پیمان شانگهای و جی هفت در برابر ترامپ

رئیس جمهور درحالی برای شرکت در هجدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در چین به سر می‌برد که علاوه بر بهره گیری از ظرفیت اقتصادی کشورهای عضو، بررسی راه‌های همکاری در شرایط خروج آمریکا از برجام ضروری به نظر می‌رسد.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام «حسن روحانی» روز جمعه به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای عازم چین شد.
در این سفر سه روزه هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی همچون «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت، «مسعود کرباسیان» وزیر اقتصاد، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رئیس جمهوری و «ولی‌الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی، روحانی را همراهی می‌کنند. نگاهی به ترکیب هیات همراه رئیس جمهوری از اهمیت این اجلاس برای ایران حکایت می‌کند.
رئیس جمهور شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهای و دیداری دوجانبه با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین را در برنامه خود دارد. وی همچنین با شماری از مقامات کشورهای عضو سازمان شانگهای دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
در اجلاس کنونی توسعه روابط ایران و چین یکی از مهمترین اولویت‌های مقامات دو کشور است. از این رو، روحانی افزون بر دیدار با سران عضو این سازمان در میهمانی شام که رئیس جمهوری چین به افتخار هیات ایرانی ترتیب داده و همچنین مراسم امضای اسناد مربوط به روابط دوجانبه تهران- پکن شرکت خواهد کرد.
در این مراسم قرار است چند سند همکاری شامل مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، افزایش نقش ایران در همکاری‌های دو کشور در چارچوب «یک جاده - یک کمربند»، همکاری‌های بورس و اوراق بهادار و همکاری در حوزه دانشگاهی میان ایران و چین به امضا برسد.
در شرایط کنونی حمایت‌های مقامات چین از برجام نقش بسزایی در نزدیکی تهران و پکن دارد. به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای، وزارت امور خارجه چین با ابراز تاسف از این تصمیم نابخردانه دونالد ترامپ، با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که چین همچون گذشته به همکاری‌های اقتصادی و تجاری خود با ایران ادامه می‌دهد.
از طرفی «لیو شیائومینگ» سفیر چین در انگلیس نیز در واکنش به این تصمیم کاخ سفید افزون بر اعلام حمایت پکن از برجام، تصریح کرد: همه تصمیمات ترامپ زیر ذره بین کره شمالی قرار دارد و کناره‌گیری آمریکا از توافقی که در دولت قبل امضا شده است پیشینه‌ای تیره برای این کشور محسوب خواهد شد. وی همچنین این تصمیم را برای آمریکا گامی رو به عقب دانست و در خصوص همکاری‌های نفتی با ایران اظهار کرد که در صورت عدم همکاری توتال در فاز 11 پروژه پارس جنوبی همه سرمایه گذاری‌های این طرح را تقبل خواهد کرد.
به دنبال کارشکنی‌های ترامپ، ائتلافی میان دیگر کشورهای عضو برجام صورت گرفت به گونه‌ای که چین و اتحادیه اروپا اعلام کردند توافق هسته‌ای را تحت حمایت سازمان ملل با ایران ادامه خواهند داد.
در این خصوص «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی دیداری در بروکسل به ادامه همکاری‌ها برای اجرای برجام تاکید کردند. وزیر امور خارجه چین با اشاره به اینکه کشورمتبوع او مواضع خود را در باره برجام تغییر نخواهد داد بر وظیفه همگانی اعضای برجام در حفظ این توافق تاریخی تاکید کرد.
علاوه بر چین، هند نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای سیاست‌های برجامی خود را در تقابل با خواست آمریکا ترسیم کرده است. «سوشما سواراج» وزیر خارجه هند چندی پیش تصریح کرد که کشورش تنها از تحریم‌های سازمان ملل علیه کشورها تبعیت خواهد کرد.
پایگاه اینترنتی «لوبلاگ» با شجاعانه خواندن تصمیم هند، ادامه مناسبات تجاری ایران و هند را با وجود فشارهای آمریکا نوعی ضمانت برای ایران دانست چرا که تهران می‌تواند از حضور مهمترین شریک تجاری انرژی خود مطمئن باشد. میزان واردات نفت هند در ماه‌های گذشته بیش از 600 هزار بشکه در روز رسیده است.
لازم به یادآوری است که هند و چین سال گذشته در جریان هفدهمین نشست سازمان شانگهای در آستانه پایتخت قزاقستان به عضویت دائم این سازمان درآمدند. این سازمان بین‌المللی از سال 1380 (2001 میلادی) با حضور شش کشور قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. اینک چهار کشور ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس از جمله اعضای ناظر به شمار می‌روند که انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک به عضو دائم تغییر جایگاه دهند.
سازمان شانگهای اینک با جمعیتی بالغ بر سه میلیارد نفر و همچنین وسعتی حدود 36 هزار کیلومتر مربع یکی از مهمترین بلوک‌های منطقه‌ای محسوب می‌شود. این سازمان به دلیل برخورداری از منافع دو و چند جانبه در زمینه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی و غیره می‌تواند برای اعضا از جمله ایران فرصت‌های مناسبی را به همراه داشته باشد. از این رو در شرایطی که آمریکا و دشمنان قسم خورده منطقه‌ای ایران درصدد اعمال فشار بر کشور ما هستند، اجلاسی چون شانگهای بیش از پیش برای تهران اهمیت می‌یابد.
رزرو هتل