رایزنی هیات بلندپایه ایرانی در بغداد؛

گروه بازرگانی- اگرچه عراق روزی مقصد اصلی کالاهای صادراتی ایران به شمار می‌رفت اما بعد از برقراری امنیت در این کشور‌، موضع تجاری مسوولان عراقی تا حد زیادی علیه ایران تغییر کرد به طوری که در ماه‌های اخیر تعرفه‌های تجاری جدیدی از سوی عراقی‌ها برای کالاهای صادراتی ایران اعمال شده که به دنبال آن، بازار صادراتی برخی از محصولات ایران دچار چالش شده است‌. از این‌رو و با توجه به اینکه عراق شریک دیرینه تجاری ایران به‌شمار می‌رود، در حال حاضر این تغییر موضع موجب نگرانی تجار و فعالان اقتصادی شده است‌. بر همین اساس به تازگی فعالان بخش خصوصی نیز در کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی به از دست رفتن بازار صادراتی عراق گلایه کردند و از دولت خواستند هرچه زودتر برای رفع مشکلات وارد عمل شود‌. به گفته آنها، ایران برای امنیت عراق، هزینه‌های بسیاری پرداخته و در مقابل باید در بازسازی این کشور و فعالیت‌های اقتصادی آن نیز نقش داشته باشد اما تا کنون چیزی عاید کشور نشده و حتی در بازار عراق به روی بسیاری از کالاهای ایرانی بسته شده که در این خصوص به نظر می‌رسد عربستان در حال کارشکنی است‌. بنابراین با توجه به حساس بودن این موضوع، سفر معاون اول رییس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت به عراق در دستور کار قرار گرفت‌. از این‌رو محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین هیاتی اقتصادی و تجاری که در راس آنها رییس اتاق بازرگانی ایران قرار داشت به عراق سفر کردند تا شرایط را برای سفر اسحاق جهانگیری به عراق آماده کنند و در مورد افزایش روابط اقتصادی ایران و عراق نیز مذاکراتی را انجام دهند‌.
امضای سند 10 بندی بین تهران و بغداد
اما پس از ملاقات‌های متعدد شریعتمداری با مقامات عراقی و همچنین دیدار رییس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی عراق با هیات ایرانی، معاون اول رییس‌جمهور نیز به منظور دیدار و رایزنی با مقامات عالی‌رتبه عراق در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به این کشور همسایه سفر کرد‌. در این سفر قرار است جهانگیری با تعدادی از مقامات برجسته عراق در مورد مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کند‌. در همین خصوص رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در عراق، اعلام کرد: در جریان سفر سه روزه معاون اول رییس‌جمهور به عراق یک سند همکاری 10 بندی بین مقامات دو کشور در زمینه‌های تجاری و اقتصادی و‌.‌.‌. به امضا می‌رسد‌.
امیرشاهی با بیان اینکه اوایل هفته جاری هیات اقتصادی بلندپایه‌ای از ایران به ریاست محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت به عراق سفر کرد و با همتایان خود از جمله وزیر برنامه ریزی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد، گفت: در جریان این رایزنی‌ها و گفت‌وگوها دو کشور در مورد امضای یک سند 10 بندی اقتصادی و تجاری به توافق رسیدند و قرار است اسناد فوق در حضور جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور و حیدر العبادی نخست وزیر عراق به امضا برسد‌.
وی افزود: بعد از انجام گفت‌وگوهای دو جانبه و امضای سند تجاری و اقتصادی بین مقامات دو کشور در حضور حیدر العبادی و جهانگیری این دو مقام عالی‌رتبه در جمع خبرنگاران حضور پیدا خواهند کرد و به تشریح نتایج گفت‌وگوهای خود در مورد مناسبات سیاسی‌، اقتصادی، تجاری و همچنین مسایل منطقه خواهند پرداخت‌.
رایزن مطبوعاتی ایران در عراق با بیان اینکه در جریان این سفر ظریف وزیر امور خارجه، آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی، رییس کل بانک مرکزی و تعدادی دیگر از مسوولان معاون اول رییس‌جمهور را همراهی می‌کنند، تصریح کرد: جهانگیری همچنین روز پنجشنبه در دومین روز سفر خود به عراق با رییس مجلس و همچنین رییس‌جمهور این کشور دیدار و رایزنی می‌کند‌. وی ادامه داد: در ادامه جهانگیری برای زیارت عتبات عالیات به کربلا و نجف خواهد رفت و روز جمعه عراق را به مقصد تهران ترک خواهد کرد‌.
مشکل تامین منابع مالی
این در حالی است که پیش از این وزیر صنعت، معدن و تجارت در هتل محل اقامت هیات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران حاضر شد و به گفت و شنود با آنها پرداخت‌. محمد شریعتمداری با اشاره به اهمیت کار فعالان بخش‌خصوصی برای برقراری روابط خارجی گفت: برای ورود به بازار عراق در هر زمینه‌ای باید شرایط خاص این کشور از جمله امنیت و حضور آمریکا در این کشور را مورد توجه قرار دهیم‌.
