مسدود کردن فیلترشکن‌ها در دستور کار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛

پس از تمام مخالفت‌ها و اعتراضات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اکنون قصد دارد فیلترشکن‌ها را مسدود کند. زمانی که تلگرام فیلتر شد، محمد‌جواد آذری‌جهرمی نه تنها نسبت به آن اعتراض کرد بلکه خبرهایی مبنی بر استعفای وی نیز اعلام شد؛ خبری که البته پس از چند ساعت و آرام شدن اعتراضات مردم تکذیب شد. اکنون وی تصمیم گرفته فیلترشکن‌ها را نیز مسدود کند. اگرچه فیتلرشکن‌ها می‌توانند از سوی هکرها ارائه شده باشند اما راهکار مقابله با باج افزارها و هکر‌ها مسدود کردن فیلترشکن‌ها نیست بلکه رفع فیلترینگ تلگرام و البته توئیتر یعنی همان شبکه مجازی محبوب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حال که دسترسی به فیلترشکن‌ها مسدود شده است، آذری‌جهرمی چگونه می‌تواند اعتراضات خود را در توئیتر منتشر کند؟ باید از وی پرسید راهکار او برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فیلترشده پس از مسدود کردن فیلترشکن‌ها چیست؟ از سویی دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باز هم یکی به نعل می‌کوبد و یکی به میخ، او ضمن اعلام مسدود شدن فیلترشکن‌ها اعلام کرد تلگرام باید رفع فیلتر شود. اگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا این حد در رفع فیلترینگ یا مدیریت اینترنت ناتوان است استعفا راهکار بهتری نیست؟ چراکه با این‌گونه صحبت‌های ضد و نقیض دیگر نمی‌تواند نظر مردم را جلب کند!
مسدود کردن فیلترشکن‌ها بیهوده است
به گفته کارشناسان، مسدود کردن فیلترشکن‌ها نه‌تنها کسب‌و‌کارهای بسیاری را به دلیل عدم دسترسی به نرم‌افزارها و سایت‌های مهم دنیا بدون فیلترشکن با مشکل مواجه می‌کند بلکه در صورت مسدود کردن تمامی فیلترشکن‌های موجود نیز بازهم فیلترشکن‌های جدید به بازار عرضه می‌شوند.
سینا تقوی، کارشناس فناوری اطلاعات در گفت‌و‌گو با «جهان صنعت» اظهار کرد: به طور کلی فیلترشکن‌ها کاربران را از طریق یک سرور به کشورهای دوم و سوم وصل می‌کنند. در واقع فیلترشکن‌ها تونلی ایجاد می‌کنند که کاربران با اینترنت دیگر کشورها ارتباط برقرار کنند و از طریق اینترنت این کشورها بتوانند به سایت‌ها و شبکه‌های مجازی فیلترشده وارد شوند.
او افزود: برخی از فیلترشکن‌ها از سوی هکرها ساخته می‌شوند و با اتصال کاربران اینترنت به این فیلترشکن‌ها، هکرها به راحتی وارد تلفن هوشمند یا کامپیوتر آنها شده و به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا می‌کنند. اما تعدادی فیلترشکن‌های معروف وجود دارند که از سوی شرکت‌های پشتیبان دسترسی به اطلاعات آزاد یا برخی دولت‌ها ایجاد می‌شوند و قابل اعتماد هستند. به عنوان نمونه دولت آمریکا حدود هشت سال پیش، هشت میلیارد دلار هزینه و فیلترشکن ایجاد کرده بود.
تقوی با اشاره به عواقب منفی مسدود کردن فیلتر‌شکن‌ها بیان کرد: برخی از سایت‌های مهم مانند اوراکل به دلیل تحریم‌ها فیلتر هستند اما بسیاری از شرکت‌ها به دلیل نیاز و الزام کسب‌و‌کار خود از فیلترشکن استفاده می‌کنند تا به این گونه سایت‌ها دسترسی پیدا کنند. مسدود کردن فیلتر‌شکن‌ها می‌تواند کسب‌و‌کارهای بسیاری را با مشکل مواجه کند.
او با اشاره به بی‌فایده بودن این اقدامات برای انسداد تمامی فیلترشکن‌ها گفت: حتی اگر تمامی فیلترشکن‌ها را مسدود کنند باز هم فیلترشکن‌های جدیدی ایجاد شده و در اختیار مردم قرار می‌گیرند.
باج‌افزارهایی که فیلترشکن‌ها مسبب آنها هستند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باج‌افزارها را بهانه مسدود کردن فیلترشکن‌ها عنوان کرده است.
محمدجواد آذری‌جهرمی گفت: یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ این است که اگر برخی از اپلیکیشن‌ها اثر مخربی داشته باشند، در کنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن‌ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارند.
