انتقاد رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی از نقش واردات بر بحران بازار؛

گروه بازرگانی- اگرچه بعد از برجام شرایط برای حضور هیات‌های خارجی و افزایش تبادلات تجاری مهیا شد اما بی‌ثباتی اقتصادی در کشور کار دست مسوولان داد و شرایط را برای سوءاستفاده کشورهایی مثل ترکیه و کره‌جنوبی نیز فراهم کرد‌. بر همین اساس نوسانات نرخ ارز به گرانی بیشتر کالاهای مورد نیاز مردم دامن زد و باعث شد کشورهایی مثل کره‌جنوبی که قول فاینانس به ایران داده بودند، برای ایران بازی در بیاورند‌.
اگرچه طبق روال سال‌های گذشته با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شاهد آشفتگی بازارهای مختلف و همچنین افزایش قیمت بی‌رویه کالاها بودیم اما امسال نوسان نرخ ارز شرایطی را برای بازار به وجود آورده که نه تنها در اواخر سال‌جاری نوسانات قیمتی شدیدی در بازار ایجاد شده بلکه اثرات آن تا اوایل سال آینده نیز ادامه خواهد داشت‌. کارشناسان طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند سال 97، سال سخت معیشتی و اقتصادی برای مردم و به خصوص فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان خواهد بود‌. به گفته فعالان اقتصادی نوسان نرخ ارز بستری را فراهم کرد که سال آینده واردات بی‌رویه کالاهای خارجی نیز به کشور افزایش یابد چراکه تولیدکنندگان ایرانی روز‌به‌روز قدرت رقابت خود را با رقبای خارجی از دست می‌دهند و چاره‌ای ‌جز ترک کسب و کار خود ندارند‌. این در حالی است که تولیدکنندگان خارجی به دلیل وجود حمایت‌های دولتی مناسب، قادر به تولید کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب هستند که به همین دلیل مردم هم بیشتر به خرید کالاهای خارجی تمایل نشان می‌دهند‌.
چاره‌ای باقی نمانده
با این حال، نوسانات نرخ ارز چاره‌ای جز افزایش قیمت برای تولیدکنندگان باقی نگذاشته است اگرچه بیشتر آنها بر این عقیده هستند که امسال را به هر ضرب و زوری که شده بود، تمام کنند تا از افزایش قیمت کالاهای خود جلوگیری کنند اما سال آینده دیگر چنین امکانی مهیا نیست و باید قیمت‌ها افزایش پیدا کند‌. از این‌رو با وجود اینکه تولیدکنندگان به دلیل آگاهی از کاهش قدرت خرید مردم تمایلی به افزایش قیمت ندارند، اما این کار را برای سال آینده در دستور کار خود قرار داده‌اند‌. بازار لوازم‌خانگی نیز با توجه به وابستگی شدیدی که به واردات مواد اولیه دارد، از این موضوع مستثنی نیست به‌طوری که رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی از افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت لوازم‌خانگی در سال ۱۳۹۷ خبر داد‌.
گرانی لوازم‌خانگی در سال آینده در حالی است که سیاست‌های دولت برای رونق بازار داخلی و همچنین کمک به مردم برای خرید کالاهای ایرانی هیچ نظم و ثباتی نداشته به‌طوری که طرح‌هایی همچون کارت اعتباری خرید کالای ایرانی نیز با وجود اینکه ماه‌هاست صحبت آن مطرح می‌شود، امسال اجرایی نشد‌. البته به تازگی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از ابتدای سال آینده و به صورت مادام خبر داد اما واقعیت این است که همچنان دولت برای اجرای این طرح با فعالان بخش خصوصی مشورت نکرده است‌. از این‌رو به نظر می‌رسد که این طرح حتی اگر بار دیگر اجرا شود، دارای نواقص آشکاری خواهد بود که مردم و تولیدکنندگان را دچار بلاتکلیفی خواهد کرد‌.
از سوی دیگر و با توجه به اینکه نوسانات نرخ ارز منجر به افزایش قیمت تمام‌شده و همچنین بالا رفتن قیمت لوازم‌خانگی تولید داخل شده، تولیدکنندگان خارجی به‌خصوص کره‌ای‌ها دندان خود را برای تصاحب بازار ایران تیز کرده‌اند‌. این در حالی است که فعالان بخش خصوصی معتقدند نباید به خارجی‌ها برای تصاحب بازار کشور فضا داد‌. به عنوان مثال حتی باید جلوی واردات از کشورهایی مثل کره گرفته شود چراکه این کشور با وجود اینکه با ایران شش میلیارد دلار فاینانس امضا کرده‌ اما دو سال است که ما را بازی می‌دهد‌.
