حوادث اخیر زنگ خطری در زمینه مدیریت فضای مجازی بود

رئیس ‌قوه قضائیه گفت: مردم نشان دادند که با وجود همه مشکلات و تنگناهای معیشتی، آنجا که امنیت ملی و اصل نظام در معرض تهدید باشد کمترین همراهی با دشمن نخواهند داشت.
به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با ‌اشاره به تجمعات اعتراضی اخیر در کشور که توسط برخی عناصر به آشوب کشیده شد، گفت: نقشه و تحریکات دشمن در حوادث اخیر کاملاً آشکار بود، اما خوشبختانه مردم عزیز و بصیر ایران به سرعت صفوف خود را از آشوبگران جدا کردند و به اقدامات خبیثانه دشمن پاسخ محکمی دادند.
آملی لاریجانی افزود: آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن نیز که از این التهابات به وجد آمده بودند و به بهانه دفاع از مردم، اقدام به تحریک برای آشوبگری و مخالفت با نظام می‌کردند، همانند فتنه 88 مفتضح شدند زیرا مردم نشان دادند که با وجود همه مشکلات و تنگناهای معیشتی، آنجا که امنیت ملی و اصل نظام در معرض تهدید باشد صف خود را از معاندان جدا می‌کنند و با حضور در صحنه، اعلام می‌کنند که کمترین همراهی با دشمن نخواهند داشت.
حساب افراد موثر در آشوب‌ها
از اغفال‌شدگان جداست
وی خطاب به دادستان‌ها و قضات رسیدگی‌کننده به پرونده بازداشت‌شدگان حوادث اخیر، گفت: نباید همه بازداشت‌شدگان را به یک چشم دید. به هر حال در میان بازداشت‌شدگان افرادی هستند که در این حوادث تأثیر روشنی داشته‌اند و با خط گرفتن از دشمن دست به برخی اقدامات نظیر تخریب اموال عمومی زده‌اند. حساب این افراد از کسانی که اغفال شده‌اند، سابقه کیفری ندارند و اقدام موثری نیز در این حوادث نداشته‌اند، جداست و گروه دوم باید حسب تشخیص قاضی و در حد مقدورات قانونی از رأفت اسلامی برخوردار شوند تا فرصت دوباره‌ای به آنان داده شود که در فکر و راه خود تجدیدنظر کنند.
ایجاد ‌اشتغال و رفع تنگناهای معیشتی
مطالبه برحق مردم است
رئیس ‌قوه قضائیه با بیان اینکه جمع شدن بساط آشوب به معنای نبود مطالبات صحیح و برحق مردم نیست، افزود: همه موظفیم در مسیر اجابت خواسته‌های برحق مردم گام برداریم؛ به‌ویژه دولت محترم که عمده بار اجرایی کشور بر دوش او است و باید با همکاری قوای دیگر مشکلات را در حد امکان رفع کند.
آملی لاریجانی با بیان اینکه ایجاد ‌اشتغال و رفع تنگناهای معیشتی، مطالبه برحقی است که نباید فراموش شود، اظهار داشت: حضور به موقع مردم در صحنه و تشخیص صحیح که منجر به جمع شدن بساط دشمن و آشوبگران شد نباید مانع از شنیدن مشکلات آنان شود. در این میان باید اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم و اگر مردم جهد و تلاش مسئولان را در این زمینه ببینند قطعاً مانند همیشه در صحنه حضور خواهند داشت و با نظام همراهی خواهند کرد. امیدواریم که با تدبیر، فکر صحیح و کار جهادی مشکلات با تلاش مسئولان و همکاری مردم، برطرف شود.
آمریکا از شکست مفتضحانه خود
در جلسه اخیر شورای امنیت عبرت بگیرد
وی در ادامه با ‌اشاره به تلاش‌های کور دشمن در جریان حوادث اخیر ایران، گفت: یکی از عجیب‌ترین برخوردها در این حوادث، نحوه مواجهه آمریکا با مسائل داخلی ایران بود. کشوری که با ادعای دفاع از حقوق بشر در طول 40سال انواع مشکلات را برای ملت ایران به‌وجود آورده و مردم ما فشار تحریم‌های آنها را در زمینه‌های گوناگون از جمله دارو و غلات هرگز فراموش نخواهند کرد، حالا در سطح رئیس‌جمهور و مسئولان ارشد، به ظاهر دلسوز مردم ایران شده است و با پیام‌های پی‌در‌پی از آشوبگران حمایت می‌کند.
رئیس ‌قوه قضائیه افزود: مفتضح‌تر از این اقدام، برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره مسائل داخلی ایران بود که نشان داد آمریکا به شورای امنیت به چشم ابزاری جهت پیشبرد سیاست‌های خود نگاه می‌کند و در واقع آن را مورد سوءاستفاده قرار می‌دهد. این اقدام آمریکا در حالی بود که اولاً از منظر حقوق و عرف بین‌الملل، امور داخلی کشورها هیچ ارتباطی به شورای امنیت سازمان ملل ندارد و ثانیاً اعتراضات و حوادثی به مراتب بزرگ‌تر از آشوب‌های اخیر در ایران در کشورهایی نظیر فرانسه و خود آمریکا رخ داده ‌اما اثری از تشکیل چنین جلساتی نبوده است.
