اقدام شکست خورده ترامپ

حرکت جنجالی ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس، موجی از نارضایتی‌ها در داخل و خارج به راه انداخته است و نقش میانجیگری واشنگتن طی چندین دهه زیر سوال رفته و چشم‌انداز صلح میان فلسطینیان و اسراییلی‌ها در‌هاله‌ای از ابهام است‌. در پی کشتار وحشیانه فلسطینیان در مرزهای غزه به دست نظامیان اسراییل در سالروز نکبت و همزمان با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی که موجی از محکومیت‌ها را به دنبال داشت، روزنامه نیویورک‌تایمز در سرمقاله خود نوشت: روزی که ایالات متحده آمریکا سفارتش را در قدس باز کرد، همان روزی است که جهان انتظارش را می‌کشید چرا که قرار بود پایان درگیری بی‌پایان و خاتمه تراژدی خونبار دو طرف باشد‌. اسراییلی‌ها و فلسطینیان پایتختی را در قدس متصور بودند و آمریکایی‌ها چندین نسل میانجی صلح‌سازی بودند و بر ادعاهای هیچ‌کدام از طرفین صحه نمی‌گذاشتند تا توافقی برای حل تمام مسایل حاصل شود‌. اما دونالد ترامپ دوشنبه گذشته این سفارت را به عنوان هدیه‌ای بدون سازش یا پیش‌شرط به دولت بنیامین نتانیاهو داد و ضربه‌ای به فلسطینیان زد‌. جهان شاهد طلوع صلح و امنیت جدیدی که برای مردمان دو طرف از مدت‌ها پیش رویایش را در سرمی‌پروراندند، نبود‌. در عوض، شاهد بود که سربازان اسراییلی ده‌ها معترض فلسطینی را به ضرب گلوله کشتند و هزاران نفر دیگر را در امتداد حریم اسراییل با نوار غزه زخمی کرد‌ند.
این اقدام یکجانبه به جای مذاکره و سازش در راستای خدمت به اهداف دولت‌های دست‌راستی متوالی اسراییل عمل کرده است‌. آنها به صورت مداوم شهرک‌سازی در کرانه‌ باختری، سرزمینی که فلسطینیان انتظار دارند بخشی از کشور فلسطین باشد، توسعه دادند‌.
حتی زمانی که اسراییلی‌ها در ۲۰۰۵ نابودی شهرک‌ها در غزه را آغاز کردند، این کار را بدون مذاکره بر سر توافق انجام دادند‌. آنها این اقدام را با هدف افزایش امنیت اسراییل در کوتاه‌مدت انجام دادند، در حالی که ناامیدی فلسطینیان و قدرت گروه حماس را افزایش دادند‌. دولت‌های اسراییل سال‌ها تاکید کرده‌اند هیچ شریک صلحی در طرف مقابل نیست و به گونه‌ای عمل کردند که این را به شکل حقیقت نشان دهند‌. احتمال برقراری صلح رو به افول است و مولفه دموکراتیک اسراییل با فشار اشغال بلندمدت میلیون‌ها فلسطینی که سرزمین خودشان را ندارند، همچنان رو به نابودی است‌.
ترامپ مکررا وعده یک طرح صلح بزرگ را می‌دهد و او اکنون وزنه آمریکا را به سمت این استراتژی حداکثری اسراییل انداخته است‌. ایالات متحده چندین دهه به میانجیگری میان اسراییل و فلسطینیان افتخار می‌کرد‌. دولت‌های پیاپی خواستار فرمول صلحی می‌شدند که طرفین روی مسایل کلیدی مذاکره کنند، حریم‌هایی میان دو کشور تعیین شود، حفاظت از امنیت اسراییل، چگونگی مدیریت آوارگانی که گریختند یا پس از تشکیل اسراییل در ۱۹۴۸ رانده شدند و تصمیم‌گیری درباره آینده قدس که قرار بود پایتخت مشترک اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها شود‌. اینکه ترامپ، قدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت و سفارت کشورش را به آنجا منتقل کرد، در واقع کنار زدن ۷۰ سال بی‌طرفی آمریکاست‌. اینکه اسراییل روی حفاظت از حریم‌هایش با غزه تاکید دارد، با این مساله که آنها از مهمات واقعی به جای گاز اشک‌آور، آب پرفشار و سایر تدابیر غیرکشنده علیه معترضان استفاده می‌کنند، تفاوت دارد‌. فلسطینیان دوباره و دوباره از رسیدن به صلح ناکام ماندند‌.
خرید بلیط