گزارش ساختگی رسانه ملی درباره تلگرام دردسر‌ساز شد؛

چندی پیش در پی اعتراضات خیابانی و حوادث اخیر و فیلتر تلگرام در پی آن، صداوسیما ویدئویی از مردم پخش کرد که همه در اظهاراتی عجیب از فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی خوشحال به نظر می‌رسیدند. پس از چند روز افرادی که در آن ویدئو حضور داشتند با مصاحبه‌هایی از تغییر موضع و اظهارات‌شان خبر دادند و گفتند صداوسیما در این گزارش حرف‌هایشان را عوض کرده. حالا خبر رسیده که معاون سیاسی صداوسیما به خاطر این گزارش ساختگی توبیخ شده است.
‌مجید آخوندی‌ از چهره‌های ذی‌نفوذ صدا‌و‌سیماست که تقریبا سیاستگذاری اخبار این رسانه در حوزه سیاسی را بر‌عهده دارد. او در دوره ریاست ‌عزت‌الله ضرغامی‌ بر رسانه ملی معاون سیاسی صدا‌و‌سیما بود، اما با معرفی ‌محمد سرافراز‌ به جای ضرغامی از دایره مدیران بیرون گذاشته شد و البته معاونت سیاسی تحت مدیریت او نیز که به ‌پیمان جبلی‌ واگذار شده بود نیز به معاونت خبر تغییر نام داد.
به گزارش «تابناک»، آخوندی به دنبال عملکرد سرافراز در صداوسیما و استعفای او که باعث بر‌عهده گرفتن ریاست این سازمان رسانه‌ای توسط «عبدالعلی علی‌عسکری» شد بار دیگر به صدا‌و‌سیما بازگشت و در پی احیای معاونت سیاسی توسط رییس جدید بار دیگر جایگاه پیشین خود را از ‌پیمان جبلی‌ پس گرفت.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران و حتی کارمندان و کارکنان صدا‌و‌سیما سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در بخش اخبار سیاسی صدا‌و‌سیما را تماما بر‌عهده ‌مجید آخوندی‌ می‌دانند تا جایی که حتی ‌عبدالعلی علی‌عسکری‌ رییس سازمان صدا‌و‌سیما نیز کمتر تاثیرگذاری و قدرت تصمیم‌گیری در این بخش را دارد.
اخیرا و به دنبال اعتراضات اخیر در کشور، تصمیم‌گیرندگان (شورای عالی امنیت ملی) تصمیم به فیلترینگ این شبکه اجتماعی گرفت و تلگرام را از ادامه فعالیت در ایران محروم کرد.
پس از این اتفاق به دلیل وابستگی‌های زیادی که تلگرام در مشاغل حوزه مجازی و سایر امورات در کشور ایجاد کرده بود، مسوولان مربوطه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رایزنی‌های خود را با «پاول دوروف» مدیرعامل تلگرام آغاز کردند تا با توافق برای فلیترینگ برخی کانال‌هایی که مردم را دعوت به خشونت کرده و با فضاسازی اقداماتی علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌دهند، فضا را برای ادامه فعالیت این شبکه اجتماعی که بیش از 40 میلیون کاربر در ایران دارد آماده کنند؛ موضوعی که تلگرام تا‌کنون آن را نپذیرفته است.
پس از فیلترینگ تلگرام، صدا‌و‌سیما در گزارشی مدعی شد که بسیاری از مردم از این اقدام خرسند هستند و فیلتر شدن تلگرام را اقدامی شایسته می‌دانند؛ گزارشی که در کمترین زمان ممکن پس از پخش با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد؛ از جمله واکنش کسانی که صدا‌و‌سیما در گزارش خود با آنها گفت‌و‌گو کرده بود.
برخی از افرادی که در گزارش مذکور صدا‌و‌سیما از آنها تصویر و صدا پخش شده بود، صدا‌و‌سیما را به بی‌انصافی و تقطیع جملات و انتخاب بخش‌هایی که مورد نظر خودشان است، متهم کردند و متن کامل جملات خود را منتشر کردند؛ موضوعی که منتقدان رسانه ملی که آن را «رسانه میلی» می‌خوانند به تکاپو انداخت تا صحت گفته‌های خود را در مورد صدا‌و‌سیما به اثبات برسانند.
حالا «فرید مدرسی» روزنامه‌نگار خبر داده است که «عبدالعلی علی‌عسکری» رییس صدا‌و‌سیما «مجید آخوندی» معاون سیاسی این سازمان را توبیخ کرد که خبرگزاری زیر‌مجموعه این معاونت، گزارشی ساختگی از «شادمانی مردم به خاطر فیلتر تلگرام» پخش کرده است. گفته‌اند در این توبیخ اداری، رییس صدا‌و‌سیما این گزارش را «نامتوازن، غیرواقعی و غیرحرفه‌ای» دانسته و توضیحات بعدی در واکنش به اعتراض‌ها و تکذیب‌های مردم حاضر در گزارش را نیز «ناشیانه و عذر بدتر از گناه» خوانده است.
این واکنش پس از آن صورت گرفته است که خبرگزاری صدا‌و‌سیما به مدیریت فردی به نام ‌مهرداد سیدمهدی‌ گزارشی درباره استقبال مردم از فیلتر تلگرام پخش کرده که در فضای مجازی و از سوی مردم به شدت مورد نقد و طعنه و تمسخر قرار گرفته است. گزارش تکمیلی پخش شده بعدی هم مایه اعتراض مسوولان و مقامات شده بود که تاکیدی بود بر ساختگی بودن گزارش ابتدایی.