برخي فکر مي‌کنند سخنگوي مردم هستند

ايسنا: رئيس‌جمهور روز گذشته در جلسه هيئت دولت ضمن تبريک ايام ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و گراميداشت مقام مادر و ميلاد امام خميني (ره) به مردم ايران، گفت: «فاطمه زهرا(س) الگويي براي همه افراد جامعه و انسان‌هاست. به تعبير امام معصوم فاطمه اطهر (س) يک اسوه حسنه و الگوي نيکو و زيبا براي همه مردم جهان است. صبر، استقامت، عبادت، ايمان و دفاعش از حق مي‌تواند راهنما و الگوي ما باشد». حجت‌الاسلام حسن روحاني با بيان اينکه روز زن در ايران تنها به معناي يک روز تقويمي و تشريفاتي نيست، عنوان کرد: «روز زن در واقع تجديد پيمان با فرهنگ اسلام و دستورات قرآن و سيره پيامبر(ص) و ائمه هدي(ع) نسبت به زنان جامعه است».او افزود: «ما مردسالاري، زن‌سالاري، مردستيزي و زن‌ستيزي را قبول نداشته و نه مرد را مايه خير مطلق مي‌دانيم و نه بر اساس برخي از افکار نادرستي که وجود دارد، زن را منشأ شر مي‌دانيم؛ زن و مرد هر دو انسان و در پيشگاه خداوند داراي کرامت و عزت هستند و برتري و مقام آنها وابسته به ايمان، تقوا و مجاهدت خودشان است». رئيس‌جمهوري با اشاره به اينکه جنسيت دخالتي در کرامت و عزت انساني مرد يا زن ندارد، گفت: «معتقديم بسياري از فاصله جنسيتي که امروز در جوامع دنيا وجود دارد، ناصحيح است و آنچه اسلام مي‌خواهد، عدالت واقعي جنسيتي است. خوشبختانه امروز در فضاي اجتماعي جامعه ما زنان در پي حقوق واقعي خودشان هستند و از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون در علم، دانش و مشارکت اجتماعي نقش‌آفرين بوده‌اند». روحاني با اشاره به نقش زنان در پيروزي انقلاب اسلامي و تعبيري که امام راحل راجع به اين نقش داشته‌اند، افزود: «امروز نيز در انتخابات متعدد در ايران و در تمام تظاهرات و راهپيمايي‌ها که به نفع نظام انجام مي‌شود و نيز در مسائل اجتماعي و مشاغل مختلف مديريتي، علمي، دانشگاهي، پزشکي و مسئوليت‌هاي گوناگون، حضور زنان پررنگ است».او ادامه داد: «امروز به‌واسطه فضاي مجازي که به وجود آمده، زنان فرصت جديدي برايشان ايجاد شده تا هم نظراتشان را اعلام کنند و هم دانش و اعتقاد خودشان را تبيين کرده و براي اشتغال محترمانه و عزتمندانه در جامعه تلاش کنند. بنابراين روز زن، به اين معناست که مقام مادران و زنان را پاس بداريم و از همه مهم‌تر از سيره و روش زندگي فاطمه اطهر(س) و ائمه هدي و پيامبر اسلام(ص) به خوبي استفاده و بهره‌برداري کنيم».
سخنگوي ملت رئيس‌جمهور  است
روحاني عنوان کرد: «بايد مسائل و مشکلات کشور حل و فصل شود و در اين راستا همه بايد دست به دست هم دهيم؛ اين‌طور نيست که در برابر مشکلات جامعه فقط دولت مسئول است و بقيه سخنگو هستند. اگر بناست کسي از طرف ملت سخنگو باشد، اين رئيس‌جمهور است که منتخب مردم بوده و مي‌تواند بهترين سخنگو از طرف مردم، مطالبات و خواست مردم باشد».او با بيان اينکه نادرست است که برخي فکر کنند سخنگوي مردم هستند و دولت صرفا بايد پاسخ‌گو باشد، گفت: «دولت مسئوليت‌هايي دارد و در برابر مسئوليت‌هاي خود پاسخ‌گوست و اين در حالي است که همه نهادها، قوا، ارکان و ارگان‌ها، در قبال ملت مسئول‌اند و همه بايد پاسخ‌گو بوده و به قانون اساسي عامل باشند و کسي که طبق قانون اساسي مي‌تواند راجع به قانون اساسي حرف بزند، سؤال کند و تذکر دهد و توضيح بخواهد، رئيس‌جمهور است و بنابراين همه بايد به وظايف خود به خوبي عمل کنيم».
