سرافكندگي سامسونگ

آرمان: ورزش و به‌طور خاص مسابقات المپیک از گذشته نقش مهمی در ایجاد صلح و دوستی میان کشورهای جهان داشته تا جایی که پنج حلقه المپیک را نشان اتحاد و دوستی ملل پنج قاره نیز نامیده‌اند. آرزوی بسیاری از ورزشکاران جهان این بوده که ورزش دور از سیاست و سیاست‌زدگی قرار گیرد چرا که بیشترین عامل دوری مردم جهان از یکدیگر و بروز اختلافات کوچک و بزرگ در جهان، همواره سیاست‌ها و اندیشه‌های سیاست‌زده سردمداران بین‌المللی و قدرت‌های جهانی بوده و هست. شاید غم‌انگیزترین رویداد در ورزش امروز، نقش سیاستمداران و بازیگران عرصه سیاسی در ورزش است که به‌طور کامل برخلاف روح جاری در ورزش و اصول اخلاق ورزشی است. هنوز بازی‌های المپیک زمستانی به‌طور رسمی آغاز نشده بود که انتشار خبری مبنی بر تعلق نگرفتن هدایای ویژه شرکت سامسونگ به ورزشکاران ایران و کره‌شمالی به‌دلیل تحریم‌های اعمال شده، واکنش‌های زیادی را به‌همراه داشت که ابتدا از شبکه‌های اجتماعی آغاز شد و به دستگاه دیپلماسی کشور هم رسید.
اعتراض به رفتار غیراخلاقی
رئیس کمیته ملی المپیک در واکنش خود به اقدامات صورت گرفته اعلام کرد از رفتار غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای سامسونگ در دهکده المپیک زمستانی چند اقدام هم‌زمان را در دستور کار قرار دادم: ۱- اعتراض رسمی به سفارت کره‌جنوبی در تهران. ۲- تماس با وزیر محترم امور خارجه و تقاضای احضار سفیر کره‌جنوبی به وزارت خارجه که نتیجه آن در بیانیه وزارت خارجه اعلام گردید. ۳- اعتراض رسمی به کمیته بین‌المللی المپیک نسبت به ورود سیاست به حوزه ورزش که مغایر با منشور و اساسنامه کمیته ملی المپیک است. ۴- مذاکره با وزیر محترم ورزش جهت هماهنگی با دولت‌مردان به منظور انجام اقدامات تنبیهی علیه سامسونگ. 5- هماهنگی با رسانه‌های داخلی برای ایجاد کمپین اجتماعی علیه رفتار توهین‌آمیز سامسونگ.
لزوم عذرخواهی مسببان
وزارت ورزش و جوانان در بیانیه‌ای رفتار توهین‌آمیز شرکت کره‌ای نسبت به ورزشکاران ایرانی حاضر در بازی‌های المپیک زمستانی را محکوم کرد. در این متن بیانیه آمده است: اقدام غیراخلاقی و مغایر با ارزش‌های انسانی و منشور المپیک توسط شرکت سامسونگ در عدم اهدای هدایای در نظر گرفته شده برای ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی پیونگ چانگ مایه تاسف فراوان است. همواره اولویت حضور برای ورزشکاران و پهلوانان دلاور کشورمان در آوردگاه‌های جهانی انتقال پیام صلح و فرهنگ والای ایرانی-اسلامی به جهانیان و پس از آن کسب افتخار و اهتزاز پرچم مقدس ایران بوده است. ما همواره با دولت و ملت کره‌جنوبی روابط عمیق اقتصادی، فرهنگی و ورزشی داشته‌ایم. ولی این اقدام ناشایست را توهین به ورزشکارانمان که نمایندگان ملت بزرگ و متمدن ایران و سفیران صلح ما در المپیک زمستانی ٢0١٨ پیونگ چانگ هستند، تلقی می‌کنیم. از مقامات این شرکت و مسببان این اقدام تبعیض‌آمیز و زشت می‌خواهیم تا با عذرخواهی رسمی از کاروان اعزامی جمهوری اسلامی ایران به این مسابقات، سعی در جبران اقدام ناپسند خود داشته باشند.
