دمشق،موش آزمایشگاهی کرملین

مشاور رییس‌جمهور‌ روسیه می‌گوید عملیات نظامی کشورش در سوریه این امکان را ایجاد کرد تا تقریبا همه جنگ‌افزارهای تازه طراحی‌شده و ادوات نظامی آزمایش شوند.
ولادیمیر کوژین دوشنبه گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرد که جنگ داخلی سوریه و عملیات نظامی کشورش در جریان این جنگ، این امکان را به‌وجود آورد تا تقریبا همه جنگ‌افزارهای تازه طراحی‌شده و ادوات نظامی، از جمله سوخو-۳۵، سامانه پدافند هوایی کوتاه‌برد و سیستم‌های ضدتانک مورد آزمایش عملی قرار گیرند.
ولادیمیر کوژین می‌گوید: اینکه به شما بگویند به مدل و کتابچه جنگ‌افزارها نگاهی بیندازید یک چیز است، اما اینکه سلاح‌ها در جریان عملیات نظامی آزموده و دیده شوند، یک چیز دیگر. به گفته مشاور همکاری‌های نظامی ولادیمیر پوتین، مسکو قصد نداشته به‌وسیله جنگ سوریه تسلیحات خود را به رخ بکشد، اما ما باید وارد این کشور می‌شدیم و از مدرن‌ترین سلاح‌های خود استفاده می‌کردیم.
موافقت با تسریع روند تحویل S400 به ترکیه
مقام ارشد دولت روسیه در بخش دیگری از مصاحبه خود گفته مسکو روند تحویل سامانه پدافند هواییS400 به ترکیه را شتاب می‌دهد. ترکیه در پی تیره‌شدن مناسباتش با متحدان غربی، اعلام کرد قصد خرید این سامانه را دارد. مشاور رییس‌جمهور‌ روسیه گفت قرارداد فروش سامانه S400 امضا و اجرایی شده‌است.
به گفته کوژین دولت ترکیه بارها خواستار شتاب‌دادن به روند تحویل و انتقال پدافند هوایی شده و مسکو نیز تصمیم گرفته به این روند سرعت بدهد. مشاور پوتین در بخشی از مصاحبه خود اظهار کرد که پیمان ناتو، که ترکیه نیز عضوی از آن است، بر آنکارا فشار آورده که خرید جنگ‌افزار از روسیه را کنار بگذارد. گزارش‌ها در مورد نهایی‌شدن قرارداد S400 بین مسکو و آنکارا، در دی ماه گذشته منتشر شد.
ترکیه نخستین عضو پیمان ناتو خواهد بود که پیشرفته‌ترین سامانه پدافندی روسیه را در اختیار می‌گیرد. رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، پیشتر خرید سامانهS400 از سوی ترکیه را نگران‌کننده توصیف کرده بود. این موضوع نگرانی‌هایی را در میان دیگر کشورهای غربی نیز برانگیخته است، چرا که ترکیه عضوی از ناتو است، اما این سامانه ضدهوایی قابل انطباق با سازوکار دفاعی این سازمان نیست. رییس‌جمهور‌ ترکیه اما نگرانی‌ها را رد کرده‌است.
معاون وزیر دفاع روسیه: تسلیحات مافوق‌ صوت و اتمی بلوف نیستند
از طرفی معاون وزیر دفاع روسیه به آغاز تولید انبوه سیستم‌های مافوق صوت آوانگارد اشاره کرد و جزییات جدیدی را درباره تسلیحاتی که اخیرا رونمایی شده و به نظر می‌رسد مربوط به آینده باشند، مطرح کرده است.
یوری بوریسف گفت: این تسلیحات مافوق صوت و اتمی بلوف نیستند بلکه یک واقعیت جدید هستند. رییس‌جمهور‌ روسیه در خطابه اول مارس خود در مجمع فدرال این کشور اعلام کرد که روسیه به تعدادی پیشرفت چشمگیر فناوری در سال‌های اخیر دست پیدا کرده تا توازن قدرت را در پی گسترش سپر دفاع موشکی آمریکا حفظ کند.
معاون وزیر دفاع روسیه ادامه داد: سیستم افزایش سرعت مافوق صوت آوانگارد که تنها در تصاویر کامپیوتری ارائه شده، به طور کامل مورد آزمایش قرار گرفت. این وسیله نوعی سیستم تحویل باربری است که می‌توان آن را روی مراحل بالایی موشک‌های استراتژیک بالستیک نصب کرد.
