جایی که فرهنگ حق مردم را ضایع کرد

 
در پي جنجالي شدن يكي از قسمت‌هاي برنامه تلویزيوني ماه عسل درباره تبليغ نوعي واكسن براي زنان، دادستان تهران روز گذشته قول پيگيري اين موضوع را داد. بررسي پول‌هاي واريزي مردم به حساب سلبريتي‌ها در جريان زلزله كرمانشاه نيز ديگر مسئله‌اي است كه حجت‌الاسلام منتظري وعده پيگيري‌اش را داده است. اگر فرهنگ در اين دو ماجرا عقب نمي‌ماند شايد كار به قوه قضائيه نمي‌کشید.
ماجراي يكي از مهمانان برنامه ماه رمضاني ماه عسل به قدري ابعاد امنيتي پيدا كرده كه پاي قوه قضائيه نيز به ماجرا باز شده است. در هفته جاري البته موضوع پول‌هاي واريزي مردم به سلبريتي‌ها هم بازتاب‌هاي زيادي در رسانه‌ها و فضاي مجازي داشت. اين موضوع دومي است كه دادستاني تهران درباره‌اش اظهار نظر كرده است.
چه كسي فكر مي‌كرد يكي از قسمت‌هاي برنامه ماه عسل تا اين اندازه جنجال برانگيز شود كه پس از رسانه‌ها و فضاي مجازي پاي قوه قضائيه را نيز به ماجرا باز كند. برنامه‌اي كه پيش از اين اغلب از افراد و شهروندان معمولي دعوت مي‌كرد اين بار ميزبان فردي بود كه اگرچه به نظر مي‌آمد شهروندي عادي است كه دچار يك بيماري شبيه ايدز شده اما ظاهراً ياسمين اشكي آنقدرها هم كه ماه عسلي‌ها فكر مي‌كردند بي‌حاشيه نبوده است. او البته از سوي وزارت بهداشت به برنامه ماه عسل توصيه شده است. دادستان كل كشور، دادستان عمومي و انقلاب تهران را موظف كرده ادعاهاي مطرح شده در برنامه ماه عسل از سوي يك فرد مبتلا به نوعي بيماري كمتر شناخته شده را در اسرع وقت پيگيري و نتيجه را گزارش كند. اين دادستاني اعلام كرده: در پي پخش برنامه‌اي در تاريخ
۸/۳/ ۹۷ در يكي از شبكه‌هاي سيماي جمهوري اسلامي ايران و طرح ادعاهايي درباره نوعي بيماري، معاونت حقوق عامه دادستاني كل كشور پس از انجام بررسي‌هاي لازم و اعمال اعلام نظر كارشناسان و متخصصان ذي ربط درخصوص كذب بودن مطالب و ادعاهاي مطرح شده در آن برنامه، گزارشي به دادستان كل كشور ارائه داده است. به دنبال اين بررسي‌هاي اوليه، دادستان عمومي و انقلاب تهران از سوي دادستان كل كشور مأمور شد برابر با مقررات، در اسرع وقت و با توجه به آثار و تبعات ادعاهاي مطرح شده در آن برنامه در جامعه، موضوع را پيگيري و تعقيب كند و نتيجه نيز براي عموم اعلام شود.
ابهام در ماجرا
برنامه پرمخاطب ماه رمضاني ماه عسل در دهه اول اين ماه ميزبان فردي به نام ياسمين اشكي مي‌شود؛ دختر جواني كه اعلام مي‌كند در حال آموزش به كودكان ايراني در زمينه آشنايي با موضوعات جنسي (آشنايي با بدن و... ) براي پيشگيري از آسيب‌هاي اخلاقي است اما اين همه ماجرا نيست، او لزوم تزريق يك واكسن را نيز تبليغ مي‌كند و البته خواهان عزم ملي و همكاري ملي هم مي‌شود. ياسمين مبتلا به يك بيماري خودايمني بسيار نادر است كه نشانه‌هايش شبيه ايدز است. او بيماري‌اش را ژنتيكي مطرح مي‌كند ولي اساس حرف او آموزش براي پيشگيري انتقال از طريق رابطه جنسي است. او در ادامه از خطر بيماري دستگاه تناسلي مي‌گويد كه بعضي از انواعش عامل سرطان است و مدعي مي‌شود يك سونامي خطرناك طي ۱۰ سال آينده زنان و مادران ايراني را تهديد مي‌كند، لذا بايد كودكان ايراني واكسن پيشگيري از ويروس آن بيماري تناسلي را دريافت كنند. به همين منظور و با همراهي برنامه ماه عسل، به‌عنوان يك سلبريتي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي معرفي و از مردم تقاضاي كمك مالي مي‌كند. اطلاعاتي كه ويكي پديا درباره ياسمين اشكي مي‌دهد ناچيز است و البته مبهم. به اين جمله دقت كنيد«او وقتي تصميم گرفت اطلاعاتي راجع به بيماري‌اش جمع‌آوري كند، متوجه شد كه اطلاعات درباره بيماري‌هاي آميزشي مثل ايدز بسيار اندك است، سپس به همراه دوستانش درصدد راه‌اندازي وب‌سايتي برآمد كه اطلاعاتي راجع به سلامت جنسي ارائه دهد.»
