رکورد معاملات تالار شیشه‌ای

آرمان- سوسن یحیی‌پور: در روزهای گذشته شاهد گرانی در بازار سکه بودیم و این روند صعودی دیروز هم ادامه داشت و سکه طرح امامی با 66‌هزار تومان افزایش به دو‌میلیون و 600‌هزار تومان رسید. بعد از التهابات در بازار سکه و ارز، روز گذشته بازار سرمایه شاهد نوسانات بی‌سابقه‌ای بود، به‌گونه‌ای که بسیاری از نمادها با صف‌های‌میلیونی مواجه شدند و در حالی که در ماه‌های گذشته نماگر بازار سرمایه در کانال ۹۵ تا ۹۶‌هزار واحدی نوسان می‌کرد و رکودی در این بازار شکل گرفته بود، حجم بالای خریدهای روز گذشته و صف‌های‌میلیونی سبب شد شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۲۷۶۷ واحد رشد و خط مقاومت ۹۹‌هزار واحدی را پشت سر بگذارد. براساس اطلاعات منتشر شده، روز گذشته تمام گروه‌ها از جمله فلزی‌ها، پتروشیمی‌ها، خودرویی‌ها و نفتی‌ها با رشد فزاینده در قیمت‌های پایانی مواجه شدند. حتی گروه‌های کوچکی همچون قندی‌ها نیز از رشد کم‌سابقه بازار بی‌نصیب نماندند و عمدتا بیش از دو‌درصد در قیمت پایانی رشد را تجربه کردند. قبل از اعلام علنی رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام، بازار سرمایه دچار رکود شده بود و سهامدارن اصلی بازار سهام تا مشخص شدن آینده برجام از انجام معامله خودداری می‌کردند و به‌این ترتیب بورس تهران شاهد کاهش حجم معاملات بود. اما روز گذشته بازار سرمایه با عبور از مرز 99‌هزار واحد رکورد زد که کارشناسان بازار سرمایه، ورود پول پرقدرت به بازار و هجوم نقدینگی را دو دلیل اصلی این موضوع اعلام کردند. آنها معتقدند رشد شاخص بورس حبابی نیست و افزایش حجم معاملات به‌دلیل سرریز شدن سپرده بانکی به سمت تالار شیشه‌ای است.
شاخص بورس رکورد زد
در معاملات روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران شاهد رشد یکباره قیمت سهم‌ها بودیم به‌طوری که از ابتدای باز شدن معاملات در بسیاری از سهم‌ها و گروه‌ها به‌ویژه سهم‌های شاخص‌ساز صف پایدار خرید ایجاد شد. به گزارش ایسنا، به‌عنوان نمونه در نماد فولاد مبارکه اصفهان که بیش از ۳۰۹ واحد تاثیر مثبت در افزایش شاخص‌های بازار سرمایه داشت حجم خریدی با رقم بیش از ۷۱‌میلیون سهم در تعداد بیش از ۹۰۰ سفارش دیده ‌شد. این در حالی است که در این نماد بیش از ۹۴‌درصد فروش‌ها مربوط به سهامداران حقوقی و مابقی مربوط به حقیقی‌ها بود. همچنین صف‌های خرید آنقدر پایدار بود که در گروه محصولات شیمیایی هم نماد صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس که تاثیر بسزایی در افزایش نماگر بازار سرمایه داشت، تا آخرین دقایق معاملات شاهد تداوم صف طولانی خرید بود. در این نماد سهامداران عمدتا حقوقی با حجم خرید بیش از پنج‌میلیون سهم در ۶۷ سفارش به صف شدند. علاوه بر اینها، در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز در بسیاری از نمادها شاهد صف‌میلیونی خرید بودیم به‌عنوان نمونه دیگر در نماد معدنی و صنعتی گل‌گهر که بیش از ۱۷۸ تاثیر مثبت روی دماسنج