روزنامه وطن امروز
1395/12/26

95، سال بسیاری از گشایش‌ها بود!

گروه سیاسی: حسن روحانی می‌گوید سال 95، سال بسیاری از گشایش‌ها بوده است. او می‌گوید دولت او توانسته است در سال 95، عقب‌ماندگی‌ها را جبران کند. او اظهاراتی مطرح کرد و در این اظهارات گفت دولتش در حوزه گندم و غلات به پیشرفت رسیده است، در حوزه انرژی توانسته است خوب نفت بفروشد، اتکای دولت به فروش نفت کمتر شده است، در حوزه آسیب‌های اجتماعی قدم‌های خوبی برداشته شده است، گشایش‌های بانکی اتفاق افتاده است و سرانجام به خاطر این مسائل خداوند را شکرگزار است.  او می‌گوید دولتش در حوزه بانوان خوب کار کرده است و زنان همپای مردان کار می‌کنند! پایان حرف‌های او با یک توصیه زیست‌محیطی همراه بود. او به مردم توصیه کرد در سفرهای نوروزی مراقب محیط‌زیست باشند. او در مجموع راضی است. از عملکرد دولتش در قبال مردم راضی است و البته این رضایت در مجموعه دولت او قابل مشاهده است. کما اینکه ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز دیروز اعلام کرد رشد اقتصادی در سال 95 بیشتر از 11 درصد بوده است و کسی نمی‌تواند این آمار را زیر سوال ببرد! و شاید بر اساس همین آمار است که حسن روحانی می‌گوید سال 95- سالی که نارضایتی مردم از روحانی به بیشترین زمان خود طی 3 سال اخیر رسیده و شکایت‌های مردم به بزرگان نظام و مراجع تقلیدنسبت به عملکرد دولت، زیاد شده است- سال گشایش‌ها بوده است. او نه‌تنها سال 95 را سال گشایش‌ها می‌داند بلکه از هیات دولت خود نیز به خاطر زحماتی که کشیده‌اند تشکر هم کرده است! برخلاف اظهارات و انتقادات دلسوزانه علما و مراجع تقلید درباره نابسامانی وضعیت معیشتی مردم، حسن روحانی دیروز گفت شرایط رضایتبخش است. او در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال 95 در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خدا  را شکر می‌کنیم که در روزهای پایانی سال 95 به خاطر الطاف بی‌کرانش می‌توانیم در خدمت مردم ایران باشیم. امسال سال بسیاری از گشایش‌ها بود که امیدواریم بتوانیم در سال آینده این راه را ادامه دهیم. وی ادامه داد: امسال خداوند به ما امنیتی ارزانی کرد که توانستیم قدم‌هایی با حمایت و کمک مردم برداریم. به گزارش ایسنا، روحانی با اشاره به دستاوردهای دولت در سال 95 یادآور شد: امسال با خودکفایی در گندم، تحولات در زمینه انرژی، تولیدات نفت و گاز و صادرات نفت خام و میعانات گازی توانستیم عقب‌ماندگی‌های گذشته را پشت سر بگذاریم. ما در تولید گاز، مواد غذایی و کشاورزی رشد خوبی داشتیم و در حمل‌ونقل ریلی،‌ جاده‌ای و ناوگان هوایی قدم‌هایی به پیش برداشتیم. در زمینه منابع آبی، سدها و نیروگاه‌های جدیدی اضافه کردیم و در مجموع در زمینه زیرساخت‌های اقتصادی و تولید حرکت مثبتی داشتیم. روحانی اضافه کرد: سالی که گذراندیم سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بود که برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های بلند و کوتاه‌مدتی که در این زمینه انجام شده گزارش داده خواهد شد. اتکای ما به نفت کمتر و به مالیات بیشتر شده و صادرات به واردات فزونی گرفته و قدم‌های خوبی در رشد برداشته‌ایم. در صادرات نفت جایگاه گذشته‌ را به دست آوردیم و در حمل‌ونقل می‌توانیم مشکلات را پشت‌سر بگذاریم.
