اخبار ویژه

روزنامه حامی دولت هم ادعای جهانگیری را رد کرد
یک روزنامه حامی دولت تاکید کرد سیاست‌های دولت برای ایجاد اشتغال، با ناکامی مواجه شده است.
روزنامه تعادل در گزارشی نوشت: گرچه دولت وعده‌های بسیاری در حوزه اشتغال داده اما هنوز آمارها از فضای راکد بازار کار حکایت می‌کند. در این میان تمام چشم‌ها به دستان دولت دوخته شده تا شاید با معجزه‌ای وضعیت اشتغال را اندکی سامان دهد. اما روند آمار بیکاری در سال‌های اخیر حاکی از ناتوانی دولت در ایجاد اشتغال بیشتر در بازار کار ایران است. دولت معمولا مسئله اشتغا‌ل‌زایی را در قالب تسهیلات پیش‌بینی شده برای این منظور می‌بیند اما با تشدید محدودیت‌های مالی دیگر دست دولت از ایجاد اشتغال با تزریق منابع کوتاه‌ مانده است. بودجه عمرانی هم که تنها امید دولت برای جبران کسری بودجه در این سال‌ها بوده از تحقق باز مانده و یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌توانست اشتغال‌زایی را رقم بزند در رکود کامل فرو رفته است.
در این شرایط از یک سو به دلیل سهم بالای دولت در اقتصاد و از سوی دیگر به دلیل وجود نااطمینانی‌های بسیار و بستر نامساعد اقتصاد به ایجاد اشتغال از محل تحرک بخش خصوصی هم نمی‌توان چندان امید بست. این‌طور به نظر می‌رسد که دولت درخصوص مسئله اشتغال به بن‌بست خورده و سیاست‌ها و برنامه‌های اشتغال‌زایی‌اش نتوانسته مرهمی بر درد کهنه بیکاری بگذارد.
یادآور می‌شود اخیرا جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور گفته بود: بهترین دستاورد دولت را منفی جلوه می‌دهند. دولت به طور متوسط در 5 سال گذشته 480 هزار شغل ایجاد کرده و رشد اقتصادی را به 6 درصد رسانده اما می‌گویند این بد است.3 نرخی شدن ارز در بازار مکاره حاشیه‌سازی‌های سیاسی
درحالی‌که برخی مدیران ارشد دولت مشغول تولید حاشیه و سرگرمی برای مجادلات سیاسی هستند، نرخ ارز مجددا رو به افزایش گذاشت.
سایت انتخاب از سایت‌های حامی دولت دیروز در گزارش وضعیت بازار ارز نوشت: بازار ارز روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد؛ دیگر حتی به قیمتی که به عنوان نرخ ارز در بازار آزاد از سوی رسانه‌ها اعلام می‌شود هم نمی‌توان اعتماد کرد. دلار عملا سه نرخی شده، یکی نرخ دولتی، دومی نرخ بازار آزاد که با محدودیت عرضه می‌شود و سومی نرخ دلال‌ها که زیرپله‌ای و 300 تومان گران‌تر است.
5 سال پس از روی کار آمدن دولت روحانی و وعده‌ تک‌نرخی کردن تدریجی نرخ ارز، نه‌تنها این اتفاق رخ نداده بلکه اکنون عملا شاهد سه نرخی شدن قیمت ارز هستیم. نرخ اول نرخ دلار مبادله‌ای است که 3741 تومان شد. نرخ دوم نرخ ارز در بازار آزاد است که کمتر از 4500 تومان اعلام می‌شود؛ اما دریافت ارز با این نرخ محدودیت‌های خاصی دارد چراکه تنها چند صرافی دلار به این قیمت می‌فروشند و به هر نفر هم فقط هزار دلار داده می‌شود. نرخ سوم نیز قیمت دلار در بازار به صورت غیررسمی و با حضور واسطه‌هاست که تا بیش از 4800 تومان هم می‌رسد. بانک مرکزی هم عملا هیچ اقدام مثبتی برای ساماندهی بازار ارز انجام نمی‌دهد.اعتماد به نفس ندارد اما متکبر است
حامی انتخاباتی روحانی، او را متکبر خواند.
صادق زیباکلام در مصاحبه با مجله اندیشه پویا گفت: «روحانی باید این روحیه که مردم را می‌توان با سخنان دلنشین و دادن امیدواری پوچ راضی نگه داشت کنار بگذارد. متاسفانه روحانی قدری متکبر و حتی متفرعن است، روحانی باید این روحیه را کنار بگذارد.»
