وضعیت تولیدکنندگان داخلی اسفبار است‌‌؛

گروه صنعت- وضعیت تولید کاغذ در کشور بسیار بغرنج است. هیچ حمایتی از تولید کاغذ داخل نمی‌شود و با وجود کمبودهای شدید بازار برای تولید چاره‌ای اندیشیده نمی‌شود‌. با وجود اعلام مسوولان مبنی بر کاهش ۴۹ درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال‌جاری، رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ معتقد است تولید کاغذ تحریر حدود ۷۰ درصد و کاغذ روزنامه حدود ۱۰۰ درصد کاهش یافته است.
اخیرا محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت‌ از کاهش ۴۹ درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر خبر داد و بیان کرد که با کاهش ظرفیت تولید در بخش کاغذ مواجهیم و نیاز کشور از طریق واردات صورت می‌گیرد.
سه کارخانه در ایران تولید کاغذ چاپ و تحریر دارند، که دچار مشکل تامین مواد اولیه هستند، بنابراین راهی که می‌توان کمک کرد‌، این است که تسهیلاتی را برایشان فراهم کنیم.
یکی از مشکلاتی که این روزها با آن مواجهیم بحث افزایش قیمت کاغذ است. زمانی که تولید‌کننده توان رقابت نداشته باشد و شرایط را وارد‌کننده بر خریدار تحمیل کند، بنابراین انحصار تعیین‌کننده قیمت نهایی است و تنها راه‌حل این مساله بالابردن توان تولید‌کننده داخلی است تا بتوان فضای رقابتی را ایجاد کرد و موجب شد تا بازار به تعادل برسد.ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران درباره کاهش ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر و تامین نیاز کشور از طریق واردات، اظهار کرد: زمانی که شرایط توسط مسوولان به گونه‌ای فراهم شده که در بازار رقابتی فضا به سود وارد‌کنندگان است بنابراین بخش تولید کشور با چالش مواجه خواهد شد.
تولید هیچ تسهیلاتی ندارد
رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران ادامه داد: در حال حاضر تعرفه واردات کاغذ صفر است، به واردکنندگان ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد و آنها معاف از پرداخت ۹ درصدی مالیات بر ارزش افزوده هستند. این در حالی است که هیچ یک از تسهیلات مورد اشاره برای وارد‌کنندگان در بخش تولید وجود ندارد و دست و پای آنها بسته شده است.وی با بیان اینکه شرایط برابری به منظور فعالیت تولیدکنندگان و واردکنندگان در حوزه کاغذ وجود ندارد، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: هیچ کمکی به تولیدکنندگان کاغذ نمی‌شود و در فضای کنونی شرایط برای تولیدکنندگان محیا نیست و حتی دستگاه‌های دولتی به برخی دلایل که قابل تامل است حاضرند کاغذ وارداتی با قیمت بالاتر که حدود ۴۰ درصد است خریداری کنند. با چوب بی‌کیفیتی بر سر کالای داخلی می‌زنند و این در حالی است که مقوله کیفیت کاغذ شاخص‌های قابل بررسی خود را دارند.
روغنی‌گلپایگانی ادامه داد: شاید در تولید کاغذ مربوط به کتاب‌های عتیقه عقب و نیازمند واردات در این حوزه باشیم، اما در خصوص سایر کتاب‌ها از جمله رمان قابلیت تولید داخلی وجود دارد و به هیچ‌وجه نیاز به واردات نیست. در شرایطی که هیچ حمایتی از تولید کاغذ در داخل کشور نمی‌شود؛ بنابراین باید منتظر روزهای بد و بدتر در سال آینده باشیم. ما حتی در زمینه کاغذ بسته‌بندی نیز بیش از ظرفیت، توان تولید داریم اما هیچ حمایتی از این بخش نمی‌شود.
وی با تاکید بر این که فضای فعلی کاملا به سود وارد‌کنندگان بوده و اصلا حمایتی از تولید داخل توسط دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌شود، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که این روزها با آن مواجهیم بحث افزایش قیمت کاغذ است. زمانی که تولید‌کننده توان رقابت نداشته باشد و شرایط را وارد‌کننده بر خریدار تحمیل کند، بنابراین انحصار تعیین‌کننده قیمت نهایی است و تنها راه‌حل این مساله بالابردن توان تولید‌کننده داخلی است تا بتوان فضای رقابتی را ایجاد کرد و موجب شد تا بازار به تعادل برسد.
گرانی سرسام‌آور
رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران همچنین در مورد کاهش ظرفیت تولید کاغذ در سال‌جاری، اعلام کرد: رقم اعلام شده مبنی بر کاهش ۴۹ درصدی ظرفیت کاغذ واقعی نیست و باید بدانیم که این کاهش ظرفیت بیش از رقم اعلام شده است. در حال حاضر حدود ۷۰ درصد کاهش ظرفیت تولید در بخش کاغذ تحریر داریم و در بخش کاغذ روزنامه نیز تقریبا با کاهش ظرفیت ۱۰۰ درصدی تولید مواجه شده‌ایم و هیچ‌گونه تولید کاغذ روزنامه‌ای صورت نمی‌گیرد.
روغنی‌گلپایگانی ادامه داد: در سال‌جاری قیمت کاغذ نیز به دلیل موارد عنوان شده به شدت گران شده و کاغذ تحریر از هر بند ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان به حدود ۱۱۰ هزار تومان رسیده و کاغذ روزنامه نیز از ۲۱۰۰ تومان به حدود ۳۵۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.
خرید بلیط