افتتاح پروژه عظیم «ایران‌مال» همزمان با نیمه‌شعبان؛

«جهان صنعت»- نخستین فاز بازار بزرگ ایران (ایران‌مال) امروز رونمایی می‌شود. بازاری که گفته می‌شود یکی از پنج مرکز خرید بزرگ دنیاست و در منطقه رقیب ندارد. در این رونمایی که همزمان با نیمه شعبان و روز کارگر است، علاوه بر معرفی وجوه مختلف این پروژه، از پیمانکاران و کارگران فعال در آن، قدردانی خواهد شد.
«بازار بزرگ ایران» پروژه‌ای چند وجهی است که دست‌اندر‌کاران آن، اهمیت این بازار را در همین ویژگی عنوان می‌کنند. ایران‌مال پروژه‌ای تجاری، فرهنگی، مذهبی، رفاهی و تفریحی است و این موضوع، مجتمع مذکور را متمایز از سایر مراکز خرید می‌کند. در این راستا به منظور معرفی پروژه و به بهانه رونمایی از نخستین فاز ایران‌مال، نشست خبری با حضور جلال رسول اف، مدیرعامل بانک آینده به عنوان سرمایه‌گذار اصلی پروژه و علا میرمحمد صادقی از چهره‌های برجسته اقتصادی ایران که ریاست هیات امنای این بازار بزرگ را بر عهده دارد، برگزار شد. در این نشست ایران‌مال از دو زاویه تشریح شد. زاویه اول به انگیزه دست‌اندرکاران و تبیین ساخت این پروژه بر می‌گشت. زاویه دیگر نیز جزییاتی بود که در خصوص ایران‌مال اعلام شد.
ایران‌مال افتخار ملی
میرمحمد صادقی در ابتدای این نشست عنوان کرد: من در شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس مثل دوبی همیشه اظهار کوچکی می‌کردم که ایرانی‌ها با زحمت و هزینه به این کشورها می‌آمدند و گاهی حتی جنس‌های بنجل را که اغلب ساخت چین بود، خریداری می‌کردند. همین شیخ‌نشین‌ها اغلب به خاطر داشتن چنین امکاناتی به ما فخر می‌فروختند. من همیشه احساس می‌کردم که چرا ما در ایران چنین محلی را نداریم که بتوانیم در مقابل خارجی‌ها سربلند شویم و کالاها را در آنجا عرضه کنیم. بنده پس از انقلاب تا‌کنون در اتاق بازرگانی فعالیت داشتم. به یاد دارم اوایل انقلاب، مهمان‌هایی که از خارج کشور به ایران می‌آمدند را تنها به بازار بزرگ تهران می‌بردیم چراکه جای دیگری برای خرید نبود. به همین دلیل ایران‌مال با انگیزه آبروی ملی ساخته شد که افتخار ملی محسوب می‌شود.
وی افزود: موسسان این پروژه با توجه به علایق ملی و مذهبی که داشتند، تصمیم گرفتند هیات امنایی برای ایران‌مال انتخاب کنند که البته این هیات، نقشی در مسائل مالی ندارد و من نیز به عنوان رییس هیات امنا، فعالیت دارم. به گفته او در این پروژه سعی شده افراد از تمام زمان حضور خود در این مجموعه عظیم، به طرق مختلف استفاده کنند و به جز خرید، به جنبه‌های دیگر نیز توجه ویژه‌ای شده است. تا‌کنون نیز شرکت‌های بزرگی برای فعالیت در این مجتمع، قرارداد بسته‌اند. او افزود: دست‌اندرکاران پروژه، برای انعقاد قراردادها، حساسیت خاصی دارند و افرادی که قرار است در این مجتمع فعالیت کنند باید دارای شرایط خاص باشند.
در ادامه رسول اف نیز به تشریح انگیزه بانک آینده برای حضور در این پروژه و سرمایه‌گذاری در آن پرداخت. او در ابتدا اظهار کرد: توسعه اقتصادی کشورها عمدتا در بخش‌های حقیقی اقتصاد اتفاق می‌افتد و بخش مالی موتور محرک این بخش‌هاست. برآورد متخصصان و اقتصاددانان این است که تمام کشورهای پیشرفته، در بخش‌های مالی توسعه یافته‌اند. بنابراین برای اینکه مسیر توسعه هموار شود، علاوه بر بخش‌های حقیقی اقتصاد، نیازمند بخش مالی قوی مقتدر و مکمل هستیم.
دو پایه اصلی اقتصاد
مدیرعامل بانک آینده با اشاره به دو پایه اصلی اقتصاد در دنیا ادامه داد: برخی از کشورها در دنیا بازار سرمایه محور هستند و برخی مانند ایران بانک‌محور. حجم بازار پول در ایران حدود پنج برابر بازار سرمایه است و در واقع بخشی از تامین مالی بازار سرمایه نیز از طریق بانک‌ها انجام می‌شود. در کشورهای غربی این نسبت متفاوت و اغلب برعکس است و بازار سرمایه پاسخگوی نیازهای مردم است.
