اوراق مشارکت به کمک مترو می آید


گروه اجتماعي: شهردار تهران ضمن بازديد از خط ۷ مترو تهران از افتتاح پنج کيلومتر از اين خط ظرف روزهاي آينده خبر داد. به گزارش ايسنا، محمدعلي افشاني در بازديد خود از خط ٧ متروي تهران، گفت: اين پروژه يک مرحله افتتاح شد که هدف از اين افتتاح اين بود که قطار از ابتدا تا انتهاي مسير را طي کند اما تنها در هفت ايستگاه و آن هم با نواقص فراوان بهره برداري شده بود. وي افزود: آنچه که مهم است و بايد مورد توجه قرار گيرد اين موضوع است که قطارشهري در اولويت اول شهرداري تهران قرار گرفته است و همچنين در حمل و نقل و ايمني نيز نقش بسزايي دارد چرا که بخشي از مردم توان استفاده از خودروي شخصي را ندارند و افرادي هم وجود دارد که با داشتن احساس مسئوليت اجتماعي مي‌خواهند بر کاهش آلودگي هوا تاثيرگذار باشند.

شهردار تهران ادامه داد: از ديد زيست محيطي نيز قطار شهري به دليل تاثيري که در کاهش آلودگي هوا، ترافيک و صرفه جويي در زمان دارد نيز مورد توجه قرار مي‌گيرد. لذا با در نظر گرفتن جميع اين موارد اميدواريم بتوانيم تا چند روز آينده و در تيرماه سال جاري پنج کيلومتر از خط ۷ مترو را افتتاح کنيم و برابر قول‌هايي که از سوي مديران مترو داده شده است. اميدواريم اين خط در نيمه نخست سال آينده به طور کامل به بهره برداري برسد. وي تاکيد کرد: تامين بيش از ۱۰۰۰ ميليارد تومان براي تکميل اين خط با وجود بدهي‌هاي زيادي که شهرداري تهران دارد کار بسيار پيچيده‌اي بود. در حال حاضر پيمانکاران مدام جلوي درب شهرداري تهران تظاهرات مي‌کنند و تقاضاي تسويه حساب‌هاي خود را دارند. پيمانکاراني که حساب شده شعار مي‌دهند و هر روز که مي‌گذرد رنگ شعارهاي آنها تغيير مي‌کند و به سمتي مي‌روند که نشان مي‌دهد اعتراضات آنها جدي است.

شهردار تهران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در خصوص تکميل خط ۶ مترو تهران گفت: تکميل اين خط نيز در دستور کار قرار دارد و اميدواريم که خط ۶ نيز تا پايان شهريور ماه سال آينده به بهره برداري برسد تا مردم بتوانند از اين خطوط استفاده کنند. وي افزود: بي‌ترديد صحت و سرعت بايد در تکميل پروژه‌ها با هم وجود داشته باشد و قطعا کيفيت و کميت بايد در کنار هم سرلوحه کار قرار گيرد اما بي ترديد کيفيت و صحت انجام پروژه‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. چرا که هزينه اجراي درست پروژه‌ها از هزينه‌هاي تعمير و نگهداري پروژه در هنگام اجرا کم مي‌کند. افشاني در تشريح تکميل خط ۷ مترو تهران با اشاره به اينکه اعتبار مورد نياز اين خط به طول ۲۷ کيلومتر تا تاريخ افتتاح اوليه آن ۱۷۰۰ ميليارد تومان بوده، افزود: اعتباري که براي تکميل و اتمام پروژه خط ۷ مترو به صورت ايمن لازم بود بيش از ۲۷۰۰ ميليارد تومان بود. به اين ترتيب تا زمان افتتاح اوليه که سال گذشته انجام شده بود تنها ۴۰ درصد اعتبار پروژه پرداخت شده بود. ضمن آنکه براي اتمام آن به بيش از يک سال زمان ديگر نياز داريم. اميدواريم که اين پروژه تا پايان شهريور ماه سال آينده به صورت کامل و با تجهيز تمامي‌موارد ايمني به اتمام برسد. وي ادامه داد: ۷۰۰ ميليارد تومان اوراق مشارکت براي تامين منابع مالي تجهيز و توسعه مترو به زودي منتشر مي‌شود و اميدواريم تا نوروز بيش از ۱۰۰۰ ميليارد تومان اوراق مشارکت منتشر شود. وي درخصوص تامين واگن‌هاي مورد نياز مترو نيز گفت: ۲۰۰۰ واگن توسط دولت براي کل کشور مقرر شده که تامين شود که از اين تعداد ۱۰۵۰ واگن متعلق به شهر تهران است. از اين تعداد براي ۶۳۰ واگن مناقصه برگزار شده و قراردادهاي آنها آماده امضاست. به محض امضاي اين قراردادها کار ساخت واگن‌ها آغاز مي‌شود اما حداقل دو سال به طول مي‌انجامد.

خرید بلیط