ضربه به دولت ضربه به نظام است

گروه سیاسی- مشکلات اقتصادی که این روزها گریبان کشور را گرفته موجی از نارضایتی‌ها نسبت به دولت را به همراه داشته و این امر موجب شده تا منتقدان دولت بیش از گذشته به رییس‌جمهور و اعضای کابینه دوازدهم حمله کنند و به دنبال نقطه ضعف از سوی اعضای دولت بگردند‌. از طرفی افزایش هجمه‌ها علیه دولت هم لحن مقامات دولت را در پاسخ به منتقدان تغییر داده است‌. این تغییرات تا جایی پیش رفته که اعضای کابینه نسبت به منتقدان خود به شدت حساس شده‌اند و بخشی از این انتقادات را پیش پا افتاده و تنها ابزاری برای هدررفت انرژی دولت در حل مشکلات و مسایل کشور عنوان می‌کنند‌. این مساله گریبان رییس‌جمهور را هم گرفته تا جایی که او روز گذشته در جلسه هیات دولت منتقدان خود را مخاطب قرار داد و عنوان کرد‌: «امروز در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر بخشی از کشتی تخریب شود، همه کشتی با هم غرق می‌شود.»
حسن روحانی در جلسه هیات دولت با بیان اینکه روز زن در ایران تنها به معنای یک روز تقویمی و تشریفاتی نیست، گفت‌: روز زن در واقع تجدید پیمان با فرهنگ اسلام و دستورات قرآن و سیره پیامبر(ص) و ائمه هدی(ع) نسبت به زنان جامعه است‌.
رییس‌‌جمهور تصریح کرد‌: ما مردسالاری، زن سالاری، مرد ستیزی و زن ستیزی را قبول نداشته و نه مرد را مایه خیر مطلق می‌دانیم و نه بر اساس برخی از افکار نادرستی که وجود دارد، زن را منشا شر می‌دانیم؛ زن و مرد هر دو انسان و در پیشگاه خداوند دارای کرامت و عزت هستند و برتری و مقام آنها وابسته به ایمان، تقوا و مجاهدت خودشان است‌. روحانی با اشاره به اینکه جنسیت دخالتی در کرامت و عزت انسانی مرد یا زن ندارد، افزود‌: معتقدیم بسیاری از فاصله جنسیتی که امروز در جوامع دنیا وجود دارد، ناصحیح و آنچه اسلام می‌خواهد، عدالت واقعی جنسیتی است‌. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد‌: خوشبختانه امروز در فضای اجتماعی جامعه ما زنان در پی حقوق واقعی خودشان هستند و از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون در علم، دانش و مشارکت اجتماعی نقش آفرین بوده‌اند‌. روحانی اظهار داشت‌: باید مسایل و مشکلات کشور حل و فصل شود و در این راستا همه باید دست به دست هم دهیم. این‌طور نیست که در برابر مشکلات جامعه فقط دولت مسوول است و بقیه سخنگو هستند‌. اگر بناست کسی از طرف ملت سخنگو باشد، این رییس‌جمهور است که منتخب مردم بوده و می‌تواند بهترین سخنگو از طرف مردم، مطالبات و خواست مردم باشد‌.
رییس‌جمهور با بیان اینکه نادرست است که برخی فکر کنند سخنگوی مردم هستند و دولت صرفا باید پاسخگو باشد، اظهار داشت‌: دولت مسوولیت‌هایی دارد و در برابر مسوولیت‌های خود پاسخگو است این در حالی است که همه نهادها، قوا، ارکان و ارگان‌ها در قبال ملت مسوولند و همه باید پاسخگو بوده و به قانون اساسی عامل باشند و کسی که طبق قانون اساسی می‌تواند راجع به قانون اساسی حرف بزند، سوال کند و تذکر دهد و توضیح بخواهد، رییس‌جمهور است بنابراین همه باید به وظایف خود به خوبی عمل کنیم‌.
رییس‌جمهور با بیان اینکه بعضی‌ها فکر می‌کنند هنوز دوران انتخابات است و یادشان رفته که انتخابات تمام شده، اظهار داشت‌: بسیاری از سخنان، حرف‌ها و نکات از طرف افرادی به گوش می‌رسد که وقتی عمق آن حرف شکافته شود معنایش این است که هنوز ما در فضای انتخابات و رقابت انتخاباتی هستیم‌. روحانی با بیان اینکه امروز، روز حل مشکلات مردم است و همه باید در این مسیر دست به دست هم دهیم، خاطرنشان کرد‌: همه حق دارند انتقاد کنند، انتقاد وظیفه همه و در اسلام به معنای سخن دلسوزانه و اصلاح‌گرانه است؛ همه در برابر پیشوایان و مسوولان حق نصیحت دارند؛ نصیحت همان انتقاد سازنده و دلسوزانه است و تخریب به معنای نقد نیست‌.
