روزنامه جهان صنعت
1395/12/28

امضای قراردادهای اقتصادی ۶۵ میلیارد دلاری ریاض- پکن

چین و عربستان سعودی چهارشنبه گذشته در جریان اولین روز دیدار ملک سلمان از پکن قراردادهایی به ارزش ۶۵ میلیارد دلار امضا کردند.
یکی از این قراردادها یادداشت تفاهمی بین آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی و شرکت چینی نورنیکو برای بررسی احداث پالایشگاه و صنایع شیمیایی در چین است. شرکت سعودی بیسیک اینداستری و شرکت چینی سینوپک که هم‌اکنون یک مجموعه شیمیایی را به‌طور مشترک اداره می‌کنند نیز در مورد توسعه طرح‌های پتروشیمی در چین و عربستان سعودی به توافق رسیدند.
پادشاه 81 ساله عربستان سعودی که بر آغاز یک طرح بلندپروازانه اصلاحات اقتصادی در کشور نظارت می‌کند، دیدار طولانی از کشورهای آسیایی را از ماه گذشته آغاز کرد. سفر به این کشورها که از جمله واردکنندگان در حال رشد نفت عربستان سعودی هستند با هدف تبلیغ برای سرمایه‌گذاری در عربستان و فروش سهام شرکت آرامکو صورت می‌گیرد.
رییس‌جمهور چین در تالار بزرگ خلق در پکن خطاب به ملک سلیمان گفت: چین واردکننده نفت قابل اعتماد و با ثبات است و دو کشور باید همکاری‌های خود را توسعه دهند. او افزود: مدت‌های طولانی چین و کشورهای اسلامی به یکدیگر احترام گذاشته‌اند و نتیجه همکاری‌های آنها برای هر دو طرف مفید بوده و نمونه‌ای از همزیستی صلح‌آمیز فرهنگ‌های مختلف را خلق کرده‌اند.
ملک سلمان گفت: چین حتی می‌تواند در خاورمیانه نقش بزرگ‌تری ایفا کند. او افزود: عربستان سعودی آماده است تا با چین برای توسعه ثبات، صلح و امنیت در سطح منطقه و جهان همکاری کند. معاون وزارت خارجه چین اعلام کرد: مجموعه یادداشت‌های تفاهم و متن اولیه قراردادهایی که بین دو طرف امضا شد به ارزش ۶۵ میلیارد دلار است. این مقام افزود: رییس‌جمهور شی جین پینگ و ملک سلمان دوستان قدیمی هستند. همکاری‌های بین دو کشور تاکنون دستاوردهای فراوانی داشته و ظرفیت‌های بالقوه زیادی دارد.
قراردادها علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، تجارت اینترنتی و تولید انرژی‌های قابل بازیافت را نیز شامل می‌شوند. برای شرکت آرامکو توسعه فعالیت در عرصه پالایشگاه و صنایع پتروشیمی به کشورهای دیگر یکی از محورهای اصلی تنوع دادن به منابع درآمد و تضمین درازمدت به منابع مالی حاصل از درآمد نفتی این کشور است. از آن سو، به نظر می‌رسد چین تا حدی کنترل مطلق شرکت‌های نفتی دولتی بر بخش انرژی را کاهش داده و اجازه می‌دهد سرمایه‌های خصوصی از جمله سرمایه‌های خارجی نظیر شرکت آرامکو در بخش نفت و انرژی آن کشور سرمایه‌گذاری کنند.