واریز سود سهام عدالت افزایش وام ازدواج

واریز تدریجی سود سهام عدالت از امروز
رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که سود سهام عدالت از روز سه شنبه به حساب مشمولان واریز می شود گفت:  این سود برای کسانی که ارزش سهام عدالت آن ها یک میلیون تومان است، 150 هزار تومان است که در دو یا سه مرحله تا پایان سال واریز خواهد شد. اولویت پرداخت نیز با افراد تحت پوشش است.به گزارش تسنیم، پوری حسینی با اشاره به نشست دیروز رئیس جمهور با وزیر و مدیران وزارت اقتصاد گفت: سازمان خصوصی سازی آمادگی‌های لازم به لحاظ حقوقی، اداری و اجرایی را برای توزیع سود سهام عدالت میان مشمولان دارد و از فردا (امروز سه شنبه) واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولانی که ثبت نام آن ها قطعی شده و شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند انجام خواهد شد.وی همچنین با اشاره به این که بنا داریم سود سهام عدالت را در دو یا سه نوبت تا پایان سال به حساب مشمولان واریز کنیم، درباره میزان سود واریزی به حساب مشمولان نیز گفت: کسانی که سهام عدالت آن ها اکنون یک میلیون تومان است سودی حدود 150 هزار تومان دریافت خواهند کرد و بقیه مشمولان نیز به تناسب ارزش سهام عدالتی که دارند سود دریافت خواهند کرد. رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس از سه شنبه 50 هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آن ها اکنون یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد نیز در این باره توضیح داد: این سود سال 95، مربوط به شرکت های تحت پوشش سهام عدالت است که برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی 150 هزار تومان به‌ازای هر سهم و برای بقیه 50 هزار تومان برای هر سهم خواهد بود.
فرایند آزادسازی سهام عدالت کلید خورد
همزمان، لایحه سامان دهی سهام عدالت پس از تصویب هیئت وزیران برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال شد. به گزارش مهر و بر اساس این لایحه واگذاری های صورت گرفته به شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به صندوق های سرمایه گذاری منتقل و آزادسازی سهام عدالت از طریق این صندوق ها انجام خواهد شد. در همین حال، پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ضمن تکرار موضع همیشگی خود مبنی بر اشتباه بودن توزیع سود سهام عدالت گفت که مقدار سود ناچیز است و بهتر است آزادسازی سهام در اولویت باشد.
 
