنند. به عنوان مثال ممکن است با بررسی اطلاعات یک شرکت آینده خوبی را مشروط به محقق شدن برخی شرایط برای آن در نظر گرفت اما در صورتی که این پیش‌بینی‌ها رخ ندهد، ناشر رشد مورد نظر را نخواهد داشت. بر همین اساس سرمایه‌گذاران در انتخاب گزینه‌های خرید خود باید دقت کافی را داشته باشند. وی در ادامه باز هم تاکید کرد: افرادی که دانش کافی برای ورود به بازار سرمایه ندارند حتما از نهادهای تخصصی بهره بگیرند. همچنین سرمایه‌گذارانی که تخصص، دانش و اطلاعات کافی دارند در قدم اول باید درجه ریسک‌پذیری خود را مشخص کنند.
هدایت نقدینگی
خدابخش در ادامه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران بازار سهام باید علاوه بر منفعت‌های شخصی، مزیت‌های دیگر این بازار را مدنظر قرار دهند، گفت: با ورود سرمایه‌های سرگردان جامعه به بازار سرمایه، این نقدینگی به بخش مولدمحور اقتصاد کمک خواهد کرد و سرمایه‌گذاری در این بازار فقط نفع شخصی به همراه ندارد. معتقد است‌: اگر تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه انجام شود و از سوی دیگر سرمایه‌گذاران با خرید سهام در سود و زیان شرکت‌ها شریک شوند، کل اقتصاد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
نگاه بنیادی
خدابخش با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران بازار سرمایه با نگاه بلند‌مدت و خرید سهام بنیادی به طور قطع سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و پر بازدهی را تجربه خواهند کرد، گفت: در کنار این موضوع تزریق نقدینگی‌های مردمی به بازار سرمایه در شرایط فعلی اقتصاد یک وظیفه اجتماعی نیز تلقی می‌شود و اگر این موضوع مورد توجه قرار بگیرد، سودهای کوتاه‌مدت و چند روزه بازارهای غیر‌مولد که به بدنه اقتصاد نیز لطمه می‌زند، جذابیت خود را از دست خواهد داد.
شرط ادامه رونق
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس ادامه داد: بازار سرمایه زمانی به سودآوری پایدار می‌رسد که شرکت‌ها با رشد حاشیه سود ادامه‌دار مواجه شده و دانش‌بنیان شوند. در چنین شرایطی مشکلات اقتصادی نیز برطرف خواهد شد چراکه صنایع و تولید رونق می‌گیرند. وی با تاکید بر اینکه اصلاح و نوسان ذات و جزء جدایی‌ناپذیر بازار است، گفت: با توجه به افزایش ریسک، کاهش روند بازدهی و کاهش نقدشوندگی بازارهای سفته‌بازانه، نقدینگی‌های جدیدی وارد بازار سرمایه شده است و پیش‌بینی تداوم رشد پیوسته و منطقی بازار سرمایه وجود دارد. خدابخش در خاتمه گفت: تاکید سازمان بورس به ناشران بازار سرمایه اعمال سیاست‌هایی است که افزایش رشد و سودآوری بنگاه اقتصادی را به همراه دارد، تا فضایی شفاف و عادلانه برای همه سرمایه‌گذاران این بازار فراهم شود.
خرید بلیط