رانت 102 هزار میلیاردی افزایش تعرفه خودرو در جیب 9 واردکننده


برنامه پایش رانت حاصل از افزایش تعرفه واردات را که نصیب چند وارد‌کننده خودرو شده را افشا کرد.
به گزارش مشرق، سرانجام بعد از تأخیر 6 ماهه در توقف ثبت سفارش واردات خودرو که یک حباب قیمتی را در بازار خودرو ایجاد کرده بود، جدول جدید تعرفه‌های خودروهای وارداتی منتشر شد؛ تعرفه‌هایی که رانتی میلیاردی برای واردکنندگان ایجاد کرد.
در همین رابطه برنامه پایش یکشنبه‌شب، رانت حاصل از افزایش تعرفه واردات را که نصیب چند وارد‌کننده خودرو شده را افشا کرد.
کیا داوود اسفندیاری مجری این برنامه گفت: سالانه حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار خودرو به کشور وارد می‌شود. در حال حاضر به دلیل توقف ثبت سفارش واردات خودرو و افزایش تعرفه واردات، قیمت خودروهای خارجی در بازار افزایش یافته به طوری که در برخی خودروها رشد ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی را شاهد هستیم.
وی خبر داد: تعدادی از واردکنندگان خودرو که تعداد آنها 9 نفر است از قبل تعداد زیادی خودرو ثبت سفارش کردند و اکنون با افزایش تعرفه‌ها رانتی حدود 102 هزار و 500 میلیارد تومان به جیب این افراد رفته است.
مجری برنامه پایش همچنین با ‌اشاره به نیاز جامعه و کشور به شفافیت و شفاف‌سازی گفت: اکنون خودروی یک پتروشیمی زیر پای زن یکی از مدیران سابق یک هلدینگ اقتصادی و در اختیار خانواده آن مدیر است و خودرو را به بیت‌المال نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه طبق ماده 29 قانون برنامه ششم دولت موظف بود در سال جاری سامانه اعلام حقوق مدیران را راه‌اندازی و حقوق مدیران را در معرض دید عموم قرار دهد، اما تاکنون 295 روز از سال گذشته و دولت هیچ åاقدامی در این باره نکرده است.
اسفندیاری با بیان اینکه مردم مطالبه‌گر هستند و قول‌های مدیران را پیگیری می‌کنند، گفت: مثلا مردم می‌پرسند پس از آنکه هفته گذشته حقوق مدیری که در تهران نشسته و به شرکت نمی‌رود، اعضای هیئت‌مدیره‌ای که در چند جا سرکار هستند و... را گفته‌اید و مسئول مربوطه هم قول پیگیری داده، این موارد به کجا
 ختم شد؟
خرید بلیط