ظریف: رویترز روزی ۵۰ دروغ علیه اقتصاد ایران می‌سازد

همزمان با بروز چالش در جریان اقتصادی کشور و آغاز قطع همکاری‌های شرکت‌های بزرگ اقتصادی دنیا با ایران تحت فشار امریکا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و یکی از طراحان اصلی برجام در جلسه هیئت‌نمایندگان اتاق بازرگانی ایران حضور یافت و در آنجا به اعضای اتاق پیشنهاد کرد که برای ادامه تجارت سراغ شرکت‌های کوچک اروپایی بروند؛ اتفاقی که به‌زعم وزیر امورخارجه باعث بهبود شرایط می‌شود.

ظریف به مذاکرات خود با مقامات اروپایی برای حفظ برجام اشاره کرد و گفت: «اروپایی‌ها در حال شناسایی شرکت‌های کوچک و متوسط برای کار با ایران هستند، من از اتاق بازرگانی می‌خواهم شرکت‌های کوچک و متوسط داخلی و طرف‌های اروپایی آن را شناسایی کند چراکه ما باید تعیین کنیم با کدام شرکت‌های اروپایی کار می‌کنیم، نه آن که اروپایی‌ها معرفی می‌کنند.»
در حالی که روزانه شرکت‌های بزرگ آلمانی از ایران خارج و قطع همکاری را برای خوش‌خدمتی به امریکایی‌ها رسانه‌ای می‌کنند، شرکت‌های کوچک و متوسط آلمانی موسوم به میتل استند، حدود یک‌ماه پیش و پس از آنکه وزیر خارجه آلمان با همتای امریکایی‌اش دیدار داشتند، به دنبال توسعه تجارت با ایران بودند.
محمدجواد ظریف در روز‌هایی که بازار کشور زیر تلاطمات ارزی است و شرکت‌های شرقی و غربی یکی پس از دیگری در حال خروج از ایران هستند، در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی ایران هدف راهبردی امریکا از ایجاد چنین شرایطی را خروج ایران از برجام دانست و در عین حال تأکید کرد: این به معنی آن نیست که تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نمی‌شویم.
فراموشی ظریف از نمایش بانک مرکزی؟
ظریف در عین حال جمله قابل تأمل دیگری نیز گفت: «از اول نیز قرار نبود مشکلات بانکی توسط برجام حل شود، بلکه مشکلات بانکی مربوط به عدم شفافیت و عدم عضویت در FATF است.»
این ادعا در حالی روزگذشته در سالن اتاق بازرگانی طنین‌انداز شد که هنوز خبرنگاران و مردم دعوت سیف از خبرنگاران در از سر‌گیری سوئیفت و موفقیت برجام در برقراری ارتباط بانکی را از یاد نبرده‌اند. حتی تا هفته‌ها اخبار افزایش ارتباط بانک‌های ایرانی با سایر بانک‌ها بعد از برجام نیز در دستور کار روابط عمومی بانک مرکزی بود.
همچنین وزیر امورخارجه که طی چند سال گذشته کوشیده بود برقراری روابط با شرکت‌های بزرگ غربی را از دستاورد‌های برجام برشمارد، حالا با خروج این شرکت‌ها از ایران نظر خود را تغییر داده و به اعضای اتاق بازرگانی عنوان کرد که کلید حل مشکلات اقتصادی و مبادلات ما با اروپایی‌ها، شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی است!
ظریف ادامه داد: «متأسفانه عده‌ای هم در داخل هستند که خیلی فراموش کار هستند و یادشان نیست تا چند وقت پیش صحبت از بی‌دستاورد بودن برجام می‌کردند و امروز گله‌مند از خروج شرکت‌های اروپایی از ایران هستند.»
ظریف غافل از این است که دلواپسان یا همان کسانی که برجام را بدون دستاورد اقتصادی می‌دانستند، دقیقاً همین رفت‌و‌آمد بیهوده ده‌ها هیئت تجاری خارجی و شرکت‌های اروپایی را پیش‌بینی می‌کردند.
