تظاهرات مسلمانان نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی

برخی منابع خبری از وضعیت نامناسب جسمانی رهبر شیعیان نیجریه خبر می‌دهند و در همین رابطه مردم با برگزاری تظاهراتی خواستار آزادی سریع وی هستند.
چند روز پیش نیز دختر شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه اعلام کرد که پدرش توسط دولت نگهداری می‌شود و آن‌ها اجازه نمی‌دهند که او به پزشک یا بیمارستان دسترسی پیدا کند.
وی گفت: شیخ زکزاکی در تلفظ برخی حروف به ویژه در زمان نماز و دعا ناتوانی داشته است. وی همچنین در وضعیت جسمی خود ضعف دارد و قوای جسمی او درحال ضعیف شدن هست در حدی که حتی برخی اشیا را نمی‌توانند بلند کنند. در ابتدا فکر کردم ممکن است مشکل خون رسانی مغزی باشد اما علائم درحال بدتر شدن است. این علائم از 7 روز گذشته ایجاد شده است و شیخ زکزاکی در راه رفتن خود نیز اکنون مشکلاتی دارد.
دختر شیخ زکزاکی افزود: پدرم گفت که ضعف عمومی دارد. من به خاطر این ضعف عمومی نگران هستم. من فکر می‌کردم که با آسپرین ممکن است پدر بتواند صحبت کند، اما آنها اجازه نمی‌دهند که شیخ حتی یک سی تی اسکن انجام دهد و حتی اگر آنها انجام دهند، ما نمی‌توانیم در مورد نتیجه آن مطمئن باشیم چرا که ممکن است آن‌ها دروغ بگویند.
دختر شیخ زکزاکی در پایان گفت که پدرش به دلیل مشکل فشار خون داروهای مختلفی مصرف می‌کند اما مسئولین دولتی هیچ توجهی به این مسئله ندارند.
در همین حال مردم نیجریه در اعتراض به تداوم بازداشت غیرقانونی شیخ زکزاکی دست به تظاهرات زدند که در حملات نیروهای امنیتی به آن‌ها دستکم یک نفر شهید و شمار دیگری زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دیروز هم در راهپیمایی در ابوحا پایتخت نیجریه نیروهای پلیس نیجریه دوباره به تظاهرات‌کنندگان حمله کردند.
خرید بلیط