یادآور می‌شود توهین اخیر روحانی به منتقدان و کم‌عقل خواندن آنها که تورم تک‌رقمی را قبول ندارند، با اعتراض گسترده حتی درمیان اصلاح‌طلبان مواجه شد، چنان‌که عباس عبدی آن را نشانه فقدان اعتماد به نفس در روحانی خواند.گزارش واشنگتن‌پست از خوش‌رقصی 3 دولت اروپایی برای ترامپ
مقام‌های اروپایی ماه‌هاست با آمریکا هماهنگی می‌کنند تا ضمن حفظ برجام، فشارها بر ایران را افزایش دهند.
روزنامه واشنگتن‌پست با اشاره به رضایت دولت ترامپ از اقدامات اخیر دولت اروپایی علیه ایران نوشت: بسیاری از مقام‌های درگیر در روند مذاکرات اروپا با آمریکا برای حفظ برجام بر این باورند که این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز و رضایت‌بخش بوده است. «رکس تیلرسون»، وزیرخارجه آمریکا، در ماه جاری مذاکرات با اروپایی‌ها را «بسیار ثمربخش» توصیف کرد.
فرانسه، آلمان و انگلیس ماه‌هاست در تلاشند تا ترامپ را متقاعد کنند که با سختگیری‌های وی علیه رفتارهای نامناسب ایران - آزمایش‌های موشکی، حمایت از تروریسم و دخالت‌های منطقه‌ای موافق و همراه هستند. آنها  امیدوارند با این اقدام توافق رئیس‌جمهوری آمریکا برای حفظ کامل برجام را جلب کنند.
دولت آمریکا به رهبری وزارت خارجه در تلاش است که طی مذاکراتی سطح بالا با اروپایی‌ها پیش از فرا رسیدن مهلت ماه مه (اردیبهشت) که ترامپ برای خروج از برجام تعیین کرده، راهی برای رسیدگی به نگرانی‌های مورد نظر بیابند.
کنگره که از سوی ترامپ موظف شده علاوه بر ایجاد تغییرات قانونی در چارچوب کنونی برجام، به مسائل غیرهسته‌ای ایران نیز رسیدگی کند، اکنون منتظر نتیجه مذاکرات دولت آمریکا با شرکای اروپایی و توافق احتمالی آنهاست.
«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه، تلاش کرده با آغوش باز از همتای آمریکایی خود استقبال کند و با موضع‌گیری جدی علیه رفتارهای غیرهسته‌ای ایران از هرگونه مخالفت با ابراز نظر نادرست یا ناآگاهانه ترامپ پیرامون برجام و پیروی ایران از این توافق خودداری کرده است.
انگلیس هم با جدیت بیشتری نگرانی دیگران درباره رفتارهای ایران را تکرار کرده و خواهان یافتن راهی مورد تأیید ترامپ است.از رأی به دولت و نمایندگان همسو پشیمانم
یک فعال کارگری می‌گوید از رأیی که به برخی نمایندگان دادم بسیار پشیمانم چرا که آنها به همراه دولت، استاد جنگ روانی هستند.
حسن صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار (ایلنا) اظهار داشت: دولت در اقدامات ضد کارگری‌اش تنها نیست و مجلس نیز با او همراهی می‌کند. ما مجبوریم در مقابل تصمیم موجود، از قوانینی که برای مبارزه با آن می‌توان به آنها دسترسی داشت، استفاده کنیم زیرا با ضد کارگری‌ترین دولت و مجلس در تاریخ معاصر مواجهیم.
وی با بیان این مطلب که وزارت بهداشت، نهادی است که بیشترین انتقادات به آن معطوف است، گفت: آخر در کجای دنیا نهادهای مدیریتی و اجرایی یک کشور این‌گونه با روح و روان ملت‌شان بازی می‌کنند. مجلس و دولت استاد جنگ روانی هستند. دلیل کارهای این دو نهاد که می‌بایستی خادم ملت باشند، منفعت‌طلبی حوزه درمان است. ما اکنون نگران این هستیم «نه بیست‌وهفتم» به جای اینکه در خزانه دولت صرف تأمین امکانات درمانی برای کارگران شود، به مصرف برنامه‌های بلندپروازانه وزیر بهداشت و بازسازی سیستم ترابری وزارت بهداشت و مراکز وابسته به آن برسد.