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه همه ما بندگان خداییم و همه باید احساس مسوولیت کنیم، اظهار داشت‌: باید باور کنیم ضربه به دولت، ضربه به نظام است‌. اگر کسی فکر می‌کند تضعیف دولت موجب تقویت نظام می‌شود در اشتباه است‌. بخش بزرگ مسوولیت و بار سنگین نظام بر عهده دولت بوده و صدها هزار کارگزار در سراسر کشور به عنوان دولت، خادم مردم هستند و تلاش می‌کنند‌. روحانی با بیان اینکه بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر دولت تضعیف شد، نهادهای دیگر تقویت می‌شوند، گفت‌: این‌طور نیست؛ ما امروز در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر بخشی از کشتی تخریب شود، همه کشتی با هم غرق می‌شود‌.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحرکات برخی کشورها در منطقه نسبت به ایران و دنبال کردن ماجرای قدیمی ایران‌هراسی از سوی آنها گفت‌: ایران به دنبال عزتمندی بوده و هست اما هیچ‌گاه به فکر زورگویی و تجاوز به دیگران نبوده و نخواهد بود. تاریخ هم نشان می‌دهد که ملت ایران هیچ‌گاه به ملتی ظلم نکرده و سرزمین کسی را غصب نکرده است؛ ما هیچ‌گاه همسایگان خود را بمباران نکرده و هر روز مردم منطقه را در فشار قرار ندادیم و نه تنها مردم را از سرزمین خودشان آواره نکردیم، بلکه آوارگان دیگر را هم به مهمانی پذیرفتیم‌. رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران کشوری در مسیر رشد، توسعه و پیشرفت است، تاکید کرد‌: همه باید بدانند که ما نگران رشد دیگران نیستیم و می‌دانیم در این منطقه وقتی به تعالی می‌رسیم که همه با هم رشد کنیم و دل‌مان می‌خواهد همه کشورهای همسایه و منطقه در رشد و در مسیری باشند که موجب تعالی مادی و معنوی همه است‌.
روحانی با بیان اینکه قدرت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و به‌ویژه قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران علیه دیگران نیست، افزود‌: ما قدرت نظامی‌مان را تقویت نمی‌کنیم تا کشوری را مورد حمله قرار دهیم، بلکه قدرت دفاعی ما صرفا بازدارنده یا در شرایطی برای دفاع از کشور است‌.
رییس‌جمهور اظهار داشت‌: سلاح ما برای صلح، تقویت ثبات و امنیت و برای این است که دیگران قصد تجاوز به کشورمان را نداشته باشند؛ پس هیچ کس نباید نگران سلاح‌، موشک یا تقویت بنیه دفاعی ایران باشد، چون تاریخ این واقعیت را به ما می‌گوید. ما در طول 40 سال بعد از انقلاب به کسی تجاوز نکردیم درحالی که اگر به دنبال سلطه‌طلبی بودیم در بسیاری از مقاطع، شرایط مناسب وجود داشت ولی از هیچ فرصتی سوءاستفاده نکردیم‌. روحانی با بیان اینکه ما از قدرت خود همواره برای تقویت دیگران استفاده کرده‌ایم، گفت‌: روزی که کشورهای دیگر به هم تجاوز کردند، ما پذیرای هر دو بودیم؛ آن روزی که عراق به کویت تجاوز کرد، ما در جنوب پذیرای کویتی‌ها و در بخش میانی و غرب پذیرای عراقی‌ها بودیم و دو طرف به ما پناه آوردند و به هر دو کمک و پذیرایی و مهمان‌نوازی کردیم‌. رییس‌جمهور اظهار داشت‌: آنهایی که در طول 70 سال گذشته در منطقه، آشوب، جنگ و ویرانی را به بار آوردند و هر روز دنبال قتل‌عام مردم بودند و صبرا و شتیلا را درست کردند، دیگر جایی ندارد که بخواهند دم از خطر ایران بزنند‌. ایران برای هیچ‌کس خطر نیست‌. ایران برای کل این منطقه ثبات و امنیت است؛ البته از حقوق خودش به خوبی دفاع خواهد کرد‌.
خرید بلیط