وی روز گذشته در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه‌های همراه اول همزمان با هفته ارتباطات با اشاره به اختلالات ایجاد‌شده در خدمات اینترنتی به دلیل استفاده از فیلترشکن اظهار کرد: درست است که بسیاری از فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارائه می‌دهند و به همین دلیل کاربران به استفاده از آنها علاقه‌مندند اما بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این نوع نرم‌افزارها استفاده ضدامنیتی دارند و نوعی باج‌افزارند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند و فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در مسدود کردن فیلترشکن‌ها گفت: اقدام شرکت زیرساخت این است که با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها، تحت دستوری که آقای رییس‌جمهور دادند و در چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی ارائه داده و منطق هم دارد، نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت برای مسدود کردن فیلترشکن‌ها آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات اینترنتی تصریح کرد: انسداد فیلترشکن‌ها نباید باعث افت کیفیت اینترنت یا ایجاد مشکلاتی برای کسب‌و‌کارها شود. اختلالات اینترنتی موضوع بدی است که ما از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات خواستیم موضوع را بررسی کند و به اپراتورها هم در این باره تذکر دادیم. دیروز بعد‌از‌ظهر هم جلسه‌ای با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشکیل شد.
آذری‌جهرمی ادامه داد: اما بنا نیست به این موضوع بپردازیم که با دستور فیلترینگی که آمده و با مخالفت بسیاری از مردم مواجه شده است، می‌توانیم به باج‌افزارها و فیلترشکن‌ها اجازه دهیم که در کشور توسعه پیدا کنند.
وی با تاکید بر مضرات استفاده از فیلترشکن بیان کرد: امیدواریم مسوولانی که متصدی فیلترینگ هستند، به این موضوع توجه داشته باشند زیرا این مساله یک تهدید بزرگ است. باید مردم را درباره استفاده از فیلترشکن توجیه کنیم تا آنها با همراهی کنند‌ زیرا در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات کنونی و گستردگی باج‌افزارها می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فراگیر شدن فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست، افزود: همان طور که وزارت خارجه آمریکا در سال ۸۹ جزو برنامه‌هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن بود و حتی گوشی‌های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می‌کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.
استفاده از پیام‌رسان انتخاب کاربر است
آذری‌جهرمی با بیان اینکه پیام‌رسان و استفاده از ابزار ارتباطی، انتخاب کاربر است، افزود: اینکه ما به استفاده از یک پیام‌رسان نائل باشیم یا نه، تغییری در انتخاب مردم ندارد. البته سیاست کشور ترویج پیام‌رسان‌های بومی است و ما بر این اساس مصوباتی در شورای عالی فضای مجازی داشتیم و پیام‌رسان‌هایی هم در این حوزه فعالیت کردند. اما این پیام‌رسان‌ها باید خدمات و تنوع و کاربری‌های لازم را برای مردم فراهم و همچنین اعتماد مردم را جلب کنند.
وی با اشاره به میزان کاربران پیام‌رسان‌های بومی بیان کرد: تا دو روز گذشته ۱۰ میلیون نصب فعال از تعرفه‌های داخلی روی گوشی‌های همراه داشتیم که البته به معنای ۱۰ میلیون نفر نیست زیرا ممکن است یک نفر چند اپلیکیشن نصب کرده باشد. با وجود این آمار قابل توجهی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم از پیام‌رسان‌های مختلف استفاده می‌کنند و انحصاری نیز وجود ندارد، اظهار کرد: البته هنوز ابراز نارضایتی از اقدام انجام شده در خصوص مسدود شدن وجود دارد. اما واقعیت این است که هم پیام‌رسان‌های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌کنند که البته نیاز به زمان دارد و هم دستگاه‌های مختلف اجرایی و قضایی خود را به‌روزرسانی می‌کنند چراکه محیط ارتباطی دنیا تغییر کرده و نوع برخورد با فضای مجازی باید اصلاح شود.
آذری‌جهرمی با بیان اینکه اگر بخواهیم ظرفیت‌های بومی داشته باشیم و آنها را رشد دهیم، باید شاخص‌های خود را تغییر داده و حمایت کنیم، افزود: البته درنهایت مردم هستند که تصمیم می‌گیرند از چه ابزاری استفاده کنند. تمایل ما بر اساس سیاست‌های حاکمیتی و ترویج پیام‌هارسان‌های بومی است و البته یک سیاست خدشه‌ناپذیر و مهم در جمهوری اسلامی بر پایه انتظارات مردم تامین شده که نظرات مردم را لحاظ کنیم و به آن احترام بگذاریم. سرویس‌های داخلی هم اگر می‌خواهند شکل بگیرند، باید بر پایه احترام و اعتماد مردم باشد.
خرید بلیط