وی با اشاره به ملاقات‌های متعدد خود با مقامات عراقی در طول اقامتش گفت: ارتباط با عراق رو به پیشرفت است‌. برای موفقیت در بازار عراق نظیر بازار سیمان، باید به دنبال کار مشترک با آنها باشیم‌. شریعتمداری گفت: در زمینه گردشگری سلامت موقعیت خوبی داریم اما این بخش نیز نیاز به برنامه‌ریزی بیشتر دارد‌.
وزیر صنعت یکی از مشکلات اساسی در خصوص سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی را تامین منابع مالی دانست که در داخل باید برای این موضوع فکر شود‌. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در گفت‌وگو با مقامات عراقی برای پیگیری مطالبات، معوقات، جرایم و همچنین حل مشکلات عمومی قرار شد با تشکیل کمیسیون مشترک، این کار انجام شود‌. قرار است برای حل مسایل بانکی که از جمله مهم‌ترین مشکلات پروژه‌هاست، از طریق یورو و دیگر ارزهای رایج اقدام شود‌.
تاسیس شرکت مشترک با عراقی‌ها
شریعتمداری ادامه داد: برای فروش ملزومات و مصالح ساختمانی در بازار عراق، با تاسیس شرکت مشترک با عراقی‌ها به توافق رسیده‌ایم و از آنها خواستیم در مناقصات سقف مشخصی را برای شرکت‌های ایرانی با توجه به هم مرزی در نظر گیرند‌. وی گفت: ایجاد ستاد مشترک اقتصادی به جای کمیسیون مشترک برای حل مشکلات، فرصت جدیدی است که باید از آن نهایت استفاده را بکنیم‌. سفیر کشورمان در عراق نیز در این نشست گفت: با شناخت چالش‌های موجود در ارتباط دو کشور توانسته‌ایم فضای جدیدی در ارتباطات بخش‌خصوصی باز کنیم‌. مسجدی گفت: حضور اعضای دولت به‌خصوص معاون اول رییس‌جمهور در عراق به همراه افزایش رفت‌وآمدها می‌تواند ما را به مقاصدمان نزدیک کند‌.
وی ادامه داد: ‌در مسایل سیاسی، فرهنگی، دفاعی و امنیتی، ساز و کار خوبی داریم‌. در مسایل اقتصادی به یک ستاد اقتصادی در عراق نیاز است تا مسایل بخش خصوصی را با جدیت پیگیری کند که این امر محقق شده است‌.
بازار عراق باید در اختیار ایرانی‌ها باشد
همچنین جعفر رسول الحمدانی رییس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی عراق و رییس اتاق بازرگانی بغداد نیز که چندی پیش در هتل محل اقامت هیات تجاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حضور یافت، با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در بغداد گفت: بعد از سقوط رژیم بعث، ایران در تمام مراحل پشتیبان مردم عراق بوده است و اکنون وقت آن رسیده که بخشی از بازار عراق در اختیار ایرانی‌ها باشد‌.
رییس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی عراق گفت: شرایط عراق از پنج سال گذشته تا امروز فرق کرده و با خروج و شکست داعش و برقراری امنیت نسبی نگاه بسیاری از کشورها به بازار عراق معطوف شده است‌.
الحمدانی با اشاره به مخالفت‌ها و سختگیری آمریکا برای حضور ایرانی‌ها در بازار عراق گفت: باید به دنبال ایجاد شرکت‌های استراتژیک باشیم و با سرمایه‌گذاری‌های مشترک این حق ایرانی‌ها از بازار عراق از بین نرود. وی گفت: آماده هر نوع همکاری با ایرانی‌ها هستیم‌.
پیشنهاد برای حجم مناسبات
رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این دیدار گفت: دو کشور ایران و عراق در سال‌های اخیر نزدیکی خوبی با هم داشته‌اند و اراده سیاسی دو کشور هم بر همین موضوع استوار است که فعالان اقتصادی باید برای افزایش حجم مناسبات خود از این فرصت استفاده کنند‌.
غلامحسین شافعی اتاق‌های مشترک ایران و عراق را به عنوان حلقه پیوند فعالان اقتصادی دو کشور دانست و گفت: به دلیل اهمیت این سفر تعدادی از روسای اتاق‌های استانی، روسای تشکل‌های بخش خصوصی و دو نفر از نمایندگان مجلس این هیات را همراهی می‌کنند‌. رییس اتاق ایران گفت: دولت‌ها وظیفه دارند زیرساخت‌های لازم را برای حرکت فعالان اقتصادی فراهم کنند و فعالان اقتصادی دو کشور نیز باید با استخراج موانع، راه حل‌های مناسب را به دولت‌های خود ارائه کنند‌.
وی گفت: حامل پیشنهادهایی هستیم که مطمئنا حجم مناسبات ما را با عراق در آینده افزایش خواهد داد‌.
رییس اتاق مشترک ایران و عراق هم در این جلسه با اشاره به اینکه حمایت‌های اتاق ایران و عراق می‌تواند زمینه ارتباط تجاری دو کشور را فراهم کند گفت: برخی از شرکت‌های ایرانی به زودی دفاتر خودشان را در عراق راه‌اندازی خواهند کرد‌. یحیی آل‌اسحاق گفت: ما از حضور رقیب در بازار عراق واهمه‌ای نداریم و آماده رقابت هستیم به شرطی که تمام شرایط به‌طور یکسان باشد و از حمایت‌های دولت و اتاق عراق هم بهره‌مند باشیم‌.
خرید بلیط