برخي در فضاي مجازي به اين مسئله دامن مي‌زدند كه حالا ماجراي اين خانم و اين واكسني كه تبليغ آن را انجام داده مورد نقد جدي محافل علمي و مردم قرار گرفته و پاي ميزان زيادي پول در ميان است و بهتر است قوه قضائيه به آن ورود كند، اين ماجرا مشكوك است، محتمل است پاي منافع شخصي درميان باشد. برخي هم موضوع را امنيتي مي‌بينند و پاي اسرائيل را در ميان مي‌دانند.
باز شدن پاي وزير بهداشت
احسان عليخاني چند روز پس از اينكه ماجرا در رسانه‌ها جنجالي شد، توضيحاتي درباره آن برنامه داد و گفت: ماجراي ياسمين اشكي و واكسنHPV پيشنهاد وزارت بهداشت به برنامه ماه عسل بوده. اما پس از حواشي به وجود آمده در برنامه ماه عسل و سكوت شبكه سوم سيما و عوامل اين برنامه درباره تناقضات مهمان برنامه خانم ياسمین اشكي (ياسي اشكي) و بازي با سلامت زنان و دختران ايراني، شخص وزير بهداشت براي توجيه اظهارات ياسمین اشكي، وارد گود شد.
قاضي زاده هاشمي درباره حواشي به وجود آمده گفت: اينجانب ضمن تشكر از سازمان صداوسيما و برنامه ماه عسل كه به سلامت مردم توجه كرده‌اند، تنها به اين نكته بسنده مي‌كنم كه امروزه بيماري ناشي از ويروسHPV از جمله بيماري‌هايي است كه عده بسياري در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و واكسن پيشگيري از اين بيماري نيز با كمترين عارضه در دنيا استفاده مي‌شود. بر اساس نيازسنجي‌هاي انجام شده در كشور نيز توليد و ساخت واكسن اين بيماري در ايران هم پيگيري مي‌شود و دانشمندان ايراني در مورد ساخت اين واكسن، به پيشرفت‌هاي خوبي دست يافته‌اند. اگرچه حوزه بهداشت در زمينه توليد واكسن با چالش‌هايي مانند هزينه‌بر بودن آنها مواجه است، اما اين موانع موجب توقف فعاليت دانشمندان عرصه سلامت نشده و تلاش براي توليد داروها و واكسن‌هاي مورد نياز مردم و از جمله واكسن HPV به طور جدي در حال انجام است.
با توجه به اظهارات فوق مشخص مي‌شود كه نهاد پشت پرده براي دعوت از مهمان برنامه به احتمال بسيار بالا، وزارت بهداشت بوده است. در شرايطي كه انتظار مي‌رفت مسئولان برنامه ماه عسل يا حتي مقامات شبكه سوم سيما و رسانه ملي براي روشن شدن ابعاد اين داستان مشكوك پاسخگو باشند، شخص وزير بهداشت براي دفاع از تناقض‌هاي آشكار مهمان برنامه ماه عسل وارد گود شد و تمام قد از «ياسمین اشكي» دفاع كرد كه شهرت او سبب جمع آوري يك شبه ۶۰۰ ميليون پول شده بود. وزير بهداشت هيچ اشاره‌اي به اظهارات پرتناقض و تخيل‌گونه مهمان برنامه هم نكرد.
تحقيق درباره پول‌هاي واريزي به حساب سلبريتي‌ها
حجت الاسلام والمسلمين منتظري همچنين روز گذشته دستور داد نسبت به وجوه جمع آوري شده سلبريتي‌ها به بهانه زلزله كرمانشاه برابر مقررات اقدام و از تضييع حقوق عامه جلوگيري شود.
اينكه در اين ماجرا چقدر فرهنگ عامه و ضعف رسانه‌هاي رسمي نقش دارد خود موضوع مهمي است. سلبريتي‌ها در سكوت رسانه‌هاي رسمي كشور وجوه ميلياردي از سوي مردم را به حساب‌هاي خود روانه كرده‌اند درحالي كه هيچ حسابرسي مشخصي درباره آن وجود ندارد. اين دو موضوع حالا جنبه حقوقي و قضايي پيدا كرده است اما واقعيت ماجرا اين است كه ابعاد فرهنگي اين ماجرا اهميت زيادي دارد. اگر رسانه‌ها و مديران آنها پيش از قوه قضائيه هوشيارتر عمل مي‌كردند و به عبارتي ديگر فرهنگ جلوتر از بخش‌هاي ديگر گام برمي‌داشت به احتمال زياد پاي قوه قضائيه به ماجرا باز نمي‌شد.
خرید بلیط