ترامپ شایستگی اخلاقی ریاست‌جمهوری را ندارد

مدیر سابق اف‌بی‌آی ابراز امیدواری کرد دونالد ترامپ استیضاح نشود چرا‌که او معتقد است این امر منجر می‌شود تا شهروندان از مسوولیتی که در این زمینه با انتخاب ترامپ دارند، شانه خالی کنند.
جیمز کومی در گفت‌و‌گو با ای‌بی‌سی گفت: معتقدم که استیضاح و برکناری دونالد ترامپ از کاخ سفید به مردم آمریکا اجازه می‌دهد تا خیلی راحت خلاص شوند و اتفاقی به صورت غیر‌مستقیم رخ دهد، در حالی که به نظر من آنها وظیفه دارند مستقیما کاری انجام دهند.
در همین حال او گفت رابرت مولر، رییس شورای ویژه تحقیقات باید به بررسی مداخله روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ ادامه دهد‌ اما افزود که گمان می‌کند آمریکایی‌ها باید مجبور شوند تا ارزش‌های اساسی خودشان را مجددا به بوته آزمایش بگذارند به جای اینکه بر سر مسایل سیاسی بجنگند. کومی گفت: مردم این کشور نیاز دارند که به پا خیزند و به کابین‌های رای‌گیری و به ارزش‌هایشان رای دهند. معتقدم استیضاح این فرآیند را نقض خواهد کرد.
مصاحبه کومی همزمان با انتشار کتاب او تحت عنوان «یک وفاداری بالاتر» صورت می‌گیرد که در آن جزییاتی از تعاملات او با رییس‌جمهور آمریکا و حاشیه‌هایی از کمپین ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ذکر شده است. طی روزهای اخیر که گزیده‌هایی از کتاب کومی منتشر شده است، ترامپ شدیدا کومی را هدف انتقاد قرار داده و او را افشاکننده و دروغگو، یک فرد نفرت‌انگیز و بدترین مدیر اف‌بی‌آی تا به این لحظه در تاریخ توصیف کرده است.
ترامپ، کومی را ماه گذشته اخراج کرد. اخراج او از اف‌بی‌آی منجر شد تا شورای ویژه به ریاست رابرت مولر تشکیل شود تا تحقیقاتی را درباره مداخله روسیه در کمپین ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ رهبری کند. جیمز کومی در مصاحبه با ای‌بی‌سی گفت به اعتقاد او این احتمال وجود دارد که ترامپ با روسیه سازش کرده باشد. کومی در پاسخ به اینکه آیا روس‌ها چیزی علیه ترامپ دارند، گفت: گمان می‌کنم، احتمال آن هست.
مدیر اخراجی اف‌بی‌آی همچنین تاکید کرد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ترامپ در روند اجرای عدالت مانع‌تراشی کرده است و این مربوط به زمانی است که کومی خواستار انجام تحقیقاتی درباره مایکل فلن، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید شده بود. ترامپ در آن زمان به این مقام گفته بود: امیدوارم اجازه بدهید از این مساله بگذریم. فلن آدم خوبی است.
مدیر سابق اف‌بی‌آی در ادامه گفت که درباره سه نفر از روسای جمهور آمریکا در کتابش نوشته است که دو نفر از آنان در دسته رهبری اخلاقی قرار دارند. او در توئیتی گفت: کتاب من درباره رهبری اخلاقی و مطالبی از زندگی شخصی و درس‌هایی که از دیگران آموخته‌ام، است. دو نفر از آنان ارزش‌هایی در کانون رهبری اخلاقی نشان دادند و یکی از آنان نقطه مقابل آنهاست. امیدوارم مردم آن را بخوانند و مفید باشد. او شخصا به نام رییس‌جمهور اشاره نکرد.
کومی در مصاحبه با ای‌بی‌سی همچنین گفت ترامپ به لحاظ اخلاقی مناسب ریاست‌جمهوری نیست و او را یک دروغگوی ذاتی توصیف کرد که تمام اطرافیانش را آلوده می‌کند. او همچنین به نحوه برخورد ترامپ با زنان اشاره کرد و گفت: او طوری با زنان صحبت و برخورد می‌کند که گویی آنها تکه‌هایی گوشت هستند. او مکررا درباره مسایل بزرگ و کوچک دروغ می‌گوید و تاکید دارد که مردم آمریکا آن را باور کنند!
کومی با بیان اینکه کار در دولت ترامپ برای او یک چالش اخلاقی جدی بوده است، گفت: چالش این رییس‌جمهور این است که تمام اطرافیانش آلوده خواهند شد. مساله اینجاست که هر چقدر آلودگی هم کم باشد، باز هم زیاد است و این آلودگی باید چقدر باشد که در نهایت اجازه ندهد شما به هدف‌تان که حفاظت از کشور و خدمت به کشور است، دست یابید؟
پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا
کومی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این احتمال که روسیه مدارکی علیه ترامپ در اختیار داشته باشد، گفت این امر را بعید نمی‌داند. او همچنین احتمال داد ترامپ در روند تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانع‌تراشی کرده باشد.
به گفته کومی در این رابطه قطعا مدارکی وجود دارد و او در این مورد نقش یک شاهد را ایفا می‌کند. اشاره کومی در این بخش از مصاحبه به گفت‌وگویی میان او و ترامپ در فوریه ۲۰۱۷ باز می‌گردد. به گفته کومی در این دیدار ترامپ از او خواست تا اف‌بی‌آی به تحقیقات خود در مورد مایکل فلین، مشاور امنیت ملی در آن زمان، پایان دهد. ترامپ این ادعای کومی را تکذیب کرده است. ترامپ در یکی از توئیت‌های یکشنبه گذشته‌ نوشت، هرگز از کومی تقاضای وفاداری به خود را نکرده است. او نوشت: من حتی این آدم را درست ‌نمی‌شناسم. تقاضای وفاداری یک دروغ است از بین چندین دروغ‌.
رزرو هتل