اعدام چند شاهزاده معترض طرح آل‌سعود برای مهار اعتراض‌ها

موسسه اروپایی حقوق بین‌الملل فاش کرده شاه و ولیعهد سعودی به دنبال به قتل رساندن شماری از شاهزادگان برای ایجاد رعب و وحشت در بین خاندان حاکم در عربستان و معترضان هستند.
اخیرا طرح آل‌سعود برای افزایش قیمت بنزین باعث شروع تجمعات اعتراضی و به راه افتادن موجی از اعتراض‌ها در شبکه‌های اجتماعی علیه آل‌سعود شده است. این مسئله در کنار انتشار خبر کشته شدن سه شاهزاده معترض باعث هراس در دربار سعودی شده است، از این رو به نظر می‌رسد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دنبال برخورد با این مسئله است. به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه «الشرق»، «محمود رفعت»، قاضی سابق دادگاه کیفری بین‌المللی و رئیس‌موسسه اروپایی حقوق بین‌الملل در واکنش به بازداشت اخیر 11 شاهزاده معترض در جلوی کاخ الحکم در شهر ریاض گفت: «حکومت سعودی درصدد کشتن شماری از شاهزادگان است تا کسی بار دیگر جرئت نکند از این حکومت سرپیچی و تمرد کند.»
رفعت در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشته: «چیزی در زندان الحائر که این 11 شاهزاده در آنجا زندانی شده‌اند، در جریان است. این شاهزاده‌ها هنگام تجمع جلوی کاخ الحکم در اعتراض به بازداشت یکی از بستگان خود بازداشت شدند. مطالب درز کرده مبنی بر قتل برخی از آنها، حکایت از آن دارد که حکومت قصد دارد تا وارد گام بعدی شود. این گام، کشتن برخی از شاهزادگان برای ایجاد رعب و وحشت در دل سایر اعضای خاندان حاکم است.»
برخی منابع علت تجمع 11 شاهزاده را درخواست آنها برای پرداخت قبوض برق و آب خود از سوی دولت و گرفتن غرامت به خاطر حکم قصاص یکی از بستگان خود دانستند اما فعالان سعودی در شبکه‌های اجتماعی در این امر ابراز شک و تردید کرده و ابراز عقیده کردند که این تجمع برای اعتراض درخصوص بازداشت بستگان آنها و ناپدید شدن محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی بوده است.
بلیط اتوبوس