وی افزود: در بخش نفت قدم‌های اولیه برداشته شده و در بخش بانکی گشایش‌ها امسال نسبت به پارسال بیشتر شده است. اینها نشانه این است که در اقتصاد مقاومتی اقدامات خوبی داشته‌ایم. البته اقتصاد مقاومتی اختصاص به سال 95 ندارد و به عنوان یک سیاست کلی پیش روی‌مان و یک برنامه همیشگی است تا به اهداف‌مان دست پیدا کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به امنیت موجود در جامعه خاطرنشان کرد: امسال در امنیت و آرامش که هدف مهمی برای دولت و نظام ما بوده توانستیم کشور را از معضلاتی که منطقه گرفتار آن است مصون بداریم. نیروهای امنیتی و نظامی تلاش زیادی کردند و به آنها دست مریزاد می‌گوییم و این راه را برای امنیت بیشتر ادامه می‌دهیم.
وی همچنین بیان کرد: در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی قدم‌های خوبی برداشته شده و مقام معظم رهبری اهتمام ویژه‌ای در این زمینه داشته‌اند و در محضرشان جلساتی برگزار شد و معاون اجتماعی وزارت کشور به سازمان تبدیل شد که طبق همان جلسات بود. شورای اجتماعی به ریاست رئیس‌جمهور هم شروع به کار کرد و آمارها نشان می‌دهد موفقیت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم، اگرچه هنوز راه زیادی در پیش داریم. روحانی در ادامه اظهار امیدواری کرد سال آینده سال پرخیر و برکتی برای مردم ایران باشد و گفت: سالی که در پیش داریم سال نکویی است که با میلاد حضرت فاطمه(س) آغاز می‌شود. حضرت فاطمه(س) سبک زندگی را به ما آموخته و مبارزه با انحرافات را نشان می‌دهد. از طرفی زندگی ایشان نشان می‌دهد یک بانوی جوان چطور می‌تواند به چنین منزلتی برسد. باید به همه مادران و زنان به خاطر روز زن و مادر تبریک بگوییم. وی اضافه کرد: ما باید بتوانیم در زمینه خدمات به بانوان موفقیت‌هایی به دست بیاوریم. دولت قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته و بانوان ما همپای مردان در زمینه‌های علمی و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی حرکت می‌کنند. تبعیض‌های جنسیتی از قرن‌های پیش وجود داشته که باید جبران شود. بانوان در این سال‌ها در مدیریت بوده‌اند که حضورشان باید بیشتر شود و از وظایف دولت این است که این گام را ادامه دهد. رئیس‌جمهور با بیان اینکه در عید نوروز صله‌رحم کار مهمی است که انجام می‌شود، گفت: صله‌رحم موجب قرابت بین انسان‌ها می‌شود. امیدواریم سال جدید سال دوستی و برادری باشد و کینه‌ها را کنار بگذاریم و به فکر تفرقه، انشقاق و مسائل جناحی نبوده و دنبال منافع و مصالح ملی، امنیت ملی و وحدت و برابری باشیم. روحانی تأکید کرد: در عید نوروز باید اخلاق، رفتار و روابط‌مان را نو کنیم. سال جدید باید سال انسجام بیشتر اجتماعی باشد زیرا ما با وحدت، اتحاد و همبستگی می‌توانیم به اهداف بلند خود دست پیدا کنیم. روحانی همچنین گفت:‌ باید در تعطیلات نوروز مراقب محیط‌زیست باشیم و این سال را با رفتار خوب با محیط‌زیست آغاز کنیم. سال گذشته مشکلاتی به دلیل عدم احتیاط و عدم مراقبت از قانون رخ داد که پدیده ریزگردها در استان خوزستان و سیل و سرما در استان‌های دیگر نمونه آن بود. امیدواریم در سال جدید شاهد چنین حوادث غمباری نباشیم و سال جدید را با نشاط آغاز کنیم و شاهد شکوفایی در همه زمینه‌ها باشیم.
رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: در سالی که گذشت مردم در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی، اجتماعی و امنیتی کنار دولت بودند و ان‌شاءالله در سال جدید هم با تلاش، انسجام و وحدت بیشتر شاهد رشد و شکوفایی بیشتر اقتصادی خواهیم بود و برای حل مشکلات اجتماعی تلاش بیشتری می‌کنیم. روحانی با بیان اینکه امیدواریم سال 96،‌ سال خوشبختی و سعادت برای کل ایرانیان باشد، گفت: از اعضای دولت و همه مسؤولان دولتی در سراسر کشور بابت زحماتی که کشیده‌اند تشکر می‌کنم. همچنین از رسانه‌ها هم تشکر می‌کنم.