روزنامه ایران
1397/03/23

رایزنی یک ساعته روحانی و مکرونرؤسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه عصر دیروز در تماسی تلفنی یک ساعته، درباره روابط دوجانبه، منطقه‌ای و مسائل مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت‌و‌گو و تبادل نظر کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌و‌گو با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، از مواضع اروپا و از جمله فرانسه برای حفظ برجام تا‌کنون، ابراز خرسندی کرد، اما درعین حال گفت که این اظهارات و بیانیه‌ها، باید با اقدامات و راه حل‌های عملی و ملموس جهت جبران بهره‌مندی ایران از منافع ماندن در برجام همراه باشد.
رئیس جمهوری بااشاره به محدودیت زمانی برای ارائه راه حل‌های عملی و با تأکید بر این‌که نباید اجازه دهیم این دستاورد بسیار بزرگ دیپلماسی با اقدامات یک جانبه و پیمان شکنی دیگران نابود شود، گفت: اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملاً ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود.
روحانی ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های پنج کشور و اتحادیه اروپا به همراه ایران، موفقیت‌آمیز و نتیجه بخش باشد.
رئیس جمهوری همچنین در موضوع سوریه نیز بااشاره به این‌که حضور مستشاران ایرانی در سوریه برخلاف حضور نامشروع نظامیان برخی کشورها، به درخواست رسمی دولت آن کشور و برای مبارزه با تروریسم است، ابراز امیدواری کرد که با تلاش‌های مشترک نیروهای حامی دولت و ملت سوریه، هر چه سریعتر تروریسم در آن کشور ریشه کن شده و در نتیجه نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.
روحانی با اشاره به پیشرفت‌های خوبی که در مسیر تدوین قانون اساسی جدید سوریه میان دولت و معارضان آن کشور حاصل شده، از تداوم مشورت و رایزنی ایران و فرانسه در ارتباط با برقراری ثبات و آرامش در سوریه استقبال کرد. رئیس جمهوری فرانسه نیز دراین تماس تلفنی با تأکید مجدد بر این‌که پاریس به برجام پایبند است و تمام تلاش خود را برای حفظ آن به کار گرفته است، از یک سلسله اقدامات و راه حل‌های عملی جهت جبران بهره‌مندی ایران از منافع ماندن در برجام خبر داد.
«امانوئل مکرون» با بیان این‌که موضع ما و شما درباره برجام موضعی است که در چارچوب قوانین بین‌المللی کاملاً معتبر است، گفت: همه باید تلاش کنیم تا برجام حفظ شود و نباید به هیچ وجه با کوچکترین خطا، برای کسانی که به دنبال نابودی این توافق هستند، فرصت طلایی ایجاد کرد.
در این گفت‌و‌گوی تلفنی، رؤسای جمهوری دو کشور بر تداوم رایزنی‌های دو کشور در مسائل دوجانبه و منطقه‌ای تأکید کردند.

تبریک روحانی به سران ایتالیا و اسپانیا
رئیس‌ جمهوری روز گذشته در پیام‌های جداگانه‌ای به «جوزپه کونته» نخست‌وزیر ایتالیا و «پدرو سانچز پرز – کاستخون» رئیس دولت پادشاهی اسپانیا، انتصاب آنان را تبریک گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در پیام به نخست‌وزیر ایتالیا تأکید کرد: در پرتو اراده سیاسی و اهتمام جدی مقامات دو کشور، همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بیش از پیش در جهت منافع متقابل توسعه یافته و توافقات و اسناد امضا شده قبلی بویژه موافقتنامه خط اعتباری اجرایی شود. وی خطاب به رئیس دولت پادشاهی اسپانیا، ابراز امیدواری کرد در پرتو تلاش‌های مشترک، شاهد تعمیق پیوند دوستی دو ملت، ارتقای بیش از پیش روابط در کلیه عرصه‌ها و توسعه همکاری‌های بین‌المللی فیمابین باشیم.

تحلیل روز
درخواست موگرینی از پارلمان اروپا برای تمدید مهلت وام دهی به ایران

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تلاش‌ها برای اجرای توافق هسته‌ای با ایران ادامه دارد. موگرینی با اشاره به اینکه جامعه جهانی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده گفت که جایگزینی برای این توافق وجود ندارد و دنیا تاب یک مسابقه هسته‌‌ای بویژه در منطقه خاورمیانه را ندارد.
او در بخشی از اظهاراتش با بیان اینکه «عزم ما برای حفظ این توافق، در راستای منافع ایالات متحده هم هست»، افزود: «با گذشت سه سال از حصول توافق، نتایج آن پدیدار شده‌اند: ایران به تعهدات خود پایبند بوده و این موضوع ۱۱ بار به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است».
سخنگوی اتحادیه اروپا با بیان اینکه موضع اتحادیه اروپا در خصوص برجام تغییر نکرده گفت که این اتحادیه به اجرای مؤثر و کامل توافق پایبند است. او گفت که این تلاش صرفنظر از خروج امریکا از برجام ادامه خواهد داشت.
فدریکا موگرینی از اعضای پارلمان اروپا خواست از طرح تمدید مهلت وام دهی بانک سرمایه‌گذاری اروپا به ایران به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های اروپایی در این کشور حمایت کنند.