معاون وزیر بهداشت‌:

ایلنا- معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره افزایش آمار اعتیاد و رسیدن این آمار به بیش از 2/5 میلیون نفر گفت‌: درباره اعتیاد کاری که باید به صورت جدی و اساسی انجام شود، اقدامات پیشگیرانه است و دستگاه‌های فرهنگی مثل صداوسیما، وزارت ارشاد و مابقی دستگاه‌هایی که در حوزه فرهنگی کار می‌کنند، نقش بسزایی در این حوزه دارند‌.
محمدهادی ایازی با اشاره به اینکه افرادی که اعتیاد دارند به دو گروه تقسیم می‌شوند، عنوان کرد‌: یکسری از این افراد همچنان با خانواده‌هایشان ارتباط دارند و می‌توانند به صورت داوطلبانه به مراکز ترک اعتیاد زیر نظر وزارت بهداشت مراجعه کنند که جمعیت قابل توجهی هم هستند و در قالب مراکز ماده 15 پوشش‌دهی می‌شوند‌.
معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد‌: گروه دوم افرادی هستند که از خانواده‌هایشان طرد شدند و به عنوان معتادان متجاهر مطرح می‌شوند که نیروی انتظامی آنها را جمع‌آوری می‌کند و تحویل مراکز ماده 16 می‌شوند که با مدیریت سازمان بهزیستی اداره می‌شوند که در این مراکز نگهداری خواهند شد‌. البته باید به اشتغال و بازگشت به خانواده این افراد بعد از ترک نیز توجه داشت وگرنه ترک این افراد نتیجه نخواهد داد‌.
وی درباره اعتیاد به متادون تصریح کرد‌: متادون یک دارو است‌. افرادی که اعتیاد داشتند و ترک می‌کنند باید از متادون استفاده کنند زیرا راهی جز این ندارند‌. متادون به مراتب بسیار بهتر از مصرف هرویین و شیشه است‌. جامعه پزشکی متادون را به افرادی که ترک می‌کنند، توصیه می‌کند‌.
معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وابستگی به متادون بهتر از وابستگی به شیشه و هرویین است، گفت‌: تاکید وزارت بهداشت برای افرادی که ترک می‌کنند، استفاده از متادون است و این افراد شاید بعد از یک دروه طولانی بتوانند متادون را کنار بگذارند‌. او با بیان اینکه بعد از یک مدت طولانی افراد می‌توانند متادون را کنار بگذارند، افزود‌: افرادی هم هستند که متادون را ادامه می‌دهند و وزارت بهداشت متادون افرادی که ترک کردند را تامین می‌کند‌. این مساله مهم نیست که متادون را کنار بگذارند یا نه، مثل فردی که بیمار است و دارو مصرف می‌کند‌. کسی که اعتیاد دارد را باید به عنوان بیمار بپذیریم‌.
ایازی درباره فراوانی مواد مخدر که مصرف می‌شود، گفت‌: در حال حاضر حدود 52 درصد معتادان از تریاک استفاده می‌کنند و حدود 48 درصد موادی مانند هرویین و شیشه مصرف می‌کنند‌. معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت تاکید کرد‌: درصد مصرف هرویین، شیشه و گل در حال افزایش است‌. در این مورد باید اطلاع‌رسانی شود که معتادان برای ترک به کمپ‌ها مراجعه کنند و خانواده‌هایشان نیز به آنها کمک کنند‌. همچنین متادون باید مثل دارو فرض شود که فرد بعد از ترک از آن استفاده کند‌. نباید به اعتیاد به متادون اعتیاد سفید بگویید زیرا جایگزین مناسبی است‌. ایازی تاکید کرد‌: مصرف مواد مخدر صنعتی و موادی مانند هرویین و شیشه در حال افزایش است که بسیار جای نگرانی دارد‌.
خرید بلیط