آملی لاریجانی، نگاه ابزاری آمریکا به شورای امنیت برای رسیدن به خواسته‌های نامشروع خود را تأسف‌بار دانست و اظهار داشت: نکته برجسته ماجرا این است که آمریکا با وجود این اقدام خلاف قاعده و عرف، هیچ کشور همفکر و هم‌نظری پیدا نکرد و متحمل شکستی مفتضحانه شد. آمریکا می‌خواست با طرح موضوع در شورای امنیت و تنظیم یک بیانیه یا قطعنامه محکومیت علیه ایران، فشارهای خود علیه جمهوری اسلامی را تشدید کند و بار دیگر ملت ما را تحت فشار قرار دهد گرچه مردم ما به خوبی با این حرکات ایذائی آشنا هستند اما این شکست مفتضحانه باید برای آمریکا و اذناب آن مایه عبرت شود.
قائل به مدیریت صحیح
و شفاف پیام‌رسان‌ها هستیم
وی با‌ اشاره به نقش مخرب فضای مجازی در جریان حوادث اخیر، گفت: همه دیدیم که پیام‌رسان‌های بی‌نام و نشان و کانال‌های بدون شناسنامه و مجرمان آزاد چگونه در این حوادث ابزار دشمن بودند. نظر دستگاه قضایی مکرراً درباره پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی به صورت شفاف اعلام شده است. ما قائل به مدیریت صحیح و شفاف پیام‌رسان‌ها هستیم به گونه‌ای که ابزاری برای اقدامات برخلاف امنیت کشور نباشند.
رئیس ‌قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در حوادث اخیر دیدید که کانال‌های مدعی دفاع از حقوق بشر و افشای حقایق چگونه به کانال‌های مروج خشونت و محرک آشوبگران تبدیل شدند؛ تا جایی که ساختن بمب را آموزش می‌دادند و افراد فریب‌خورده را به آتش زدن مساجد و حسینیه‌ها تحریک می‌کردند. بر همین اساس ما معتقد نیستیم که فضای اینترنت بسته شود یا پیام‌رسان‌های اجتماعی کلاً مسدود شوند بلکه می‌گوییم فضای مجازی باید فضایی شفاف و با رعایت امنیت اجتماعی و ملی و همچنین در حوزه وقوع جرایم، پاسخگو باشد.
آملی لاریجانی با بیان اینکه امروز برخی پیام‌رسان‌های خارجی مانند ابزاری قدرتمند در اختیار دشمن هستند، بر لزوم ضابطه‌مندسازی پیام‌رسان‌ها و به طور کلی فضای مجازی تأکید کرد و گفت: نمی‌توان به بهانه آزادی اجازه داد که عده‌ای با نقاب و بدون هویت مشخص هر اقدامی که می‌خواهند در فضای مجازی انجام دهند. مگر می‌توان به خودرویی که پلاک ندارد اجازه تردد داد؟
وی افزود: در حال حاضر هر روزنامه‌ای در داخل موظف است شناسنامه داشته باشد و اگر جرمی توسط این روزنامه ارتکاب یابد، مسئول آن مشخص است و باید طبق قانون پاسخگو باشد اما در فضای مجازی شاید روزانه صدها و هزاران جرم رخ دهد و به دلیل فقدان هویت مشخص مرتکبان، با دسترس نبودن آنها، امکان رسیدگی نباشد. دشمن نیز از چنین شرایطی نهایت بهره را می‌برد و دیدیم که از این فضا برای آموزش اقدامات تروریستی هم استفاده می‌کنند.
حوادث اخیر زنگ خطری
در زمینه مدیریت فضای مجازی بود
رئیس ‌قوه قضائیه، حوادث اخیر را زنگ خطری مهم برای مسئولان کشور در زمینه مدیریت فضای مجازی دانست و گفت: وجود این میزان اطلاعات در دست بیگانگان صد درصد برخلاف امنیت ملی کشور است. ما از مسئولان موکداً می‌خواهیم که این مسیر را اصلاح کنند، البته این به معنای بستن فضای اینترنت یا پیام‌رسان‌ها نیست بلکه باید این فضا تحت ضابطه و قانون باشد.
آملی لاریجانی با بیان اینکه بعید می‌دانم در هیچ کشوری اجازه دهند که فضای مجازی‌شان اینگونه بدون حساب و کتاب باشد، از عملکرد برخی مسئولان در روزهای گذشته نیز انتقاد کرد و یادآور شد: ما این را نمی‌پذیریم که دولت مقتدر جمهوری اسلامی که توانست داعش را در سوریه و عراق زمینگیر کند، در حوزه مدیریت فضای مجازی از مدیر یک پیام‌رسان فقط تقاضا و درخواست کند که اقدامی را انجام دهد و یک کانال را مسدود کند.
امیدواریم با اقدام به موقع مسئولان
نیازی به دستور قضایی نباشد
وی نیاز به ضوابط و قانونمندی برای مدیریت فضای مجازی را همانند قوانین راهنمایی و رانندگی برای تنظیم ترافیک کشور ضروری دانست و تأکید کرد: دستگاه قضایی به وظیفه خود در راستای مقابله با اقدامات خلاف امنیت و ارتکاب جرایم در فضای مجازی عمل خواهد کرد و توقع ما از وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط این است که به موقع وظایف قانونی خود را انجام دهند تا ان شاء الله نیازی به صدور دستور قضایی نباشد.
خرید بلیط