سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران‌:

برنامه احیای فردو را اعلام می‌کنیم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید هر زمان که رهبر معظم انقلاب دستور دهند، برنامه احیای سایت فردو برای غنی‌سازی اورانیوم اعلام می‌شود.
پایان غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو یکی از مهم‌ترین خواسته‌های جامعه جهانی از ایران بود که در توافق هسته‌ای موسوم به برجام به دست آمد.
به گزارش تسنیم، بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی ایران دیروز در نشستی رسانه‌ای گفت: «رهبر معظم انقلاب فعلا دستور داده‌اند‌ برنامه‌ها در چارچوب‌ برجام انجام شود و زمانی که‌ ایشان دستور دهند، برنامه‌های خارج از برجام‌ برای احیای فردو‌ را اعلام می‌کنیم‌.»
بر‌اساس توافق برجام، قرار بوده فردو از یک سایت غنی‌سازی اورانیوم به مرکز تولید ایزوتوپ‌های پایدار تبدیل شود. ساختمان‌سازی این پروژه، خرداد دو سال پیش با حضور علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران آغاز شده بود.
ایران تاسیس سایت فردو را پس از آن تایید کرد که مقام‌های غربی در شهریور۱۳۸۸ از وجود یک «سایت غنی‌سازی مخفی در نزدیکی تهران» خبر دادند. افشای این سایت موجب فشارهای سیاسی فراوانی به ایران از سوی کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.
در سال ۱۳۹۰ ایران از انتقال شماری از سانتریفوژهای سایت غنی‌سازی نطنز به سایت غنی‌سازی فردو و از قصد تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در فردو خبر داد.بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، در حال حاضر ۱۰۴۴ دستگاه ماشین غنی‌سازی در سایت فردو وجود دارد اما فعالیتی در زمینه غنی‌سازی اورانیوم انجام نمی‌دهد.
سایت فردو در زیر زمین و در منطقه‌ای محصور میان کوه تاسیس شده تا به گفته مقام‌های ایرانی در برابر حملات احتمالی خارجی آسیب‌ناپذیر باشد. رهبر معظم انقلاب پیش از توافق هسته‌ای و در زمانی که بحث میان ایران و شش قدرت جهانی در جریان بود گفتند: «روی فردو تکیه می‌کنند، چون غیر‌قابل دسترسی است برای آنها. می‌گویند جایی که ما نمی‌توانیم به آن ضربه بزنیم، نباید داشته باشید. این خنده‌آور نیست؟»
مقام‌های سازمان انرژی اتمی دلیل احداث این مرکز را حفاظت از دانش غنی‌سازی اورانیوم در برابر حمله احتمالی عنوان کردند و گفته بودند فردو سایت پشتیبانی از مرکز نطنز است که سایت اصلی غنی‌سازی اورانیوم در ایران است.
مقام‌های ایرانی پس از توافق هسته‌ای بارها گفته‌اند بازگشت فردو به وضعیت پیش از توافق به سرعت امکان‌پذیر است.
خرید بلیط