2 سال است ما را بازی می‌دهند
بر همین اساس رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در نشستی خبری با تاکید بر اینکه سیاست‌های وارداتی ما متناسب با شرایط پیرامونی نیست، گفت: کره‌ای‌ها با ما شش میلیارد دلار فاینانس امضا کرده‌اند و دو سال است که ما را بازی می‌دهند‌. چرا نباید جلوی واردات از کره گرفته شود، آنها سالانه شش، هفت میلیارد دلار صادرات به ایران دارند اما هیچ اقدامی در ارتباط با فاینانس‌ها نداشته‌اند و برای ما بازی به راه انداخته‌اند‌. علاوه بر این ترکیه‌ای‌ها ما را در شرایط سختی قرار داده‌اند در حالی که ما هرگز چنین تصمیم متقابلی را در قبال آنها اتخاذ نکرده‌ایم‌.
محمدرضا دیانی با بیان اینکه صنعت به شدت دچار بحران و آسیب در بخش نقدینگی است، گفت: در حال حاضر شرایط به‌ گونه‌ای است که نمی‌توانیم بانک‌ها را نیز سرزنش کنیم‌. همه با هم گرفتار شده‌ایم و نمی‌توانیم به بانک‌ها زور بگوییم‌. در حال حاضر قدرت خرید مردم تضعیف شده و تصمیمی در ارتباط با افزایش توان قدرت خرید و توان تولید داخل گرفته نمی‌شود‌. به‌طور حتم عملیاتی شدن تصمیماتی نظیر کارت اعتباری خرید کالای ایرانی و نیز ارائه تسهیلات به بخش تولید می‌تواند کمک‌کننده باشد اما فعالیت‌های درخوری انجام نشده است‌.
رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از ابتدای سال آینده و به صورت مادام خبر داده است، تصریح کرد: در این رابطه هیچ‌گونه مشورتی با ما صورت نگرفته و از آن بی‌اطلاعیم‌.
ترکیه‌ای‌ها نمی‌گذارند صادرات داشته باشیم
وی همچنین با انتقاد از واردات برخی کالاها از کشورهایی نظیر کره جنوبی و ترکیه اظهار کرد: با توجه به اینکه ما به ترکیه مواد اولیه می‌فروختیم آنها برای این واردات تعرفه گذاشته و ما را محدود کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند همچون گذشته به این کشور صادرات داشته باشیم‌.
رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ادامه داد: نمی‌دانم به چه علت کالاهای بادوامی که کالای پایه نیز محسوب نمی‌شوند و نیز کالاهای لوکس از ترکیه وارد می‌شوند، این کالاها از ارزش‌افزوده بالایی برخوردارند و علت واردات آنها مشخص نیست‌. این در حالی است که ما برای واردات این کالاها تعرفه ترجیحی در نظر گرفته‌ایم و به آنها امکان ورود داده‌ایم در حالی که ترکیه‌ای‌ها حتی واردات پتروشیمی از ایران را به کشورشان محدود کرده‌اند‌.
گرانی 20 درصدی
وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر قیمت لوازم‌خانگی در سال آینده اظهار کرد: هر چند در سال‌جاری رشد خوبی در تولید لوازم‌خانگی داشتیم اما تقاضای عقب‌ماندگی در این حوزه همچنان وجود دارد و به دلیل وابستگی مواد اولیه به نرخ ارز شرایط‌مان بسته به زمان تغییر می‌کند‌.
وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم نسبت به سال گذشته سهم مواد خود را در قیمت تمام‌شده داشته باشیم، باید سود ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت لوازم‌خانگی مدنظر قرار گیرد و با توجه به اینکه در سال‌جاری با وجود شرایط سخت موجود تولیدکنندگان لوازم‌خانگی با همان نرخ‌های قبلی کار خود را ادامه داده‌اند، ۱۵ تا ۲۰ درصد نسبت به قیمتی که باید در بازار داشته باشیم عقب هستند و به‌طور حتم با توجه به شرایط سخت موجود این تداوم ادامه نخواهد داشت و با آغاز سال آتی شاهد رشد قیمت در این حوزه خواهیم بودیم‌.
بلیط اتوبوس