اظهاراتی گستاخانه و بی ادبانه ترامپ علیه کشور‌های آفریقایی و آمریکای جنوبی

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی توهین‌آمیز با «کثافت‌خانه» نامیدن برخی کشور‌های آفریقایی، خواستار توقف پذیرش مهاجران از این کشور‌ها شد.
به گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در اظهاراتی توهین‌آمیز گفت: آمریکا چرا باید از کشور‌هایی نظیر هائیتی، السالوادور و کشور‌های آفریقایی، مهاجر بپذیرد و سپس افزود: برخی از این کشور‌ها «کثافت خانه» (چاه توالت) هستند.
ترامپ این اظهارات را در کاخ سفید عنوان کرد.این اظهارات در حالی عنوان شد که "دیک دوربین" و "لیندزی گراهام"، نمایندگان سنا در حال ارائه گزارشی به ترامپ درباره لایحه تازه تدوین شده مهاجرت بودند. این دو منبع گفتند دیگر مقامات دولتی نیز در این جلسه حضور داشتند. آنها به نقل از ترامپ گفتند: «چرا ما بخواهیم همه این افراد آفریقا را در اینجا داشته باشیم. این‌ها کشور‌ها کثافت‌خانه هستند. ما باید افراد بیشتری را از نروژ داشته باشیم».
از سوی دیگر روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از یک منبع مطلع از جلسه خصوصی روز پنج شنبه ترامپ با تعدادی از نمایندگان کنگره درباره وضعیت مهاجران در آمریکا خبر داده که طی آن ترامپ بار دیگر به شدت مخالفت خود را با ادامه حضور میلیون‌ها مهاجر غیر قانونی در آمریکا ونیز برنامه قرعه‌کشی سالانه "لاتاری" اعلام کرده است.
ترامپ در این جلسه با اشاره به حضور مهاجران از کشورهایی چون السالوادور، هائیتی و برخی از کشورهای آفریقایی در آمریکا گفته است: "چرا مردم کشورهایی را که چاله مستراح هستند، به آمریکا راه می‌دهیم؟"
او همچنین با اشاره به حضور صدها هزار مهاجر از کشور هاییتی گفته است: برای چه ما این تعداد مهاجر هاییاتیایی را می‌خواهیم؛ آنها را بیرون کنید."
این نخستین باری نیست که ترامپ با سخنان توهین آمیز از حضور مهاجران در آمریکا انتقاد می‌کند و خواهان اخراج آنها از خاک آمریکا می‌شود. او هفته گذشته نیز در اظهاراتی توهین‌آمیز افرادی را که با مجوز لاتاری – قرعه کشی سالانه دریافت ویزای سفر به آمریکا – به خاک آمریکا می‌آیند را زباله کشورهایشان توصیف کرده بود.
بر اساس برخی آمارها بیش از 10 میلیون مهاجر غیرقانونی در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. بیشتر آنها از کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی هستند.
اظهارات توهین‌آمیز ترامپ در جلسه پنج شنبه و عدم تکذیب این اظهارات از سوی کاخ سفید انتقادات وسیعی از جانب برخی نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره را در پی داشته است.
غالب نمایندگان کنگره اظهارات ترامپ درباره مهاجران را مغایر با سیاست درهای باز آمریکا در جذب نخبگان دیگر کشورها دانسته و تاکید کرده‌اند که ایالات متحده آمریکا در دهه‌ها و سده گذشته به واسطه جذب نخبگان و مهاجران از دیگر کشورها به رشد و شکوفایی اقتصادی رسیده است.
کاخ سفید ساعاتی پس از انتشار سخنان ترامپ در جلسه خصوصی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای بدون تکذیب گزارش رسانه‌های آمریکا درباره اظهارات توهین‌آمیز ترامپ در توجیه موضع‌گیری ترامپ تاکید کرده که او برای منافع مردم آمریکا کار می‌کند نه دیگر کشورها.
از سوی دیگر به گزارش بی.بی.سی، سناتور جمهوری‏خواه، "اورین هتچ" در واکنش به این نقل قول از سوی ترامپ در توییتر نوشت که خواهان دریافت توضیحات بیشتر درباره سخنان وی است. به گفته وی، مهاجرت افراد نخبه از همه کشورهای جهان به آمریکا از عوامل خاص بودن آمریکاست.
الیانا راس لیتنین، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نیز در توییتر نوشت، اطلاق واژه "چاه مستراح" به هائیتی، بی‌توجهی به خدمات مهاجران این کشور به آمریکاست و تاکید کرد: چنین واژه‌هایی درخور کاخ سفید نیست.
میا لاو، دیگر جمهوری‌خواه کنگره که اصالتش به هائیتی‏ بر می‌گردد، سخنان ترامپ را "نامهربانانه و نخبه‌گرایانه" دانسته است.
آخرین خبر اینکه سازمان ملل متحد به سخنان توهین‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داد.
به گزارش یورو نیوز، سازمان ملل متحد به انتشار سخنان توهین‌آمیز رئیس جمهوری آمریکا که ظاهرا هائیتی، السالوادور و کشورهای آفریقایی را هدف قرار داده بود، واکنش نشان داد و سخنگوی این سازمان با «تکان‌دهنده» خواندن صحبت‌های دونالد ترامپ در نشست کاخ سفید اظهارات وی را نژادپرستانه و شرم‌آور خواند.
خرید بلیط