وی افزود: در طول دوره سکانداری وزیر بهداشت، هزینه‌های درمانی حدود 120 درصد رشد داشته است. این وزیر حامی حقوق مردم نیست. او به رغم شعارهای عوام‌فریبانه‌ای که می‌دهد نه حامی حقوق محرومان و مستضعفان بلکه حامی توانگرانی از قبیل پزشکان است. در سال پیش‌رو ناکارآمدی حوزه درمان را هر چه بیشتر مشاهده خواهیم کرد.
صادقی، وزیر بهداشت و رئیس کمیسیون تلفیق مجلس را نیز به چالش کشیده و گفت: 10 هزار میلیارد تومان بودجه‌ای که وزارت بهداشت برای پرداخت هزینه‌های کادر درمان بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها گرفت، چه شد؟ البته مشخص است. این بودجه‌ها به جای اینکه صرف پرداخت دستمزدهای معوقه کادر درمان بیمارستان‌های دولتی شود، صرف بزک کردن مراکز درمانی شد. چرا وزیر بهداشت وقتی در زمینه اجرای طرح‌هایش دچار فقدان منابع مالی شده است، چشم طمع به منابع تأمین اجتماعی بسته است؟ چرا آقای تاج‌گردون به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق مجلس، به جای نظارت بر نحوه هزینه‌کرد بودجه وزارت بهداشت برای طرح تحول سلامت، مهر تأیید بر انتقال منابع درمان تأمین اجتماعی به خزانه‌داری کل کشور می‌زند؟
وی افزود: به خاطر هزینه‌های بالای درمان و دارو، امروز نه فقط مستمری‌بگیران بلکه شرکت‌های بیمه هم دچار مشکل در پرداخت‌هایشان هستند. بسیاری از این شرکت‌ها اکنون بدهی‌های بسیار زیادی به مرکز درمانی دارند و از پرداخت این بدهی‌ها عاجز شده‌اند.می‌خواستید هزار میلیارد دلار خسارت دیگر روی دست ملت ایران بگذارید
ارگان رسانه‌ای سرویس جاسوسی و وزارت خارجه انگلیس می‌گوید جنگ سوریه برای ایران پرهزینه بود و ایران نباید وارد چنین جنگی می‌شد.
شبکه دولتی انگلیس بدون اینکه بر ناراحتی اصلی خود درباره حضور موفق ایران در این جنگ اشاره کند می‌نویسد: حدود هفت سال دخالت تمام‌عیار ایران در جنگ داخلی سوریه، برای تهران چقدر خرج داشته است؟ در سال‌های اخیر، این سوال بارها به خصوص در میان گروه‌های مخالف یا منتقد حکومت ایران مطرح شده است. در داخل کشور در جریان اعتراض‌های دی 1396، خرج کردن برای سوریه در شعارهای معترضان شنیده شد.
بی‌بی‌سی در ادامه مدعی شد ایران سالی 6 میلیارد دلار و مجموعا 36 میلیارد دلار برای جنگ سوریه هزینه کرده و این رقم، پول نصف یارانه‌های پرداختی بوده است.
درباره این عملیات روانی بی‌بی‌سی باید به چند نکته اشاره کرد. اولا، اگر واقعا رژیم انگلیس، جنگ سوریه را یک جنگ داخلی می‌داند، پس وسط این جنگ داخلی چه غلطی می‌کرده که با داعش و عربستان و آمریکا و رژیم صهیونیستی یک جبهه مشترک تشکیل داده بود؟!
ثانیا، همین جبهه داعش را ابتدا در عراق پروراند و سپس آن را به مانند یک سرطان بدخیم به شرق (مرزهای ایران) و غرب (عمق خاک سوریه) سرایت داد. درواقع ائتلاف اشرار که انگلیس هم جزو آن است، یک بار 37 سال پیش، صدام را برای حمله به ایران تحریک و حمایت کردند و نوبت دوم، ماموریت صدام را به عهده داعش گذاشتند که چندین دولت مرتجع منطقه‌ای و غربی (ازجمله انگلیس و آمریکا) از آن حمایت مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و آموزشی می‌کردند.
