سقوط 2 جنگنده سعودی در 24ساعت

ظهر روز دو‌‌‌‌شنبه پدافند هوایی ارتش یمن اعلام کرد که یک جنگنده وابسته به ائتلاف سعودی را در آسمان پایتخت هدف قرار داده است. یمنی‌‌‌‌‌ها در حالی از هدف قرار دادن جنگنده ائتلاف سعودی خبر می‌دادند که عصر روز یک‌‌‌‌شنبه نیز اعلام کردند یک جنگنده سعودی را هدف قرار داده‌اند. عربستان سعودی خبر سقوط این جنگنده را تأیید کرد اما مدعی شد دلیل سقوط آن فنی بوده است. ریاض همچنین گفته خلبان‌های این جنگنده ساقط شده،  ایجکت کرده و نجات یافته‌اند. 
منبعی نظامی در پدافند هوایی ارتش یمن در گفت‌وگو با شبکه «المسیره» وابسته به انصارالله اعلام کرده است که جنگنده سرنگون‌شده، از نوع «تورنادو» و ساخت کشور انگلیس است اما جنگنده‌ای که روز دو‌‌‌‌شنبه هدف پدافند هوایی یمن قرار گرفته بنابر گفته منابع انصارالله اف‌15 بوده است. شبکه خبری المسیره وابسته به انصارالله گزارش داد این جنگنده‌‌‌‌‌ها با موشک‌های زمین به هوا هدف قرار گرفته‌اند. زدن دو جنگنده ائتلاف سعودی باعث غافلگیری ناظران شده است. نزدیک به سه سال است که آل‌سعود با حمایت امریکا و انگلیس و فرانسه یمن را هدف حملات همه‌جانبه قرار داده است. ضعف پدافند هوایی یمن باعث شده در طول چند سال گذشته جنگنده‌های سعودی با آزادی عمل بیشتری به بمباران مناطق نظامی و غیرنظامی و همچنین زیرساخت‌های یمن اقدام کنند. مهم‌‌ترین سؤالی که هم اکنون از سوی ناظران مطرح می‌شود این است که آیا انصارالله توانسته پدافند هوایی خود را تقویت کند و مهم‌تر اینکه خواهد توانست در مقابل حملات هوایی ائتلاف سعودی بازدارندگی ایجاد کند.
پیش‌تر سرتیپ ستاد خلبان ابراهیم الشامی، فرمانده نیروی هوایی یمن نیروهای ائتلاف سعودی را از ادامه تجاوز به حریم یمن بر حذر داشته و اعلام کرده بود که معادله در روزهای آینده تغییر خواهد کرد. همچنین به نظر می‌رسد سعودی‌‌‌‌ها از هدف قرار گرفتن دومین جنگنده خود غافلگیر شده‌اند و تا عصر روز دو‌‌‌‌شنبه هیچ واکنشی به ادعای انصارالله نشان ندادند. علاوه بر غافلگیری پدافند هوایی یمن، یگان موشکی و انصارالله روز یکشنبه یک فروند موشک دیگر را به سمت پادگان «المعزاب‌» در جازان واقع در جنوب عربستان شلیک کردند. صنعت موشکی ارتش یمن و انصارالله با وجود همه مشکلات آن پس از آغاز جنگ ائتلاف سعودی، رشد چشمگیری طی ماه‎های اخیر داشته است، به گونه‎ای که می‌توانند هر هدف نظامی و غیرنظامی عربستان را با موشک هدف‏گیری کنند که نمونه بارز آن شلیک موشک بالستیک به سمت کاخ الیمامه در ریاض بوده است. ارتش یمن و انصارالله در واکنش به فشارهای عربستان و همپیمانان بین‌المللی آن مبنی بر توقف حملات موشکی یمن تأکید کردند تنها زمانی به این حملات پایان می‌دهند که عربستان و ائتلاف آن به جنگ بیش از دو سال و نیم خود علیه یمن پایان دهند.
خرید بلیط