ظریف سپس به موضوع FATF و روابط بانکی نیز ورود و درخصوص این معاهده عنوان کرد: «متأسفانه عده‌ای امروز از FATF تابویی ساخته‌اند که البته باید این را بگویم اکثر کسانی که درخصوص این موضوع صحبت‌هایی را داشته‌اند، اطلاع چندانی از آن ندارند و بعضاً می‌گویند FATF شاید یک قرارداد باشد و شاید یک چارچوبی برای مذاکره است یا اینکه آن‌ها احتمالاً نمی‌دانند چه تأثیراتی این موضوع می‌تواند برای کشور در پی داشته باشد که امروز من هم نمی‌خواهم در این رابطه صحبتی کنم.»
ظریف سپس به دو مشکل شفافیت امور بانکی و مالی کشور و همچنین موضوع مبارزه با پولشویی، اشاره کرد و ادامه داد: «به اعتقاد ما این دو مشکل قابل حل است و هرچند ارتباط مستقیمی هم با وزارت امور خارجه ندارد، ولی ما در این زمینه هم پیگیر هستیم و ان‌شاءالله راهی برای آن پیدا خواهیم کرد.»
وی گفت: «ما معتقدیم که در کشور باید یک سیاست خارجی وجود داشته باشد و همانطور که در قانون اساسی هم آمده است، تعیین خطوط و سیاست‌های کلان، سیاست خارجی از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد و ما در موضوع FATF هم این کار را ادامه خواهیم داد و جای نگرانی برای بازار نیست.»
ظریف در بخش دیگری از سخنان خود به شناسایی شیوه‌های دورزدن تحریم‌ها توسط امریکا اشاره کرد و تصریح کرد: «گرچه در کوتاه مدت، قلدری‌های امریکا مؤثر واقع می‌شود و امریکا برخی مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و اگر هم به اندازه کافی شناسایی نکرده بود، با دستگیری ضراب و صدرهاشمی این‌ها را شناسایی کردند، اما امروز هزینه بدنامی را ترامپ می‌دهد.»
ظریف همچنین به موج‌سازی رسانه‌ای علیه ایران پرداخت و با بیان اینکه برخی رسانه‌های غربی از جمله رویترز روزانه ۵۰ خبر دروغ درباره اقتصاد ایران منتشر می‌کند، اظهار کرد: «این خط اخبار منفی علیه ایران، با هزینه سرسام‌آور یکی از کشور‌های همسایه ما دنبال می‌شود.»
شافعی: منافع دلالان ارجحیت یافته است
رئیس اتاق بازرگانی ایران از عدم توجه واقعی به بخش تولید، حذف کارشناسان خبره از تصمیم‌گیری، وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیری و در نظر گرفتن منافع دلالان به جای منافع مولدان انتقاد کرد.
غلامحسین شافعی با اشاره به سخنان مهم مقام‌معظم‌رهبری در حوزه برجام خاطرنشان کرد: بدون توجه به حل مسائل و مشکلات کشور به لحاظ ساختاری نمی‌توان حتی در حوزه‌های مساعد بین‌المللی نیز اقتصاد شکوفایی را تجربه کرد.
وی اظهار داشت: اکنون بزنگاه تاریخی بسیار مهمی پیش روی ایران قرار دارد و این در حالی است که خیلی وقت است برخی مسئولان تصمیمات سخت برای نجات بخش اقتصاد ایران گرفته‌اند.
وی با تأکید بر اینکه در ایران نوآوری و خلاقیت منشأ و موتور اصلی خلق ثروت نیست، گفت: به همین دلیل اقتصاد کشور شکننده بوده و با هر تکانی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
شافعی تصریح کرد: مسائل و مشکلات اقتصادی در داخل کشور نباید طوری مطرح شوند که گویی علت تمام مشکلات تحریم‌ها بوده و با رفع تحریم‌ها، اقتصاد ما شکوفا می‌شود.
