سفر ولیعهد عربستان به بریتانیا در میان اعتراضات شدید

ولیعهد عربستان در میان اعتراضات گسترده مردم بریتانیا به اقدامات عربستان سعودی در یمن در سفری سه روزه وارد لندن شد.
محمد بن سلمان در سفری رسمی وارد لندن شد و بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس و سایمون کولیز، سفیر انگلیس در عربستان از وی استقبال کردند. به گفته منابع انگلیسی محمد بن سلمان دیروز با ترزا می ‌در دفترش دیدار کرد. وی امروز نیز دیدار دیگری با می ‌خواهد داشت.
سخنگوی ترزا می‌ گفت که نخست‌وزیر در دیدار با ولیعهد سعودی نگرانی عمیق خود را از وضعیت انسانی در یمن ابراز می‌کند. نخست‌وزیر با اشاره به اقدامات اخیر انجام شده توسط عربستان در خصوص بحران یمن بر اهمیت دسترسی کامل و بی‌قید و شرط کمک‌های انسانی و تجاری از جمله بازگشایی بنادر تاکید خواهد کرد. وی همچنین به ولیعهد خواهد گفت که انگلیس اتهامات در خصوص نقض قوانین انسان دوستانه بین المللی در یمن را به طور جدی دنبال کرده و بر لزوم تضمین تحقیق سریع و کامل در این خصوص تاکید خواهد داشت.
به گفته این سخنگو ترزا می ‌به صراحت می‌گوید: ما خواهان این هستیم که هرچه سریع‌تر شاهد یک پیشرفت سیاسی برای خاتمه دادن به رنج و درد مردم یمن باشیم. وی افزود: مهم‌ترین بخش این سفر یافتن راه‌هایی برای حمایت از عربستان جهت پیشبرد اصلاحات در این کشور است.
محمد بن سلمان در مراسم ناهار با ملکه الیزابت و مراسم شام با چارلز، ولیعهد انگلیس و پسرش ویلیام حضور و دیدارهایی نیز با رهبران سازمان اطلاعات انگلیس داشت. علاوه بر این ولیعهد عربستان همراه با ترزا می‌ در مراسم افتتاح شورای شراکت استراتژیک عربستان‌- انگلیس در دفتر نخست‌وزیری شرکت می‌کند. در این نشست وزرای دو کشور بر حمایت از اصلاحات در عربستان سعودی و روابط تجاری، دفاعی و امنیتی تاکید می‌کنند.
همزمان معترضان به اقدامات عربستان سعودی در یمن نیز قرار است تظاهرات‌هایی در این رابطه در مقابل دفتر ترزا می ‌برگزار کرده و اعتراض‌شان را به کشته شدن حدود ۱۰ هزار نفر در حملات ائتلاف متجاوز عربی به یمن و در خطر قرار گرفتن ۸/۳ میلیون یمنی به خاطر نبود غذا و کمک‌های دارویی اعلام کنند. سه شنبه گذشته تظاهرات‌هایی مشابه در اعتراض به این سفر برگزار شد.
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که سند جدیدی فاش می‌کند‌ یک شرکت آمریکایی با دستور یک شاهزاده سعودی نتایج تحقیقات درباره قرارداد نظامی سال ۱۹۸۵ میان عربستان و انگلیس را دستکاری کرده است تا ابعاد پرونده رشوه هنگفت مقام‌های دخیل در آن فاش نشود و روابط دوجانبه لندن- ریاض تحت تاثیر قرار نگیرد.
طبق اسنادی که به تازگی به دست روزنامه گاردین رسیده است، یک شرکت حقوقی آمریکایی تحقیقات درباره قرارداد ۴۳ میلیارد پوندی میان انگلیس و عربستان را تحت تاثیر قرار داده است. نتیجه یک تحقیقات کیفری آمریکا درباره رشوه ادعایی در قرارداد تسلیحاتی ۴۳ میلیارد دلاری میان انگلیس و عربستان پس از یک کمپین مخفی لابی دستکاری شده است.
این سند محرمانه ابعاد پشت پرده مذاکرات میان یک شرکت حقوقی آمریکایی که یک شاهزاده عربستانی استخدام کرده بود با وزارت دادگستری آمریکا را فاش می‌کند. این گفت‌وگوها اندکی پیش از تکمیل تحقیقات سال ۲۰۱۰ درباره قرارداد عربستان با بزرگ‌ترین شرکت تسلیحات‌سازی انگلیس موسوم به بی‌ای‌ای (BAE) انجام شد. این شرکت حقوقی مستقر در واشنگتن در سند فاش ‌شده، تایید می‌کند که با بازرسان سازش‌ کرده است تا جزییات شرم‌آوری از سند رسمی نتایج تحقیقات آنها حذف شود.
این سند ابعاد تازه‌ای از جنجالی‌ترین توافق تسلیحاتی تاریخ را فاش می‌کند و نشان می‌دهد چگونه جلوی افشای مسایلی که می‌توانست به روابط غرب با عربستان لطمه بزند گرفته شد. این قرارداد معروف به قرارداد الیمامه بزرگ‌ترین و جنجال‌برانگیزترین قرارداد تسلیحاتی تاریخ انگلیس به شمار می‌آید. این توافق بزرگ تسلیحاتی در سپتامبر ۱۹۸۵ میان انگلستان و عربستان منعقد شد و اولین جنگنده تورنادو در سال ۱۹۸۶ به سعودی‌ها تحویل داده شد.
این قرارداد سفارش‌های بسیاری برای دریافت هواپیماهای جنگنده تورنادو، بالگردها، تانک‌ها و مهمات انگلیسی که بیشتر آنها از سوی شرکت صنایع دفاعی و هوافضای بی‌ای‌ای سیستمز و شرکت بریتیش ایرسپیس ساخته یا تجهیز می‌شوند را شامل می‌شد. عربستان برای تامین هزینه این معامله توافق کرده بود روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام برای دولت انگلیس و به ویژه شرکت‌های نفتی بی‌پی و رویال داچ شل تهیه کند.
براساس اسناد وزارت خارجه انگلیس، شاهزاده بندر بن سلطان، وزیر دفاع وقت عربستان هم نقشی اساسی در مذاکرات مربوط به این معامله ایفا کرد. براساس برخی گزارش‌ها، این معامله بیش از ۳۰ میلیون دلار برای حساب شاهزاده بندر در بانک ریگز واشنگتن، سود در‌بر داشته است.
این قرارداد جنجالی بار دیگر در آستانه سفر محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم دوفاکتوی عربستان به لندن در کانون توجه قرار گرفته است. او قرار است با ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس دیدار داشته باشد. او در ماه نوامبر طرح ضد فسادی را به راه انداخت که بازگشت میلیاردها دلار به خزانه دولتی را تضمین می‌کند.
خرید بلیط