به گفته او در حال حاضر بیش از 70 درصد تامین مالی اقتصاد در ایران توسط بانک‌ها انجام می‌شود. در هر دوره که کشور توانسته از توان مالی بانک‌ها بهره‌مند شود، اقتصاد به خوبی به حرکت درآمده و بانک‌ها توانسته‌اند پاسخگوی نیاز مردم و اهداف اقتصادی کشور باشند. اما هر وقت امکان بهره‌برداری برای دولت‌ها میسر نشده، اهداف اقتصادی نیز محقق نشده است.
رسول اف با بیان اینکه بانک‌ها نیاز مالی مردم و فعالان اقتصادی را تامین می‌کنند، به بعد دیگر تامین مالی نیز اشاره داشت و گفت: در برخی موارد بانک‌ها به طور مستقیم از طریق مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی و سرمایه‌گذاری مستقیم وارد فعالیت‌ها می‌شوند. در تمام دنیا نیز در زمان رکود بانک‌ها به طور مستقیم وارد صحنه‌های اقتصادی می‌شوند تا ریسک سرمایه‌گذاری کاهش یابد. از طرفی کارآفرینان و صاحبان ایده‌ای در کشورهای مختلف وجود دارد که دانش انجام یک فعالیت یا ایده نو دارند که به دلایل عدم وجود منابع مالی یا مشکلات وثیقه‌ای نمی‌توانند آن را اجرا کنند. در این شرایط بانک‌ها به کمک آنها می‌آیند و کار را تا زمان بهره‌برداری پیش می‌برند.
ظهور یک ایده بزرگ
او با اشاره به اینکه بانک آینده از ادغام چندین موسسه، تعاونی و بانک ایجاد شده عنوان کرد: هر یک از این نهادهای مالی دارای پروژه‌هایی بودند که یکی از آنها بازار بزرگ ایران بود. بنابراین بانک آینده در این پروژه به عنوان سرمایه‌گذار اصلی وارد شد. بانک آینده توانسته یک ایده بزرگ را به ظهور برساند. ایده‌ای فراتر از پروژه ساختمانی. ایده‌ای چند وجهی که در نوع خود کمتر در دنیا دیده می‌شود. معمولا در مجتمع‌های تجاری دیگر یا امکانات رفاهی غالب است یا بخش تجاری. اما این پروژه به تمام وجوه توجه ویژه دارد.
رسول اف به اهمیت ایران‌مال اشاره کرد و گفت: این پروژه از این جهت اهمیت دارد که نه تنها بزرگ‌ترین مرکز تجاری کشور است بلکه دارای بزرگترین مجتمع‌های فرهنگی و رفاهی است که همگان می‌توانند از آن استفاده کنند.
به گفته او، هر سال بسیاری از ایرانی‌ها به خارج از کشور سفر می‌کنند و هزینه‌های سفر آنها نیز بالاست. برخی از این سفرها صرفا به دلیل بازدید و خرید از مجتمع‌های بزرگ تجاری و استفاده از امکانات رفاهی آن کشورهاست. بنابراین ایده طراحان اصلی این پروژه، هدایت کردن بخشی از این سفرها به داخل کشور است. بنابراین این پروژه نه تنها موجب صرفه‌جویی در مصرف منابع ارزی می‌شود، بلکه می‌تواند موجب اشتغالزایی و ایجاد رونق شود.
ایران‌مال کجاست؟
ایران‌مال بین استان البرز و تهران قرار دارد. طراحی و مطالعه این پروژه دو سال به طول انجامیده و اجرای آن 5 تا 6 سال زمان برده است. نخستین فاز ایران‌مال 11 اردیبهشت‌ماه یعنی همین امروز رونمایی می‌شود که بر اساس گفته رسول اف، به تدریج و تا چند ماه آینده بخش‌های مختلف تجاری، فرهنگی، ورزشی و رفاهی آن به بهره‌برداری خواهد رسید. این مجموعه بر اساس سه بعد تخصصی شکل گرفته است؛ فرهنگ و معماری ایرانی، فرهنگ و معماری اسلامی و فرهنگ و معماری نوین.
مساحت کل مجموعه ایران‌مال، یک میلیون و 950 متر‌مربع است که حدود 500 هزار متر‌مربع آن را واحدهای تجاری تشکیل می‌دهند. در فاز اول نیز از یک میلیون و 400 هزار متر‌مربع آن رونمایی خواهد شد که دارای 300 هزار متر‌مربع واحد تجاری و تولیدی است. 550 متر‌مربع دیگر در فاز دوم و تا پایان 1399 مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
پارکینگ رایگان
ناگفته نماند که این مجموعه، حدود 200رستوران دارد. همچنین بزرگترین فروشگاه کارفو که برای قشر متوسط یا با درآمدهای پایین‌تر است، در آن افتتاح می‌شود. 20 هزار پارکینگ خودرو و موتورسیکلت نیز به صورت رایگان به بازدیدکنندگان تعلق می‌گیرد. 8 هزار خودرو نیز در هر ساعت می‌تواند به این مجموعه وارد و از آن خارج شود.