بازار داشت صفی به حجم نزدیک به ۱۵‌میلیون سهم با تعداد سفارش ۲۲۸ شکل گرفت. تعداد زیادی از خریداران روز گذشته حقوقی‌ها بودند. ارزش معاملات به‌طور قابل توجهی بالا رفت و به رقم ۴۳۵‌میلیارد تومان رسید. همچنین حجم معاملات رقم 5/1‌میلیارد سهم و اوراق مالی را رد کرد. حتی در فرابورس نیز آیفکس در روند تقریبا بی‌سابقه‌ای بیش از ۳۷ واحد رشد کرد و به عدد ۱۱۵۳ واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار نیز رقم ۱۸۵‌میلیارد تومان را تجربه کرد. در حالی که در ماه‌های گذشته نماگر بازار سرمایه در کانال ۹۵ تا ۹۶‌هزار واحدی نوسان می‌کرد، حجم بالای خریدهای روز گذشته و صف‌های‌میلیونی سبب شد شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۲۷۶۷ واحد رشد و خط مقاومت ۹۹‌هزار واحدی را پشت سر بگذارد. همچنین شاخص کل هم‌ وزن در روند کم‌سابقه‌ای ۳۳۹ واحد رشد کرد وبه رقم ۱۷‌هزار و ۸۸۹ رسید. علاوه بر این شاخص آزاد شناور با رشد کم‌سابقه‌ ۳۲۴۳ واحد رقم ۱۰۹‌هزار و ۴۷۶ را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم با رشد چشمگیر به ترتیب ۲۱۱۵ و ۵۰۹۳ واحدی روبه‌رو شدند که این مقدار رشد در سال ۱۳۹۷ بی‌سابقه بود. براساس این گزارش، تقریبا تمام گروه‌ها از جمله فلزی‌ها، پتروشیمی‌ها، خودرویی‌ها و نفتی‌ها با رشد فزاینده در قیمت‌های پایانی مواجه شدند. حتی گروه‌های کوچکی همچون قندی‌ها نیز از رشد کم‌سابقه بازار بی‌نصیب نماندند و عمدتا بیش از دو‌درصد در قیمت پایانی رشد را تجربه کردند.
دلایل رشد بازار سرمایه
کارشناسان بازار سرمایه رکورد بی‌سابقه بازار سرمایه را ناشی از ورود پول پر قدرت به بازار و هجوم نقدینگی می‌دانند. به گزارش سنا، یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه رشد شاخص بورس حبابی نیست، گفت: با توجه به عوامل مختلف، این روزها شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار سهام هستیم که بخشی از آن به‌دلیل سرریز شدن سپرده بانکی به‌سمت تالار شیشه‌ای است. محسن عباسی گفت: با توجه به بهبود شرایط بازار، رفته رفته بستری در تالار شیشه‌ای فراهم شده است تا نقدینگی جدید به بورس وارد شود که نشانه‌های آن را می‌توان در افزایش حجم و ارزش معاملات در چند روز گذشته مشاهده کرد. یک کارشناس دیگر بازار سرمایه در این‌باره، گفت: شاخص بورس در هفته گذشته روالی صعودی جدیدی را آغاز کرد که به‌نظر می‌رسد هدف دستیابی به قله ۱۰۰هزار واحدی را در سر می‌پروراند. محمود احترامی با بیان اینکه دستیابی به قله ۱۰۰هزار واحد دور از دسترس نیست، افزود: این روند نشان از ورود نقدینگی به بازار دارد. به‌نظر می‌رسد بخشی از پول‌هایی که به‌دلیل کاهش نرخ سود بانکی از بانک‌ها خارج شده، وارد بازار سرمایه شده و زمینه صعود سریع‌تر شاخص را فراهم کرده است. او پیش‌بینی کرد: درصورتی که قیمت نفت بتواند تا پایان سال حوالی ۶۰ دلار باقی بماند، قطعا شاهد تعدیلات بعدی در صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها خواهیم بود.
خرید بلیط