استفاده از گوشی سامسونگ
همچنین وزارت امور خارجه با احضار سفیر کره‌جنوبی به این وزارتخانه ضمن اعتراض شدید وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به رفتار غیراخلاقی و مغایر با روح حاکم بر بازی‌های المپیک که شعار خود را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده به سفیر کره‌جنوبی اعلام و تهدید شد که اگر شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهی خود را از این اقدام نابخردانه اعلام نکند، این موضوع شدیدا بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت. این در حالی است که در10 سال گذشته ایران یکی از بزرگ‌ترین وارد‌کنندگان محصولات کشور کره‌جنوبی است و محصولات سامسونگ در ایران فروش بالایی دارند و نمایندگی‌های متعددی از کشور کره‌جنوبی در ایران در حال فعالیت تجاری و اقتصادی هستند. همچنین محمدجواد ظریف -وزیر امور خارجه کشورمان- پس از اقدام غیراخلاقی صورت‌گرفته در عدم اهدای گوشی سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در جریان برگزاری المپیک زمستانی در کره‌جنوبی در جلسه‌ای به سفیر کره‌جنوبی در تهران اعلام کرده که اگر کره‌ای‌ها این اقدام خود را جبران نکنند گوشی خود را که سامسونگ است تغییر خواهد داد.
ورود دستگاه قضا
در پی انتشار این خبر دادستان کل کشور طی دستور ویژه‌ای به معاون خود در حقوق عمومی خواستار پیگیری ویژه موضوع شد. محمدجعفر منتظری طی نامه‌ای به معاون خود در امور حقوق عمومی، این رفتار شرکت سامسونگ را توهین به همه ملت ایران دانسته و تاکید می‌کند که با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور در فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران را احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد و چنانچه متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام نمایند. در غیر این صورت شرکت سامسونگ به‌عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ٨ و مواد ١١، ١4 و 6٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ٢0 و ١4٣ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شوند. گزارش اقدامات صورت گرفته فورا به اینجانب ارائه شود.
عذرخواهی یا کاهش همکاری؟
سخنگوی شرکت سام الکترونیک و تکوین الکترونیک نیز ضمن محکوم کردن رفتار زشت و غیرحرفه‌ای مسئولان برگزار‌کننده المپیک در عدم ارائه گوشی موبایل به ورزشکاران ایرانی، گفت: در صورت عدم عذرخواهی مسئولان مربوط این شرکت‌ها، همکاری خود را با شرکت سامسونگ کاهش خواهیم داد. سیاست‌های شرکت سام الکترونیک و تکوین الکترونیک از فعالیت‌های سیاسی شرکت سامسونگ کاملا جداست. این شرکت در ایران با بهره‌گیری از بیش از 4‌هزار نفر پرسنل در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مشغول به کار و تولید می‌باشد. شرکت سام الکترونیک و تکوین الکترونیک در هر شرایطی تابع مقررات، قوانین و سیاست‌های اتخاذ شده مسئولان جمهوری اسلامی می‌باشد.
عذرخواهی سامسونگ
وزیر ورزش و جوانان با اشاره به عذرخواهی شرکت سامسونگ و کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پس از موضع سرسختانه ایران گفت: به آنچه که مدنظرمان بود رسیدیم. مسعود سلطانی‌فر اظهار کرد: از ساعات اولیه که این برخورد نسنجیده و غیراخلاقی با ورزشکاران ایرانی انجام شد و از آنجا که ما این برخورد زشت را به دور از شأن ملت ایران و همچنین منشور المپیک می‌دانستیم، بلافاصله موضع‌گیری سختی انجام دادیم و دستگاه دیپلماسی ایران و وزیر امور خارجه و همچنین وزیران صنعت و معدن و ارتباطات نیز در این‌باره موضع‌گیری کردند تا اقدامات تنبیهی را انجام دهند. او افزود: «شرکت سامسونگ ابتدا این موضوع را بر گردن مسئولان برگزار‌کننده مسابقات انداخت اما با پیگیری‌هایی که انجام شد کمیته برگزاری بازی‌ها و همچنین این شرکت از ایران عذرخواهی کردند و آنچه ما دنبالش بودیم محقق شد و طبیعتا مراحل بعدی نیز پیگیری خواهد شد.» پس از این اتفاقات، شرکت سامسونگ بیانیه‌ای صادر کرده که در ادامه آمده است. شرکت سامسونگ الکترونیکس بیش از ۴‌هزار گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ (نسخه‌ای خاص از گوشی گلکسی نوت ۸) را به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک ۲۰۱۸ تحویل داده است. هرچند سامسونگ دخالتی در روند بررسی کمیته بین‌المللی المپیک برای تحویل این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی نداشت، اما برای جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم به‌صورت فعال اطلاعات لازم را در اختیار این کمیته قرار داده است.
خرید بلیط