در سفر آخوندی به هند اختلافات دو کشور در مورد بندر چابهار حل شد؛

گروه حمل‌و‌نقل- وزیر کشتیرانی هند پس از دیدار با وزیر راه‌و‌شهرسازی ایران در دهلی‌نو گفت، ایران و هند تمام مسایل مربوط به بندر چابهار را حل کرده‌اند و کارهای توسعه در این بندر سرعت خواهد گرفت. نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی هند پس از دیدار با وزیر راه‌و‌شهرسازی ایران در دهلی‌نو گفت، ایران و هند تمام مسایل مربوط به بندر چابهار را حل کرده‌اند و کارهای توسعه در این بندر سرعت خواهد گرفت.
وی افزود، هند قبلا اولین محموله گندم اهدایی به افغانستان را از طریق بندر چابهار ارسال کرده است. «ما تمام مسایل مرتبط با بندر چابهار را حل‌و‌فصل کرده‌ایم... برخی مشکلات کوچک وجود داشت. ما این مسایل را مورد بحث قرار دادیم و رویکردی مثبت وجود داشته است. قبلا ما صادرات گندم را شروع کرده‌ایم.» وی در خصوص مسایل موجود در خصوص بندر چابهار گفت: «مسایل کوچکی در خصوص بندر، فعالیت‌های آن و همچنین نحوه محاسبه سود وجود داشت.» یک منبع آگاه در این باره گفت، تمام مسایل مربوط به اجرای موقت قرارداد در جریان نشست اخیر حل‌و‌فصل شده است.
پایگاه خبری ان‌دی‌تی‌وی، در گزارشی آورده است: سال گذشته هند اولین محموله گندم اهدایی به افغانستان را از طریق این بندر ارسال کرد. هند همچنین قصد دارد 130 هزار تن گندم دیگر از طریق چابهار به افغانستان ارسال کند. گادکاری گفت: «ما از مسایل توسعه‌ای در ایران و هند حمایت می‌کنیم. این نشست خیلی مفید بود. در زمان مناسب، تحولات زیادی در چابهار رخ خواهد داد.»
وزیر کشتیرانی هند همچنین گفت، فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری تجار و سرمایه‌گذاران هندی در چابهار وجود خواهد داشت و «در عین حال، سرمایه‌گذاران ایرانی نیز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در هند هستند. این یک وضعیت برد برد برای دو کشور است. مذاکرات بسیار مفید بود.» «در مدت زمانی مناسب ما کار این بندر را تکمیل خواهیم کرد. این بندر می‌تواند موتور رشد برای هند جهت صادرات محصولاتش به افغانستان و همچنین روسیه باشد. برای این کار لازم نیست از پاکستان عبور کنیم. این یک فرصت طلایی است.» این بندر درها را برای سرمایه‌گذاران هر دو کشور باز خواهد کرد.
تولید ۲۰۰ لوکوموتیو و ریل مشترک
ایرنا نیز در گزارشی به نقل از آخوندی آورده است: «در جلسه با مقامات هند سه موضوع مهم بررسی شد که اولین موضوع شامل توسعه راه‌آهن چابهار به زاهدان به ارزش یک میلیارد دلار است.»
وی افزود: در این راستا مقامات شرکت هندی طرف قرارداد، هفته گذشته برای بررسی‌های لازم به ایران سفر کردند و پیشنهادهای خود را در خصوص توسعه راه‌آهن چابهار به زاهدان ارائه دادند. وزیر راه‌و‌شهرسازی افزود: نکته دوم که در دیدار با مقامات هندی بررسی شد، شامل تولید ۲۰۰ لوکوموتیو برای قطار‌های باری است که قرارداد بسیار مهمی میان هند و ایران است.
وی با بیان اینکه هند برای تامین مالی این پروژه اعلام آمادگی کرده است، افزود: بخشی از این لوکوموتیوها در ایران تولید خواهد شد. ارزش این پروژه ۶۰۰ میلیون دلار تخمین‌زده می‌شود و ظرف مدت سه سال تکمیل خواهد شد.
آخوندی خاطرنشان کرد: هند در زمینه راه‌آهن تمرکز بسیار زیادی داشته و فناوری‌های خود را به‌روز کرده است. بنابراین همکاری با این کشور برای ایران به معنی به دست آوردن آخرین تکنولوژی‌های موجود در جهان در زمینه صنعت ریل است.
وزیر راه‌و‌شهرسازی توضیح داد: موضوع سوم مورد مذاکره، تولید مشترک ریل میان هند و ایران است. بخشی از این ریل به صورت مستقیم از هند خریداری خواهد شد اما بخش اعظم تولید ریل در شرکت ذوب‌آهن اصفهان انجام خواهد شد. شرکت ذوب‌آهن اصفهان می‌تواند ۴۰۰ هزار تن شمش فولاد را از هند دریافت کند. دولت هند نیز علاقه‌مند به تامین اعتبار این پروژه است. ما سعی خواهیم کرد در سفر آتی روحانی، رییس‌جمهور‌ ایران به هند، بخشی از این موضوعات را به قرارداد رسمی و عملیاتی تبدیل کنیم.
آخوندی درباره سفر خود به هند نیز به ایرنا گفت: ما با کشور هندوستان روابط بسیار خوبی داریم. در روابط خود با دهلی‌نو وارد مرحله مشارکت شده‌ایم. این همکاری‌ها هم در حوزه طرح توسعه بندر چابهار و هم در حوزه ریلی هستند.
وزیر راه‌و‌شهرسازی بار دیگر تاکید کرد که «مذاکرات ما با مقامات هندی در این سفر برای تحقق همکاری‌هایی به ارزش بیش از دو میلیارد دلار بود.»
آخوندی صبح چهارشنبه در راس هیاتی متشکل از معاونان و فعالان بخش خصوصی برای ارتقای همکاری‌های دوجانبه در حوزه حمل‌و‌نقل و در راس آن ایجاد تحول در بازاریابی بندر چابهار وارد دهلی‌نو شد. بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در ماه می سال گذشته، هند با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری کنترل دو لنگر‌گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد.
چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.
این بندر پس از بهره‌برداری، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه‌های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا ۱۵ میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد. بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت‌های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشورهای آسیای میانه و مستقل مشترک‌المنافع مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشورهای منطقه قرار دارد.
جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در سیستان‌و‌بلوچستان از اولویت‌های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله ۱۰۰ هزار تنی کالای کشور هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست.
اکنون، هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از ۱/۱ میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می‌کند. اولین محموله ۱۵ هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد. این بندر می‌تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای‌میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.
رزرو هتل