فقط کافی است به گردانندگان شبکه دولتی انگلیس یادآوری کنیم جنگی را که 37 سال پیش به واسطه رژیم صدام به ملت ایران تحمیل کردند، به هزینه‌های 30 سال پیش، دست‌کم هزار میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت؛ به عبارت دیگر اگر فرزندان غیور ملت ایران و دیگر فرزندان جبهه مقاومت، سر مار را در همان عراق و سوریه نمی‌کوبیدند، باید یک جنگ خانمان‌برانداز دیگر را در خاک خود تحمل می‌کردند و ضمن اینکه باید تا سال‌ها می‌جنگیدند و ویرانی و نابودی نسل و حرث را به چشم می‌دیدند، باید خسارت چندهزار میلیاردی را هم به جان می‌خریدند. بی‌تردید آمریکا و انگلیس می‌خواستند ایران را به منطقه جنگ‌زده‌ای ویرانه‌تر از سوریه و عراق و افغانستان تبدیل کنند اما حالا که پوزه‌شان به خاک مالیده شده، اظهار دردشان را با بهانه و دستاویزی دیگر (اظهار ناراحتی برای پول هزینه شده مردم ایران در جنگ سوریه!) بروز می‌دهند.لاف رفیق فابریک شهرام جزایری درباره حفظ نظام
مدیر مسئول روزنامه اعتماد در دیدار یکی از سران فتنه گفته است اصلاح‌طلبان تنها گروهی هستند که می‌توانند نظام را حفظ کنند.
الیاس حضرتی در دیدار جمعی از اعضای فراکسیون امید با خاتمی گفته است: دوران دیگری برای اصلاحات شروع شد و اشتباهاتی از جانب اصلاح‌طلبان و حکومت بروز کرد و یک شرایط تنگ و تاریک ایجاد شد و برخی تصمیم گرفتند اصلاح‌طلبان را از ریشه بزنند و شما مجبور شدید در دماوند رای بدهید و خیلی از دوستان حتی نتوانستند مراسم دعای کمیل و توسل را برگزار کنند و خیلی‌ها به زندان افتادند اما سال 92 یک فصل جدیدی آغاز شد و آقای عارف، بزرگواری و کناره‌گیری کردند و اصلاح‌طلبان پشت آقای روحانی قرار گرفتند.
وی افزود: امروز زمان دیگری شروع شده و فکر می‌کنیم تاریخ به‌گونه‌ای چرخیده که اصلاح‌طلبان باید از آن پراکندگی فاصله بگیرند و منسجم‌تر از قبل و فعالانه عمل کنند.
حضرتی به تلاش‌های داخلی و تلاش‌های سازمان‌یافته خارجی علیه اصلاح‌طلبان اشاره کرد و دلیل این هجمه را در این دانست که اصلاح‌طلبان تنها گروهی هستند که می‌توانند نظام را حفظ کنند.
حضرتی همچنین از خاتمی خواست با تشکیل حلقه‌های فکری و اتاق‌های فکری در جهت اتصال این مجموعه‌ها برای رصد مباحث مورد نیاز جامعه، به فراکسیون امید ایده و سوژه داده شود.
عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید بر لزوم ارتباط با تمام ارکان حکومت تاکید و بیان کرد: ما سنگ زیر آسیاب هستیم و برای انقلاب و نظام خودمان می‌مانیم و این را نشان می‌دهیم.
سخنان حضرتی در حالی است که اخیرا سایت اعتماد آن‌لاین با مصطفی تاج‌زاده (معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات) مصاحبه کرده و از قول وی گفته است «اکثریت اصلاح‌طلبان، دیگر به جمهوری اسلامی و ولایت‌فقیه اعتقاد ندارند».
با این وصف آقای حضرتی چگونه رویش می‌شود لاف حفظ نظام توسط اصلاح‌طلبان را بزند؟
اکنون با سخنان تاج‌زاده کاملا روشن شده که اظهارات کمتر شنیده شده وی درباره واقعیت نداشتن تقلب در انتخابات سال 88، چه قدر دقیق بوده و همان‌گونه که آشوبگران شعار دادند انتخابات بهانه و اصل نظام، نشانه بوده است. در همان انتخابات اوباش آشوبگر و تحریک شده سران فتنه، روی جمهوری اسلامی خط کشیدند.
یادآور می‌شود سخنان تاج‌زاده، نوعی نشت بشکه است، و بی‌ آنکه خودش اهمیت داشته باشد، از آنچه درون جبهه مدعیان اصلاحات می‌گذرد، خبر می‌دهد. بعد از سخنان تاج‌زاده، خاتمی و هیچ یک از سران حزب مشارکت و مجمع روحانیون و فراکسیون امید و شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و شخص الیاس حضرتی (رفیق فابریک شهرام جزایری) به اظهارات صریح تاج‌زاده کوچک‌ترین اعتراضی نشان نداده‌اند. با این وصف، سخنان مدعیان اصلاح‌طلبی مبنی بر دلسوزی برای جمهوری اسلامی، صرفا گزافه‌گویی و حاکی از شدت نفاق است.
خرید بلیط