ایران‌مال دارای 52 دسترسی اعم از تونل، پل، زیرگذر و رمپ‌های مختلف است. آخرین مذاکرات نیز به منظور ایجاد خط مستقیم مترو به این مجموعه، انجام شده که احتمالا تا 18 ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد. با توجه به موقعیت این مجتمع، برآورد شده 20 میلیون نفر مستقیم می‌توانند از امکانات ایران‌مال استفاده کنند.
علاوه بر آن در قسمت‌های فرهنگی 40واحد سینمایی طراحی شده که 12 واحد در فاز یک افتتاح خواهد شد و دارای 1800 صندلی خواهد بود و 28 واحد دیگر در طرح توسعه است. همچنین ایران‌مال دارای فضاهای ورزشی استاندارد در 15 رشته ورزشی است. طولانی‌ترین جاده تندرستی در منطقه نیز در این مجتمع قرار دارد که مسافت آن 2 و نیم کیلومتر است.
باغ کتاب
از سوی دیگر سالن‌های همایش این مجتمع را نباید از یاد برد. باغ دیدار و باغ ماهان نیز نمایانگر فرهنگ و فناوری‌های جدید روز است. همچنین باغ کتاب به وسعت 3 هزار و 300 متر‌مربع با 67 هزار جلد کتاب و فروشگاه بزرگ کتاب نیز در این مجموعه خود‌نمایی می‌کند.
بازار ایرانی ایران‌مال، نماد فرهنگی، ایرانی و اسلامی است. این بازار بزرگترین بازار سنتی با معماری سنتی است که بعد از دوره صفویه به طور متمرکز ساخته شده و مساحت آن یک هکتار است. این بازار چهار سوق دارد؛ فرش ایران، خشکبار ایرانی‌، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی. همچنین بازار ایرانی مانند بازارهای قدیمی دارای تالار آینه است. از سویی برای نخستین بار به جای کافی‌شاپ، در این بازار به رسم قدیم، شربت‌خانه وجود دارد. دریاچه‌ای به وسعت 13 هزار متر‌مربع نیز از دیگر بخش‌های ایران‌مال است. فضاهای نمایشگاهی این پروژه نیز قابل توجه است. بزرگترین مرکز نمایشگاهی ایران در ایران‌مال واقع شده که 40 هزار متر‌مربع است. نمازخانه‌ها و مسجد جامع، امکانات بانکی با نوین‌ترین امکانات، شهربازی سرپوشیده 10 هزار متر‌مربعی و سرای سالمندان با ظرفیت 300 نفر از دیگر امکانات ایران‌مال محسوب می‌شود.
فاز اول دارای یک هتل 5 ستاره پلاس با 400 اتاق و امکانات بالاست که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. سایر بخش‌های فاز اول نیز 3 تا 6 ماه آینده افتتاح خواهند شد.
20 هزار شغل جدید
رسول اف در نشست مذکور به حضور حدود 500 پیمانکار ایرانی در پروژه نیز اشاره و اظهار کرد:‌ گفته می‌شود نمی‌توان در ایران کار تیمی و گروهی انجام داد. اما در این پروژه نزدیک به 500 پیمانکار ایرانی با 15 تا 25 هزار نفر کنار هم کار می‌کردند. مشاوران خارجی پروژه باور نداشتند که در دوران تحریم بتوانیم این کار را پیش ببریم. البته ما سعی کردیم عمده کارها را با امکانات ایرانی انجام دهیم، ولی گاهی نیاز به وارد کردن برخی از کالاها داشتیم و تحریم‌ها، هزینه‌ها را برای ما بالا می‌برد‌. اما در همان شرایط هم توانستیم پروژه را پیش ببریم.
او به اشتغالزایی پروژه اشاره کرد و گفت: در دوره ساخت توانستیم اشتغال خوبی را ایجاد کنیم و در زمان بهره‌برداری نیز حداقل 15 تا 20 هزار نفر در این مجموعه شاغل خواهد شد. برآورد می‌شود با راه‌اندازی پروژه، برای 3 تا 4 هزار نفر نیز اشتغال غیر‌مستقیم ایجاد شود.
او در خصوص مالکیت این مجتمع عنوان کرد: بر اساس روش‌های مرسوم در مجتمع‌های مشابه در دنیا، یک شرکت، مالک است و واحدها به هیچ عنوان واگذار نمی‌شود. بلکه اجاره داده می‌شود یا سهم از فروش از آنها گرفته می‌شود. شرکت مالک نیز سهامی عام است و یک شرکت هم بهره‌بردار هم در کنار آن فعال است. ما هم به همین روش عمل کردیم. شرکت مالک در اختیار بانک آینده و سهامی عام است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تاسیس شده. بخشی از سهام واگذار شده و بعد از بهره‌برداری از پروژه، سهام را در بورس عرضه می‌کنیم و ما به عنوان بانک آینده از این مالکیت خارج خواهیم شد.
او همچنین عنوان کرد: بخشی از فاینانس این پروژه را برخی از پیمانکارانی که با ما در ایران‌مال همکاری داشتند عهده‌دار شدند و از این طریق منابع بانک کمتر درگیر شد.
رزرو هتل