متأسفانه باید گفت: با گذشت ۱۲ سال از شروع تحریم‌های هسته‌ای اقدامات سازنده‌ای برای حل مشکلات ساختاری در حوزه اقتصادی کشور اندیشیده نشده است.
شافعی ادامه داد: هر چند شکی وجود ندارد که موقعیت آرام و ثبات سیاسی پیش شرط لازم برای جذب سرمایه‌های مستقیم خارجی به شمار می‌رود، اما این شرط کافی نیست. شرط کافی آن است که ثبات سیاسی بتواند اولاً یک مزیت نسبی در سرمایه گذاری ایجاد کند و ثانیاً بتواند روابطی را فعال کند که در چارچوب جهانی‌شدن اقتصاد معنی‌دار بوده و با آن همگرایی داشته باشند. رئیس اتاق ایران بیان کرد: نباید مردم را ناامید کنیم. باید از فرصت‌سوزی دست بکشیم. دفاع و تکیه بر تداوم روند‌های موجود اقتصاد کشور را به نقاط نامطمئن‌تری سوق می‌دهد.
وی ادامه داد: راه مقابله با تحریم‌ها فراهم‌کردن تسهیلات در کسب‌وکار فعالان اقتصادی است.
آقای سیف گفت: نمی‌دانم در شرایط فعلی ارزی چه کار کنم
محمدمهدی بهکیش رئیس ICC نیز خطاب به وزیر گفت: ما به طرف محاصره اقتصادی پیش می‌رویم و از ۴ نوامبر به نوعی محاصره اقتصادی خواهیم داشت، اما آقای سیف دیروز به من گفت: نمی‌دانم در شرایط فعلی ارزی چه کار کنم!
وی اظهار داشت: به احتمال زیاد باید دوباره کوپن‌ها را در بیاوریم.
وی با اشاره به تحریم‌های پیش‌رو بیان داشت: بنابراین ضمن اینکه ۵۰ درصد درآمد نفت کم می‌شود، انتقال پول هم به بدترین شکل انجام می‌شود. زیرا این مورد را امریکایی‌ها در اواخر دوره قبلی تحریم‌ها یاد گرفتند که بهترین جایی که می‌توانند به اقتصاد لطمه بزنند آن است که جلوی انتقال پول را بگیرند. بهکیش تصریح کرد: هنوز چندماه به تحریم‌ها مانده، اما تکانه‌های آن به شدت حس می‌شود. معاون اقتصادی اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: دیروز خدمت آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی بودم که به من گفت، نمی‌دانم چه کار کنم. وی خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آقای ظریف بار بر دوش شماست، شما هستید که دنیا را می‌شناسید و راه مذاکره را می‌دانید.
اگر اقتصاد بالنده شد، دیپلماسی با اعتماد به نفس بیشتر مذاکره می‌کند
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما سربازان قدرت شما هستیم، هر اقتصادی که بالنده باشد دیپلماسی می‌تواند با اعتماد به نفس بیشتری در صحنه بین‌المللی مذاکره کند.
پدرام سلطانی گفت: آن کشور‌هایی که اقتصاد‌های بزرگ دارند، قدرتشان را با اقتصادشان دیکته می‌کنند و با توجه به تحریم‌هایی که از سوی امریکا پیش‌رو خواهیم داشت، برخی بانک‌ها و شرکت‌ها در حال تعدیل فعالیت‌های خود با ایران هستند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی از توقف مراودات تجاری و بانکی کشور‌هایی که با ما بیشترین همکاری اقتصادی را داشته‌اند، گزارش داد و گفت: همه اذعان دارند این بار سرعت بازگشت تحریم‌ها بسیار بالاست و ما به عنوان سربازان بخش خصوصی به شما و دستگاه دیپلماسی امید داریم و می‌دانیم که گره فعلی فقط با مذاکره و دیپلماسی منسجم حل می‌شود و این دیپلماسی، دیپلماسی است که با همه کشور‌های همسایه و قدرت‌های بزرگ یک رویکرد را دنبال کند.
خرید بلیط