ترامپ هم نمی‌داند درباره برجام چه کار کند

وزیر امور خارجه کشورمان درباره پیش‌بینی‌اش از تصمیم ترامپ گفت که بعید می‌دانم خود آقای ترامپ هم هنوز اطلاع داشته باشد که در ارتباط با برجام چه کار کند‌.
محمدجواد ظریف بعد از ورود به مسکو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیش‌بینی شما از تصمیمی که ترامپ در روز جمعه در ارتباط با برجام خواهد گرفت، چیست؟ گفت‌: معلوم نیست‌‌. یکی از سیاست‌هایی که آقای ترامپ دنبال کرده این است که قابل پیش‌بینی نباشد و ایشان در حدی این سیاست را به نهایت خود رسانده است که دیگر آمریکا حتی برای هیچ یک از شرکایش نیز قابل اعتماد نیست‌‌. وی در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال وجود دارد که با توجه به دعوت خانم موگرینی از شما برای سفر به بروکسل، آنها از تصمیم ترامپ در ارتباط با برجام آگاهی داشته باشند، با خنده گفت‌: بعید می‌دانم که خود آقای ترامپ هم اطلاع داشته باشد که می‌خواهد چه کند‌‌. وزیر خارجه کشورمان افزود‌: حتما اروپایی‌ها هم هنوز اطلاع ندارند که چه تصمیمی آمریکایی‌ها خواهند گرفت‌. ظریف همچنین در مورد اهداف سفرش به مسکو با بیان اینکه امروز حساب کردم از زمان پذیرش مسوولیت وزارت خارجه این بیست‌ویکمین بار است که به مسکو سفر کرده‌ام، تصریح کرد‌: رابطه ما با روسیه رابطه راهبردی است‌‌. روسیه یکی از اعضای مهم 1+5 است و در گفت‌وگوهای مربوط به برجام نقش مهمی داشت و از دو سال گذشته نیز در روند اجرای برجام نقشی اساسی داشته است‌‌. این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان به نقش روسیه در شورای امنیت در دو سال گذشته و برخورداری منافع جمهوری اسلامی ایران از حمایت روسیه در این شورا، اشاره کرد و افزود‌: قبل از جلسه با وزیران خارجه سه عضو اتحادیه اروپا به همراه خانم موگرینی، در مسکو با سرگی لاوروف در خصوص برجام به خصوص سیاست‌های مخرب آمریکا در مورد برجام گفت‌وگو می‌کنیم‌.
وی با بیان اینکه جامعه بین‌الملل به صراحت نشان داده است که از سیاست‌های آمریکا در مورد برجام حمایت نمی‌کند و حتی آن را مخرب می‌داند، به جلسه روز جمعه شورای امنیت که به اصرار آمریکا برگزار شده بود اشاره کرد و گفت‌: آن جلسه به نظر ما بی‌مورد تشکیل شد و اصل تشکیل جلسه کاری غلط و خطرناک برای شورا بود و با توجه به فشارهای آمریکا این جلسه تشکیل شد ولی خود آمریکایی‌ها در آن جلسه منزوی شدند و تقریبا همه کشورهایی که در آن جلسه صحبت کردند بر برجام و ضرورت اجرای آن تاکید کردند و این نشان‌دهنده اجماع در این ارتباط در جامعه جهانی است و به نظر ما باید این اجماع تبدیل به اقدام شود‌‌. ظریف با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها باید متوجه این اجماع جهانی شوند و سیاست خود را اصلاح کنند، تاکید کرد‌: اگر جامعه جهانی تمایل دارد برجام ادامه پیدا کند باید در برابر هر اقدام خلاف برجام ایالات متحده آمریکا ایستادگی کند‌‌. رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران انتخاب‌های گوناگونی دارد، ادامه داد‌: قطعا در همه این انتخاب‌ها منافع مردم ایران حفظ خواهد شد و به نظر ما این منافع تقویت می‌شود‌‌.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مورد بیانیه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از برخی از اغتشاشات در ایران، گفت‌:‌ مردم ما نشان دادند که از یک طرف بر حقوق خود مصر هستند و دولت و حاکمیت ایران نیز بر رعایت حقوق مردم تاکید دارد‌‌. مردم در ایران حق نقد و انتخاب دارند و اینها مساله‌ای است که هیچ یک از متحدان آمریکا در منطقه برای مردم خود تضمین نکرده‌اند و نه دولت آمریکا و نه مجلس نمایندگان آمریکا تاکنون از این واقعیت اظهار نگرانی نکردند‌‌. ظریف افزود‌: حنای این ادعاها برای هیچ کس به خصوص ملت ایران رنگی ندارد‌.
دیدار ظریف و لاوروف
ظریف در دیدار با سرگئی لاوروف با بیان اینکه برجام یکی از معدود دستاوردهای بین‌المللی در سال‌های گذشته است، تاکید کرد: آژانس بارها پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده اما یکی دیگر از اعضای آن نه تنها تعهدات خود را اجرا نکرده بلکه سیاست‌های مخربی را در پیش گرفته است‌. وزیر امور خارجه اضافه کرد: نیاز داریم ما و شما و سایر اعضای برجام از نزدیک با هم هماهنگی کنیم تا این دستاورد با جدیت دنبال شود‌.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با تاکید بر اینکه ما در همکاری با شما و‌ دوستان ترکیه متعهد هستیم و باید اطمینان حاصل کنیم روند آستانه به درستی جلو می‌رود، اظهار داشت: نشست سوچی در روند صلح سوریه موثر است‌. به نظر ما اجلاس آینده سوچی مهمترین شانس کمک به روند ملل متحد برای صلح پایدار در سوریه است‌.
سرگئی لاوروف نیز در دیدار با محمدجواد ظریف با اشاره به برجام اظهار داشت: مهم است درباره تحقق برنامه اقدام مشترک مذاکره کنیم‌. لاوروف ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تعهدات خود عمل می‌کند و کماکان بر نقش مهم این سازمان در مورد عدم گسترش سلاح اتمی تاکید می‌کنیم‌. وی با تاکید بر اینکه در مورد مسایل دیگر منطقه‌ای هم باید تبادل‌نظر کنیم، تصریح کرد: مسایل زیادی داریم که قابل بحث و مذاکره است‌. معتقدیم تلاش‌های دو کشور اقدامات سازنده‌ای بوده است‌.
وی با تاکید بر اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون پایبندی و اجرای تعهدات ایران را درباره برجام تایید کرده است، خاطرنشان کرد: کماکان بر نقش مهم‌ این سازمان در مورد عدم گسترش سلا‌ح‌های اتمی تاکید می‌کنیم‌.
بلیط اتوبوس