بازديد از زندان‌ها متوقف شد

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی خبر داد
بازديد از زندان‌ها متوقف شد
سینا قنبری با روش «آفتاب-مهتاب» خودکشی کرد
آرمان: 11 نماینده مجلس به اوین رفتند و پس از خروج به بیان موضوعاتی پرداختند که مشاهده کردند و شنیدند و پس از آن اذعان شد که بازدید از زندان‌های شهرستان‌ها هم در برنامه است اما دیروز خبر رسید که این بازدیدها متوقف شده است. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس از تعطیلی کمیته هیات بازدید از زندان اوین به دلیل مصاحبه‌های برخی اعضای این کمیته خبر داد و گفت: سینا قنبری با روش «آفتاب-مهتاب» خودکشی کرد. حسن نوروزی درباره گزارش بازدید نمایندگان از مجلس و نحوه ارائه آن به ایلنا گفت: رئیس گروه آقای ملکشاهی هستند و باید از ایشان پرسید این گزارش چه می‌شود؟ خوانده می‌شود؟ در صحن علنی مطرح می‌شود یا خیر؟ وی ادامه داد: قرار بود این گزارش توسط آقای ملکشاهی جمع بندی و در مجلس خوانده شود اما ایشان به لحاظ مصاحبه‌هایی که بعضی از دوستان داشتند انصراف داد و کمیته هیات بازدید از اوین را تعطیل کرد. نماینده رباط‌کریم در مجلس خاطرنشان کرد: به شخصه معتقدم بعد از بازدید از زندان اوین، دکتر ملکشاهی را قانع کنم که حتما به زندان‌های دیگر هم هیات بفرستیم و از آنها هم بازدید کنیم. ایشان ان‌شاءا... این را می‌پذیرند تا ما از سایر زندان‌ها به ویژه از قزل حصار، رجایی شهر، فشافویه و حتی آگاهی شاپور بازدید داشته باشیم.
فیلم خودکشی درست بود
نوروزی در مورد اظهارات علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران درباره فیلم خودکشی سینا قنبری عنوان کرد: نسبت به فرمایشات آقای رحیمی که می‌گویند این فیلم نادرست است باید بگویم فیلم، فیلم درستی بود. وی خاطر نشان کرد: آقای رحیمی کار قضائی نکرده و موارد پزشکی قانون را ندیده‌اند چون قاضی و میدانی نبوده است. ایشان حقوقدان کتابی است و حقوقدان‌ کار در حوزه عمل و قضاوت نبوده به نظر من اشتباه می‌کنند. وی تشریح کرد: فیلمی که ما مشاهده کردیم این بود که مرحوم قنبری با یک پلاستیک تا شده مشکی وارد دستشویی می‌شود و مدتی بعد یکی از نظافتچی‌ها به آن دستشویی می‌رود و می‌بیند که ایشان مرده است. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تاکید کرد: ما دیدیم که آقای قنبری وارد دستشویی شد آن نظافتچی را هم دیدیم وارد شد و رفت خبر داد. ما دیدیم آمدند و با خود پتویی آوردند و آقای قنبری هم روی آن قرار دادند و بردند. وی ادامه داد: در هر ۱۰ هزار پرونده خودکشی یک پرونده مانند خودکشی سینا قنبری داریم. در این حالت فرد طناب و یا وسیله‌ای به گردن خود می‌بندد و سپس کمر را خم می‌کند و به حالت آفتاب مهتاب که به بدن خود می‌دهد، ضربه به فک فرد می‌خورد و نخاع سریع قطع می‌شود. وقتی فرد با وزن ۶۰ و یا ۷۰ کیلوگرمی و با این این حالت دست به خودکشی می‌زند، قطع نخاع آن حتمی است و این امر برای دوستان غیر قابل هضم بود. باید برای این نوع خودکشی‌ها، قضات کار کشته موضوع را مورد بررسی قرار دهند. وی ادامه داد: برخی از دوستان در این کار عجله و مصاحبه کردند. بعد از بازدید از زندان اوین، جلسه‌ای تشکیل و صحبت‌هایی را هم انجام دادیم. برخی از افراد ماموریت‌هایی پیدا کردند اما متاسفانه مصاحبه‌های بعضی از دوستان باعث شد که کمیته برهم بخورد. ان‌شاءا... تلاش خواهیم کرد تا کمیته را احیا کنیم.
تایید ۲ خودکشی توسط پزشکی قانونی
در همین روز یکی از نمایندگان مجلس گفت، پزشکی قانونی خودکشی دو نفر از بازداشت شدگان حوادث اخیر را تایید کرده و از نوع رفتار مسئولان می‌توان به این نتیجه رسید که مقامات درک کرده‌اند که اعتراض مشروع معترضان، حق آنهاست. احمد همتی ضمن آسیب‌شناسی ابعاد موضوع برگزاری تجمع‌های مسالمت‌آمیز و علل عدم تعیین اماکنی برای این تجمعات، بر حق تجمعات قانونی مردم و لزوم شنیدن اعتراضات آنها تاکید کرد. وی درخصوص فوت دو نفر از بازداشتی‌های حوادث اخیر گفت: حضور رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور مشخصا درمورد ۲ نفر از زندانیانی بود که دست به خودکشی زدند؛ چرا که باقی موارد افرادی که درگذشته بودند، مربوط به مواردی خارج از این جریانات بود. اما در مورد این ۲ نفر، خود پزشکی قانونی معتقد بود که مرگ در اثر خودکشی بوده است. طبیعتا اگر قرار باشد با دقت بیشتری درباره جزئیات بررسی کنیم، باید از تمام ارگان‌ها و دستگاه‌های مربوطه استعلام بگیریم تا مشخص شود واقعیت چه بوده است. با این حال نظر پزشکی قانونی این بود که این ۲نفر خودکشی کرده‌اند؛ چرا که فیلم‌های ۷ تا ۱۰ ساعته از محل فوت این زندانیان را بازبینی کرده و به این نتیجه رسیده بودند.
خرید بلیط