رئيس‌جمهور با بيان اينکه بعضي‌ها فکر مي‌کنند هنوز دوران انتخابات است و يادشان رفته که انتخابات تمام شده، افزود: «بسياري از سخنان، حرف‌ها و نکات از طرف افرادي به گوش مي‌رسد که وقتي عمق آن حرف شکافته شود، معنايش اين است که هنوز ما در فضاي انتخابات و رقابت انتخاباتي هستيم». روحاني با بيان اينکه امروز روز حل مشکلات مردم است و همه بايد در اين مسير دست به دست هم دهيم، عنوان کرد: «همه حق دارند انتقاد کنند، انتقاد وظيفه همه و در اسلام به معناي سخن دلسوزانه و اصلاحگرانه است؛ همه در برابر پيشوايان و مسئولان حق نصيحت دارند؛ نصيحت همان انتقاد سازنده و دلسوزانه است و تخريب به معناي نقد نيست».او گفت: «بايد باور کنيم ضربه به دولت، ضربه به نظام است. اگر کسي فکر مي‌کند تضعيف دولت موجب تقويت نظام مي‌شود، در اشتباه است. بخش بزرگ مسئوليت و بار سنگين نظام بر عهده دولت بوده و صدها هزار کارگزار در سراسر کشور به عنوان دولت، خادم مردم هستند و تلاش مي‌کنند. بعضي‌ها فکر مي‌کنند اگر دولت تضعيف شد، نهادهاي ديگر تقويت مي‌شوند. اين‌طور نيست؛ ما امروز در يک کشتي نشسته‌ايم و اگر بخشي از کشتي تخريب شود، همه کشتي با هم غرق مي‌شود».
قدرت نظامي ايران عليه ديگران نيست
رئيس‌جمهور با بيان اينکه ايران کشوري در مسير رشد، توسعه و پيشرفت است، تأکيد کرد: «همه بايد بدانند که ما نگران رشد ديگران نيستيم و مي‌دانيم در اين منطقه وقتي به تعالي مي‌رسيم که همه با هم رشد کنيم و دلمان مي‌خواهد همه کشورهاي همسايه و منطقه در رشد و در مسيري باشند که موجب تعالي مادي و معنوي همه است».روحاني با بيان اينکه قدرت اقتصادي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و به‌ويژه قدرت نظامي جمهوري اسلامي ايران عليه ديگران نيست، افزود: «ما قدرت نظامي‌مان را تقويت نمي‌کنيم تا کشوري را مورد حمله قرار دهيم، بلکه قدرت دفاعي ما صرفا بازدارنده يا در شرايطي براي دفاع از کشور است. سلاح ما براي صلح، تقويت ثبات و امنيت و براي اين است که ديگران قصد تجاوز به کشورمان را نداشته باشند؛ پس هيچ‌کس نبايد نگران سلاح، موشک يا تقويت بنيه دفاعي ايران باشد». رئيس‌جمهوري همچنين با اشاره به اينکه ستادهاي نوروزي در ايام تعطيلات بايد فعال باشند و مسئولان در راستاي آماده‌سازي جاده‌ها و استقرار گروه‌هاي امدادي تلاش کنند، اظهار اميدواري کرد که همه با نشاط و خوشحالي وارد سال جديد شده و سال 97 سال نشاط مردم ايران، منطقه و همه مسلمانان باشد و بتوانيم همديگر را ياري کنيم و شرايط ما در سال آتي از  لحاظ اقتصادي، ‌فرهنگي، اجتماعي، سياسي و امنيتي از سال‌هاي قبل بهتر و برتر باشد.
بلیط اتوبوس