پاکستان: ائتلاف با آمریکا به پایان رسیده

وزیر امور خارجه پاکستان در پاسخ به اظهارات ترامپ که کشورش را به دروغگویی متهم کرده بود، گفت: آمریکا دوستی است که همیشه خیانت می‌کند.
به گزارش ایسنا، خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان گفت: آمریکا در عملکردش همانند یک متحد با دولت اسلام آباد، شکست خورده و به خاطر ناکامی‌هایش در افغانستان دولت پاکستان را مقصر می‌داند. ما دیگر با آمریکا هیچ ائتلافی نداریم. این رفتاری نیست که دو متحد با یکدیگر داشته باشند.
صحبت‌های وزیر امور خارجه پاکستان پس از توئیت اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تعلیق کمک‌های مالی به پاکستان مطرح شده است.
وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد: ما در حال حاضر آرامش را در پاکستان برقرار کرده‌ایم. فقدان همکاری میان واشنگتن و کابل در بازگشت آوارگان به افغانستان و مقصر دانستن پاکستان در عدم مقابله با شبه‌نظامیان باعث شده است تا گمانه زنی درباره این مساله به وجود آید که مقابله با تروریسم آنچنان که باید صادقانه صورت نگرفته است. کشورهای دیگری هستند که می‌توانند متحد پاکستان باشند و در کنار ما به روند مذاکرات صلح با طالبان و دولت افغانستان کمک کنند.
خواجه آصف همچنین تاکید کرده است که دولت پاکستان باید روابطش با آمریکا را مجددا ارزیابی کند.
وی در مصاحبه با شبکه خبری جئو گفت: آمریکا دوست ما نیست چون در قبال پاکستان نه همانند دوست رفتار می‌کند نه همانند یک متحد. پاکستان در جبهه دیپلماتیک منزوی نشده است و هرگونه تهاجم آمریکا با واکنش ملی روبرو خواهد شد.
این سخنان خواجه آصف واکنش عمران خان، رهبر تحریک انصاف را نیز در پی داشت و وی گفت که زمان آن رسیده تا پاکستان ارتباطش را با آمریکا قطع کند و حضور اطلاعاتی و دیپلماتیک آمریکا در منطقه را متوقف سازد.
واشنگتن، دولت پاکستان را به بازی "دوگانه" با کمک به طالبان و شبکه حقانی که مسبب ناآرامی‌ها در افغانستان هستند، متهم می‌کند. اما اسلام‌آباد این مساله را رد می‌کند.
اسلام آباد: آمریکای ترامپ سردرگم است
در همین حال دولت پاکستان نیز در واکنش به تصمیم آمریکا در تعلیق کمک‌های نظامی به اسلام‌آباد اعلام کرد، ضرب‌الاجل‌های خودسرانه، اظهارنظرهای یکجانبه و تغییر اهداف در مواجهه با تهدیدهای مشترک غیرسازنده هستند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: مقابله با گروه‌های نوظهوری چون داعش در افغانستان نیازمند همکاری گسترده بین‌المللی است.
این بیانیه پس از آن منتشر شد که وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، دولت واشنگتن اکثر کمک‌های امنیتی خود به پاکستان را به حالت تعلیق در می‌آورد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ادعای اینکه پاکستان مکان‌های امن برای تروریست‌های فعال در افغانستان تامین می‌کند، به خبرنگاران گفت: تنها زمانی تجهیزات یا کمک‌های مالی برای تامین امنیت به پاکستان ارسال می‌کنیم که آنها از قوانین تبعیت کنند.
وی به مبلغ کمک‌های آمریکا که قرار است به حالت تعلیق درآید،‌ اشاره نکرد اما این مبلغ می‌تواند 1.3 میلیارد دلار باشد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این مساله که اگر اسلام آباد رفتارش را در مواجهه با تروریست‌ها تغیر دهد، ‌تعلیق این کمک می‌تواند برداشته شود، گفت: پاکستان توانایی این را دارد که در آینده این کمک‌های مالی را بار دیگر دریافت کند اما باید تصمیم درستی بگیرد.
پاکستان این اتهامات را رد کرده و می‌گوید آمریکا باید به اسلام آباد افتخار کند چون کشوری است که با تمام منابع خود در مقابل تروریسم ایستاده است.
وزارت خارجه پاکستان همچنین در ادامه بیانیه خود آورده است: ما توانسته‌ایم با القاعده و سایر گروه‌های تروریستی مقابله کنیم. پاکستان حضور تروریست‌های سازمان یافته را که باعث برهم خوردن امنیت در کشور شده‌اند، ریشه کن کرده است. اقدامات ما در راستای دستیابی به صلح در انتظار اقدامات از سوی طرف افغانی است که باید راهکاری را برای مقابله موثر علیه تروریست‌ها اجرایی کند.
در همین حال، شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه خود با روزنامه گاردین اعلام کرد که بابت تهدید آمریکا در تعلیق کمک‌های نظامی به پاکستان دچار سردرگمی شده و اعلام کرد، کمک‌های مالی آمریکا بسیار ناچیز است و این درحالی است که پاکستان در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار دارد.
وی در ادامه مصاحبه‌اش گفت: گزارش‌ها مبنی بر تعلیق کمک مالی دو میلیارد دلاری ایالات متحده به پاکستان گیج‌کننده است چون مجموع کمک‌هایی که ارتش و دولت غیرنظامی پاکستان دریافت کرده بخش کوچکی از این کمک‌هایی است که باید پرداخت می‌شد. بابت چیزی که آمریکا گفته مطمئن نیستم. کمک‌های مالی آمریکا در پنج سال گذشته کمتر از 10 میلیون دلار در سال بوده است. این کمک‌ها چشمگیر نیستند.
نخست وزیر پاکستان همچنین اتهامات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در عدم انجام اقدامات کافی در مقابله با تروریسم رد کرد و این ادعا را که پاکستان مامنی برای تروریست هاست، کاملا نادرست خواند.
ارتش پاکستان:کمک امنیتی آمریکا را نمی‌خواهیم
از سوی دیگر سخنگوی ارتش پاکستان با بیان این که تصمیم یک جانبه آمریکا برای قطع کامل کمک‌های مالی و نظامی به پاکستان، به کشور آنها آسیب می‌زند، تصریح کرد: کمک امنیتی آمریکا را به بها و قیمت خُرد شدن عزت ملی نمی‌خواهیم.
به گزارش تارنمای خبری «تریبیون» پاکستان ژنرال «آصف غفور» گفت: پاکستان تنها برای پول در راه مبارزه با تروریسم قدم نگذاشته و به همه دنیا ثابت کرده که در این مسیر قاطع و جدی است. وی تاکید کرد: تروریست‌ها هیچ مخفیگاه امنی در پاکستان ندارند و اتهامات آمریکا در این زمینه بی‌اساس است.
از سوی دیگر افغانستان و هند از تصمیم آمریکا مبنی بر توقف کمک‌های امنیتی‌ به پاکستان استقبال کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی معاون وزیر کشور افغانستان به خبرنگاران گفت: سال‌ها گفته‌ایم که پاکستان برای گروه‌های تروریستی پناهگاه‌های امن و همچنین منابع مالی فراهم می‌کند. ما از این اقدام آمریکا استقبال می‌کنیم.
یکی از مقامات ارشد هند نیز اظهار کرد: امیدواریم که این اقدام ارتش پاکستان را به تفکر در خصوص اقداماتش سوق دهد.