با دستور رئیس جمهور؛
وام ازدواج ۱۵ میلیون تومان شد
گروه اجتماعی- بعد از تقدیم لایحه بودجه ۹۷ به مجلس و آغاز بررسی بندهای آن در کمیسیون های تخصصی، مجلسی ها مصوب کردند که وام ازدواج از 10 به 15 میلیون تومان افزایش یابد و رئیس جمهور نیز دیروز در جلسه مشترک با وزیر اقتصاد و مدیران بانک ها رسماً دستور افزایش وام ازدواج را صادر کرد. بنابرآن چه برخی خبرگزاری ها اعلام کردند، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی، احتمالا امروز سه شنبه تشکیل جلسه می دهند و جزئیات و زمان اجرای وام 15 میلیونی ازدواج در نظام بانکی را در قالب مصوبه ای تصویب و به بانک ها ابلاغ می کنند.
به گزارش خراسان، اگرچه در شرایط اقتصادی کنونی و رکود نسبی که در بازارها حاکم است شاید گرایش برخی جوانان را به ازدواج کمرنگ تر ببینیم اما پرداخت وام ازدواج و تسهیل شرایط آن تا حدودی می تواند مشوقی برای جوانانی باشد که قصد ازدواج دارند و این وام می تواند تا حدودی گره گشای بخشی از مشکلات شان باشد.
در همین باره محمدرضا حسین زاده، رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی درباره طرح مجلس مبنی برافزایش وام ازدواج از 10 به 15 میلیون تومان و این که آیا بانک ها می توانند این وام را پرداخت کنند؟ به تسنیم گفت: چراکه نه؛ وام سه میلیونی به 10 میلیون تومان افزایش یافت و بانک ها آن را پرداخت کردند. وی با تاکید براین که منابع بانک ها محدود است، افزود: هرچقدر رقم وام ازدواج بیشتر شود، تعداد افراد کمتری می توانند آن را دریافت کنند و در نهایت صف طولانی می شود. او با بیان این که هر چه مجلس در این خصوص تصویب کند، بانک ها آن را اجرا می کنند، گفت: ما مطیع تصمیم مجلس و بانک مرکزی درباره وام ازدواج هستیم و مشکلی در این باره نداریم.
حسین زاده با این توضیح که «افزایش وام ازدواج برای زوج می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی آن ها را حل کند و باید امکانات لازم برای تشکیل خانواده آن ها تامین شود» گفت: یک نگرانی هم دارد، هرچند رقم موجود وام ازدواج چندان قابل توجه نیست و افزایش آن هم می تواند منطقی باشد ولی باید تصمیم گیرندگان به محدودیت منابع و نحوه تامین وجوه لازم برای افزایش وام توجه کنند.
این گزارش حاکی است، پیش از این محمدرضا جمشیدی دبیرکل کانون بانک های خصوصی نیز گفته بود: در صورت تصویب وام ازدواج 15 میلیون تومانی، بانک ها این وام را پرداخت می کنند. وی اما تأکید کرده بود که به دلیل کمبود منابع، افراد کمتری این وام را دریافت خواهند کرد و در نهایت صف وام ازدواج طولانی می شود.به گزارش خراسان ، چهارم دی ماه عباس گودرزی نماینده مجلس گفته بود: در نخستین جلسه بررسی بندهای مربوط به کمیسیون اجتماعی از بودجه 97 پیشنهادهای متعددی بررسی شد و یکی از بندهایی که سوم دی ماه تصویب شد افزایش تسهیلات ازدواج جوانان از 10 به 15 میلیون تومان بود.
این نماینده مجلس تاکید کرده بود: این مصوبه قطعاً در کمیسیون تلفیق به تصویب نهایی خواهد رسید و در صحن مجلس نیز مخالفی نخواهد داشت.
یک «یاعلی» دیگر
براساس این گزارش، به نظر می رسد افزایش وام ازدواج از 10 به 15 میلیون تومان تا این مرحله مهم ترین گام های خود را پیموده است و نظام اقتصادی و بانکداری باید به این باور برسد که تسهیل شرایط پرداخت وام ازدواج و هر کمکی که ازدواج جوانان را مهیاتر کند به طور قطع آثار مثبتی در کاهش آسیب های اجتماعی خواهد داشت. پس لازم است آقایان در سیستم های بانکی یک «یاعلی» دیگر بگویند و مشکل احتمالی در طولانی شدن صفوف دریافت وام را برطرف کنند.
 
   خبر مرتبط
وزیر اقتصاد: بانک ها مکلف به پرداخت وام 15میلیونی هستند
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک ها مکلف به پرداخت وام ازدواج هستند و شرایط و مقررات تخصیص وام تغییر نمی‌کند.به گزارش مهر ، مسعود کرباسیان تصریح کرد: شرایط و مقررات تخصیص وام تغییر نمی کند ولی با مصوبه امروز(دیروز دوشنبه) که به منزله ابلاغ اجرایی است بانک ها مکلف به پرداخت وام به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال هستند.وی دیروز پس از بازدید رئیس جمهور از وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تخصیص وام ۱۰۰ میلیون ریالی وام ازدواج برای ۵۵۰ هزار نفر از طریق بانک های دولتی در  چند ماه اخیر گفت: بنا به دستور رئیس جمهور  مبلغ 100 میلیونی وام ازدواج به سقف ۱۵۰ میلیون ریال افزایش یافت.
 
   خبر مرتبط
اقساط وام ۱۵ میلیونی ازدواج چقدر می‌شود؟
حال که پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی ازدواج قطعی شده است، اقساط آن احتمالا چقدر خواهد بود؟به گزارش اخبار بانک، میزان اقساط تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی ازدواج در صورتی که بازپرداخت آن نیز یک سال افزایش پیدا کند و به پنج سال برسد حدود ۲۵۵ هزار تومان خواهد شد. همچنین اگر بانک مرکزی پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی را برای مدت چهار سال تعیین کند، گیرندگان این تسهیلات باید ماهانه حدود ۳۱۵ هزار تومان به بانک پرداخت کنند. نرخ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج 4 درصد بوده و به هر نفر تنها یک بار پرداخت می شود.
بلیط اتوبوس