رییس‌جمهور‌ روسیه آن را شهاب سنگ و یک گوی آتشین توصیف کرد که می‌تواند به هدف برسد درحالی که قابلیت مانور بالایی دارد و کنترل کامل در عدم برخورد با سیستم‌های دفاعی دارد.
بوریسف گفت: مانع اصلی در ساخت آن تولید موادی است که بتوانند از دمای بالای ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد سالم بیرون بیایند. آزمایش‌های عملی پایداری آن را تایید کرده است. پس از آنکه ما تولید انبوه آن را آغاز کردیم، جزییات دیگری را به شما می‌گویم. این یک بلوف نیست بلکه یک واقعیت است.
موشک مافوق صوت کینژال
بوریسف گفت: سلاح جدید دیگر مافوق صوت روسیه یک موشک به نام کینژال (خنجر) است که قابلیت مانور بالایی را در سیستم آیرودینامیکی استوانه‌ای دارد.
هنوز مشخص نیست که آیا این موشک می‌تواند در مانورهایش از نوعی موتور موشک استفاده کند یا خیر. این موشک از هواپیماهایی که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند، شلیک می‌شوند و برد مطلوب آنها ۲۰۰۰ کیلومتر است. آنها می‌توانند با مانوری دقیق و کامل دشمن بالقوه را هدف قرار دهند و ۱۰ برابر صوت حرکت کنند.
نیروی محرکه سیستم این موشک که می‌توان آن را روی کلاهک‌های متعارف و اتمی به کار برد، همچنان جزو اسرار است و حتی در ویدئویی اخیر مربوط به آزمایش‌ها به آنها اشاره‌ای نشده است.
موتور این موشک با پوشش آیرودینامیکی پوشانده شده و تنها زمانی این پوشش کنار می‌رود که سلاح در هواپیما بار زده
شده باشد.
تسلیحات اتمی
معاون وزیر دفاع روسیه در ادامه صحبت‌هایش گفت: دو سلاح جدید دیگر- یک زیردریایی بدون سرنشین که هنوز نامی ندارد و موشک کروز با بردی نامحدود- موفقیتی چشمگیر برای دفاع کشور محسوب می‌شوند. ساخت این تسلیحات پس از آن میسر شد که دانشمندان روس رآکتور اتمی مینیاتوری درست و کاملی را برای تامین انرژی این دو سلاح ساختند. استفاده از واژه فانتزی برای این دو سلاح جایز است. چندین ساعت طول می‌کشد تا رآکتور یک زیردریایی اتمی نیروی محرکه خود را به دست بیاورد اما در این مورد، تامین انرژی چند ثانیه‌ای صورت می‌گیرد. همچنین‌ ابعاد رآکتور به ما اجازه می‌دهد تا اژدری را با ابعاد قابل قبول و وزن مناسب تولید کنیم. بوریسف تاکید کرد: موشک کروز با برد نامحدود بر مبنای همان اولویت‌هاست. توانایی رآکتور عملیاتی شدن در عرض چند ثانیه برای موشک بسیار مهم است. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، این موشک از بوسترهای پودری متعارف برای پرتاب استفاده می‌کند و سپس رآکتور فعال می‌شود. این مساله باید خیلی سریع رخ دهد. یکی از رازآلودترین تسلیحات رونمایی شده توسط پوتین سیستم لیزر ضربتی است که عنوان رازآلود ‌را دارد. بوریسف همچنین در این باره جزییات زیادی را مطرح نکرد. چیزی که مشخص است این است که ارتش روسیه سال گذشته میلادی سیستم‌های لیزری دریافت کرده اما هدف اصلی آن هنوز مشخص نیست. معاون وزیر دفاع روسیه با اشاره به این مساله که این سیستم‌ها برای خلع سلاح دشمنان مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزود: دانشمندان اتمی ما آموخته‌اند که انرژی را برای هدف قرار دادن سیستم‌های دشمن بالقوه در ظرف چند ثانیه متمرکز کنند. هنوز مشخص نیست که آیا این وسیله نوعی مسدود‌کننده یا پارازیت است که برای از کار انداختن تجهیزات الکترونیکی دشمنان مورد استفاده قرار می‌گیرد یا یک کانون لیزری برای از میان بردن یا به عبارتی ذوب کردن دشمن است. این مقام ارشد وزارت دفاع روسیه در ادامه گفت: می‌توان درباره این تسلیحات لیزری صحبت زیاد کرد، فیلم‌های زیادی درباره آنها نشان داده شده و کتاب‌های فانتزی زیادی درباره آنها تالیف شده و همه درباره آن می‌دانند. اما این سیستم امروز به واقعیتی بدل شده است.
خرید بلیط