خزاعی: توافق 5 میلیارد یورویی با ایتالیا حاکی ازعزم اروپا برای همکاری با ایران است

"محمد خزاعی" معاون وزیر و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، امضای توافق خط اعتباری 5 میلیارد یورویی با ایتالیا را در شرایط کنونی یک اتفاق بسیار مهم سیاسی و اقتصادی و حاکی از عزم اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران دانست.
محمد خزاعی ضمن ابراز رضایت از امضای توافق خط اعتباری 5 میلیارد یورویی با ایتالیا، به ایرنا گفت: این بزرگترین قرارداد خط اعتباری ایران با یک کشور اروپایی است که در چنین شرایطی یک اتفاق بسیار مهم سیاسی و اقتصادی و حاکی از عزم جدی اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران در این موقعیت است که به نفع همه خواهد بود.
وی افزود: البته قبلا نیز با چند کشور دیگر قرارداد امضا شده بود، اما حجم این قرارداد، بزرگترین است که به امضا رسیده. این قرارداد شامل دو مشخصه مهم است، اولا حاکی از عزم و اراده جدی کشورهای اروپایی به ویژه کشور دوست مثل ایتالیا، برای همکاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی و کمک به گسترش روابط و مناسبات اقتصادی است و ازسوی دیگر، سیاست جمهوری اسلامی ایجاد تنوع در روابط اقتصادی با دنیا است که بازارهای مختلفی را برای بهره‌برداری مدنظر دارد و همان طورکه ما اهمیت ویژه‌ای برای کشورهای اسیایی قائل هستیم همین‌طور به اروپا و سایر کشورها نظر داریم.
وی گفت: این خط اعتباری که از مدت‌ها مورد مذاکره قرار گرفته بود، سرانجام نهایی شد و امروز پس از ملاقات با "پیئر کارلو پادوان" وزیر اقتصاد ایتالیا در جمع همکاران ایشان و همکاران شبکه بانکی ما به امضا رسید.
خزاعی افزود: مذاکرات این قرارداد از مدت‌ها قبل با تلاش همکاران در بانک مرکزی و در سازمان سرمایه‌گذاری و وزارت اقتصاد انجام شد. فعلا دو بانک ایرانی صنعت و معدن و خاورمیانه این قرارداد را به عنوان بانک‌های عامل امضا کردند و توافق شد که بانک‌های دیگر ایرانی نیز به این توافق بپیوندند.
وی گفت: امیدوارم که این زمینه مناسبی را برای استفاده بخش خصوص و دولتی در اجرای طرح‌ها فراهم بکند تا بتوانند از این منابع مالی بهره‌برداری کنند.
قرارداد خط اعتباری فاینانس پنج میلیارد یورویی بین بانک‌های ایرانی و موسسه «اینویتالیا گلوبال اینوستمنت» - Invitalia Global Investment - ایتالیا به منظور تامین مالی طرح‌های عمرانی و تولیدی کشور، پنجشنبه گذشته در رم امضا شد.
براساس این قرارداد که دو بانک ایرانی صنعت و معدن و خاورمیانه آن را امضا کرده‌اند و امکان الحاق سایر بانک‌های ایرانی به آن وجود دارد، طرح‌های عمرانی و تولیدی کشور که با استفاده تکنولوژی، ماشین‌آلات یا خدمات فنی و مهندسی کشور ایتالیا اجرا می‌شوند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. استفاده از این خط اعتباری، با رعایت قوانین و مقررات داخلی، خصوصاً الزامات مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، قوانین بودجه سنواتی و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط میسر خواهد بود.
همچنین تمام طرح‌های بخش دولتی و غیردولتی که اولویت آنها به تایید دستگاه‌های ذی ربط رسیده و مجوزهای مربوطه را اخذ کرده باشند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
خرید بلیط