استفاده ایران و ترکیه از پول ملی در معاملات مشترک

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی عصر دیروز در تماس تلفنی «‌رجب طیب اردوغان»، گسترش همکاری‌های بانکی را کلید اصلی توسعه روابط اقتصادی دو کشور برشمرد و اظهار داشت: نهایی شدن جزئیات به‌کارگیری پول ملی دو کشور در معاملات مشترک، حرکتی تازه و خبری خوب برای دو ملت است که پیوسته خواهان تعمیق همکاری‌های تهران – آنکارا هستند. رئیس‌جمهور در این گفت وگوی حدود یک‌ساعته که در آن راه‌های توسعه بیش از پیش همکاری‌های تهران و آنکارا در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو و رایزنی قرار گرفت، با بیان ضرورت حفظ امنیت مرزهای مشترک و رفع نگرانی‌های احتمالی در این عرصه، گفت که تهران برای توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های امنیتی، انتظامی و مرزبانی با آنکارا آمادگی دارد.
دکتر روحانی در بخشی از این گفت‌وگو به وضعیت سوریه اشاره کرد و با تأکید بر اینکه در مقطع کنونی، ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و مسلمان سوریه وظیفه سنگینی بر دوش دارند، تصریح کرد: باید همه تلاش کنیم از بروز یک فاجعه انسانی در غوطه شرقی جلوگیری شود و تهران و آنکارا برای نجات مردم سوریه و به‌ویژه در غوطه شرقی وظیفه سنگینی بر دوش دارند. رئیس‌جمهور تأکید کرد: تهران و آنکارا باید همه تلاش خود را برای برقراری یک آتش بس با ثبات به‌کار گیرند. دکتر روحانی، ممانعت از حمله خمپاره‌ای تروریست‌‌ها از غوطه شرقی به دمشق و تضمین امنیت پایتخت، در کنار ایجاد دالانی امن برای خروج غیرنظامیانی که در آن منطقه گیر افتاده‌اند و همچنین تلاش برای تخلیه غوطه شرقی از تروریست‌‌ها را حرکتی رو به جلو برای ایجاد امنیت در آن منطقه برشمرد و از دولت ترکیه خواست از نفوذ خود برای تحقق این اهداف استفاده کند. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تروریست‌‌ها از غوطه شرقی، دمشق را خمپاره باران می‌کنند، گفت: اگر پایتخت یک کشور بخواهد مورد حمله تسلیحاتی تروریست‌‌ها قرار گیرد، تحمل آن برای هر دولتی بسیار سخت و سنگین است. روحانی افزود: اگر موفقیتی در این زمینه حاصل شود که از سوی تروریست‌‌ها حمله‌ای صورت نگیرد، آن زمان می‌توان از سایر طرف‌‌ها هم خواست که حملات را متوقف کنند. رئیس‌جمهور همچنین به اهمیت همکاری‌های مشترک ایران، ترکیه و روسیه در مسئله سوریه و اجلاس وزرای خارجه سه کشور در آستانه و اجلاس آتی سران در استانبول اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملاً آمادگی دارد هر اقدام ممکن را درغوطه شرقی برای آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسانی به مردم این منطقه با کمک همه کشور‌‌ها و سازمان‌های بین‌المللی انجام دهد. دکتر روحانی همچنین از دولت ترکیه خواست تمام تلاش خود را برای پایان دادن به محاصره زنان و کودکان در شهرهای فوعا و کفریا از سوی تروریست‌‌ها به‌کار بگیرد.
رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه موضوع به‌کارگیری پول ملی دو کشور در معاملات مشترک نهایی و آماده اجرا است، گفت: این موضوع می‌تواند روابط اقتصادی دو کشور را وارد مرحله نوینی کند. ‌رجب طیب اردوغان، وضعیت غوطه شرقی را یک تراژدی خواند و گفت ما باید به عنوان دو کشور مسلمان و بزرگ منطقه، همه تلاش خود را به‌کار بگیریم و دست دردست یکدیگر به این تراژدی پایان دهیم. اردوغان نیز با تأیید ضرورت توقف حملات خمپاره‌ای تروریست‌‌ها از غوطه شرقی به ساکنان پایتخت سوریه، اظهارداشت: اگر بتوانیم با تماس‌‌ها و رایزنی‌‌ها آتش بس را آغاز و ادامه آن را تضمین کنیم، گام‌های بعدی را می‌توانیم مشترک برداریم. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در نشست وزرای خارجه و سران سه کشور ایران‌، روسیه و ترکیه در آستانه و استانبول این موارد مورد بحث و بررسی قرار گیرد. رؤسای جمهوری دو کشور در این تماس تلفنی گفتند که به رایزنی‌‌ها و تلاش‌های مشترک خود برای پایان دادن به درگیری‌‌ها در سوریه و به‌ویژه غوطه شرقی ادامه داده و دستورات لازم را در این عرصه صادر خواهند کرد.
خرید بلیط