روزنامه ایران
1395/12/28

3 فرودگاه دیگر کشور به مترو وصل می شوند

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ضمن بازدید از از ایستگاه مترو فرودگاه مهرآباد از تأسیس شرکت قطارهای حومه‌ای گرفته تا ورود تاکسی‌های هیبریدی به این فرودگاه خبر داد.
 او در این بازدید با بیان اینکه ما به‌دنبال اتصال ترمینال‌های فرودگاهی به شبکه‌های مترو درون شهری هستیم، گفت: با اتصال ترمینال‌های فرودگاهی و مترو و همچنین توسعه حمل ونقل عمومی و ارتباط آن با شبکه قطارهای درون شهری حجم خودروها در حد فاصل حومه شهرها و کلانشهرها به ریل منتقل می‌شود. وی اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در حال تلاش برای اتصال ترمینال‌های فرودگاهی به خطوط مترو در درون شهرها است، به‌طوری که فرودگاه‌های مهرآباد و مشهد به شبکه‌های مترو درون شهری متصل شده‌اند و فرودگاه‌های اصفهان، شیراز و تبریز نیز در راستای دسترسی به یک حمل ونقل یکپارچه  به شبکه حمل و نقل مترو متصل می شوند.
وی با بیان اینکه ما به دنبال توسعه حمل ونقل حومه‌ای و یکپارچه‌سازی آن با مترو درون‌شهری هستیم، گفت: علت این‌ کار انتقال حجم خودروها در حد فاصل حومه شهرها و کلانشهرهاست که مانند حد فاصل تهران- کرج، تهران- گرمسار و تهران- قم منتقل شوند.
توسعه شبکه ریلی از محل صرفه‌جویی انرژی
وزیر راه و شهرسازی از تأسیس شرکت قطارهای حومه‌ای در سال آینده خبر داد و گفت: این مسأله در برنامه ششم توسعه تصویب شده و هم‌ اکنون در حال پیگیری است. آخوندی در ادامه به مسأله نوسازی واگن‌ها اشاره کرد و گفت: طبق ماده ۱۲ قانون دائمی برای رفع موانع تولید دولت مصوبه‌ای طرح کرده که سرمایه‌گذار در صورت سرمایه‌گذاری برای توسعه شبکه ریلی از محل صرفه‌جویی انرژی از سود آن بهره‌مند شوند.
این مقام مسئول با اشاره به سهم ۶۰ درصدی صرفه‌جویی در صورت سرمایه‌گذاری در حمل ونقل ریلی خاطرنشان کرد: میزان صرفه‌جویی انجام ‌شده از طریق سرمایه‌گذاری در حمل ونقلی ریلی به خود سرمایه‌گذار باز می‌گردد که این مسأله از طریق قراردادی که وزارت راه وشهرسازی و وزارت کشور برای راه‌آهن و مترو با وزارت نفت منعقد شده حمایت لازم را از سرمایه‌گذار و بخش خصوصی می‌کنند.
ورود تاکسی‌های هیبریدی به فرودگاه مهرآباد
وزیر راه و شهرسازی در ادامه بازدید از فرودگاه مهرآباد از محوطه ترمینال‌های یک و دو بازدید کرد و از بهره‌برداری از اقدامات عمرانی انجام گرفته در این فرودگاه با حضور ریاست جمهوری خبر داد. وی در ادامه به تعمیر و مرمت ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد اشاره کرد و گفت: ترمینال فرودگاه مهرآباد باید همواره در بهترین وضعیت قرار داشته باشد اکنون فضای ترمینال نسبت به گذشته بهتر شده و ازدحام مسافر مثل سابق نیست.
آخوندی اقدامات عمرانی انجام شده در خصوص باندهای فرودگاهی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این اقدامات با حضور ریاست جمهوری رونمایی شود.
آخوندی از ورود تاکسی‌های هیبریدی به ناوگان تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد خبر داد و گفت: هدف از ورود تاکسی‌های هیبریدی به ناوگان خدماتی فرودگاه مهرآباد کاهش آلودگی زیست محیطی است. وی افزود: در این دولت ما اقدام به جداسازی باند برخاست از نشست به منظور کاهش تأخیرات نوبت دهی و افزایش دقت کرده‌ایم.
رشد 19 درصدی جابه جایی مسافر با آزادسازی قیمت بلیت هواپیما
وزیر راه و شهرسازی همچنین به میزان جابه‌جایی مسافر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴ حدود ۴۹میلیون مسافر جابه‌جا شده‌اند و در ۱۱ماهه سال‌جاری به غیر از اسفند ماه ۵۲میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جابه‌جا شده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در بخش داخلی ۱۹ درصد رشد نشان می‌دهد. آخوندی با بیان اینکه میزان تقاضا در حوزه حمل و نقل هوایی نسبت به گذشته زیاد شده است، تصریح کرد: برخی از علل این افزایش تقاضا ناشی از آزادسازی قیمت بلیت‌ها بوده است. به طوری که قیمت بلیت در اوقات غیر پیک کاهش می‌یابد و در زمان پیک سفر رو به افزایش می‌رود. وی خاطرنشان کرد: با این اقدام امکان استفاده از هواپیما و میزان بهره‌وری افزایش یافته است. با متغیر شدن قیمت‌های بلیت هواپیما ما شاهد فروش بلیت به قیمت ۵۰ هزار تومان در زمان اوج سفرها نیز بوده‌ایم.
آخوندی با بیان اینکه تحولات بسیار خوبی در فرودگاه مهرآباد برای رفاه مسافران و تسریع تردد آنان صورت گرفته است، گفت: بزودی  تحولات بزرگ در فرودگاه‌های کشور رخ خواهد داد. وی گفت: دسترسی معلولان و سالمندان در فرودگاه مهرآباد و سایر فرودگاه‌ها افزایش یافته است.