آل‌سعود توان اداره مکه و مسجدالنبی را ندارد جهان اسلام وارد عمل می‌شود

یک هیئت بین‌المللی با اشاره به عدم صلاحیت عربستان در اداره امور حرمین شریفین خواستار ورود یک گروه بین‌المللی از جهان اسلام به این مسئله شده است.
عدم صلاحیت عربستان در مدیریت اماکن مقدس مسلمانان همواره یکی از دغدغه‌های جهان اسلام بوده و پس از فاجعه منا که هزاران نفر از حجاج به دلیل بی‌کفایتی آل‌سعود کشته شدند این مسئله اهمیت بیشتری یافت. در همین ارتباط یک هیئت بین‌المللی برای کنترل مدیریت عربستان بر امور حرمین و اماکن مقدس و اماکن و آثار تاریخی واقع در عربستان در مالزی تشکیل شده است. به گزارش شبکه الجزیره، این هیئت سعی دارد مانع استفاده از اراضی مقدس برای اهداف سیاسی سعود‌ی‌ها شود. این هیئت در بیانیه‌ای اعلام کرد. قصد دارد از بین بردن هویت اسلامی شهرهای مکه و مدینه را متوقف سازد که به بهانه توسعه عمرانی این دو شهر انجام می‌پذیرد.
هیئت مذکور در معرفی خود می‌گوید: «سعی داریم از تکروی عربستان در مدیریت اماکن مقدس مسلمانان جلوگیری کنیم تا سلامتی حجاج و عمره‌گزاران را تامین کرده و نگذاریم مسلمانان به دلایل واهی و غیر قانع‌کننده از زیارت حرمین مکه و مدینه محروم شوند.» همچنین این هیئت تلاش خواهد کرد سهمیه حج و عمره بین کشورهای مختلف به صورت عادلانه توزیع گردد.
این هیئت می‌گوید تحقیقات دوره‌ای در مورد استفاده عربستان از اراضی مقدس طی 100 سال گذشته انجام خواهد داد و تخلفات سعودی‌ها را رصد کرده و توصیه‌هایی برای آنها خواهد فرستاد. اطلاعات بیشتری از صلاحیت‌ها و پشتوانه این مرکز منتشر نشده است. خبر تشکیل این هیئت همزمان با سفر محمد نجیب عبدالرازق، نخست‌وزیر مالزی به عربستان و زیارت وی از حرم مکی و مسجد النبی منتشر شده است.
خرید بلیط