با تعیین سقف درآمد هدفمندی در کمیسیون تلفیق بنزین گران نمی‌شود

گروه پارلمان: با تشکیل و آغاز به کار کمیسیون تلفیق بودجه 97 و پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف یارانه 33 میلیون نفر، قبل از بررسی این پیشنهادات در کمیسیون مربوطه، روزانه اخبار و شایعاتی مبنی بر تایید یا تکذیب این موارد اعلام
می شد. ولی عصر روز گذشته بالاخره این پیشنهادات در کمیسیون تلفیق بررسی و با توجه به اعتراضات مردمی د رباره موارد فوق تصمیم گیری شد. اعضای کمیسیون تلفیق در این جلسه در جریان بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال ۹۷، با پیشنهاد دولت برای هدفمندی یارانه‌ها و تعیین سقف ۳۷ هزار میلیارد تومانی درآمدهای هدفمندی در سال آینده موافقت کردند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 کل کشور با اشاره به مخالفت این کمیسیون با پیشنهاد دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده، گفت که قیمت بنزین در سال آیندaه گران نمی‌شود. علی اصغر یوسف‌‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در این باره تاکید کرد: دولت در لایحه بودجه سال 97، درآمد 17 هزار و 400 میلیارد تومانی از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی را پیش‌بینی کرده بود که نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق با آن مخالفت کردند. بر این اساس این رقم باید از محل دیگری جبران شود که کمیسیون تلفیق با تامین 10 هزار میلیارد تومان آن از فروش اموال تملیکی موافقت کرد. به گفته او، با مصوبه عصر روز گذشته کمیسیون تلفیق و در صورت تصویب نهایی آن در مجلس، قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال 97 افزایش نخواهد یافت. یوسف نژاد در ادامه با بیان اینکه درآمد هدفمندی در سال گذشته ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت که کاهش ۱۱ هزار میلیارد تومانی درآمدهای هدفمندی، پیشنهاد دولت در لایحه بودجه بود که کمیسیون تلفیق با آن موافقت کرد. گفتنی است پیش از این مطرح بود که با کاهش درآمد هدفمندی به ۳۷ هزار میلیارد تومان، یارانه ۳۳ میلیون نفر حذف خواهد شد.
900 هزار یارانه‌بگیر در ۸ ماه افزایش یافت
همچنین صبح روز گذشته یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران از پرداخت ۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در ۸ ماهه نخست سال ۹۶ خبر داد و گفت که در این مدت ۹۰۰ هزار نفر به تعداد یارانه‌بگیران اضافه شده است. او در تشریح آخرین جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ اعلام کرد: کمیسیون تلفیق بودجه تاکنون ۶ جلسه برای بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ تشکیل داده که بر اساس آخرین مصوبات شرایط غیبت مشمولان خدمت سربازی تقریباً مشابه سال ۹۶ بوده است. اوهمچنین با اشاره به جلسه کمیسیون تلفیق درباره هدفمندی یارانه‌ها افزود: کمیته تخصصی به منظور بررسی هدفمندی یارانه‌ها فارغ از روال معمول تشکیل شد و پیشنهاد خود را به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه و نقطه نظرات دستگاه‌های اجرایی را کسب کرد که صبح روز شنبه نمایندگان دولت، دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌ها در این نشست حضور داشتند و نظرات آنها اخذ شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق 97 با اشاره به اینکه پیشنهاد دولت درباره میزان درآمد حاصل از اصلاح حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه‌ها ۳۷ هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: از مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان ۲۳ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به خانوارها پرداخت می‌شود که البته این رقم نسبت به سال گذشته کاهش داشته بنابر این مشخص است که دولت قصد دارد ۳۳ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی حذف کند و به این دلیل، روز شنبه در جلسه کمیسیون راجع به پیشنهاد دولت و کمیته اظهارنظر شد و نمایندگان درحال حاضر این موضوع را بررسی می‌کنند و به سوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ داده می‌شود.
یوسف‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر ۷۶ میلیون نفر یارانه‌بگیر در کشور وجود دارد، تصریح کرد: باید مشخص شود حذف این ۳۳ میلیون نفر به چه طریق است و می‌خواهیم به چه طریق این تعداد را حذف کنیم.
او با اشاره به اینکه کمیته هدفمندی یارانه‌های کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ بحث جمع‌بندی آمار و ارقام و مستندات و عملکرد سال‌های گذشته را انجام داده و نتیجه آن را به کمیسیون ارائه داده است، افزود: در بحث هدفمندی یارانه‌ها با توجه به اینکه موضوع درآمد – هزینه است، واقع‌بینی در کسب درآمد بسیار مهم است لذا باید میزان پیش‌بینی درآمدها به واقعیت‌ها بازگردد.
نماینده اصلاح‌طلب ساری و میاندورود در مجلس دهم با بیان اینکه از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون ۲۷۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده که رقم بزرگ و قابل توجهی است، ادامه داد: امسال نیز این رقم حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود لذا باید اطمینان کامل نسبت به کسب درآمد داشته باشیم.
او با اشاره به اینکه تا آبان سال ۹۶، ۹۷ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۳۹۳ نفر یارانه بگیر در کشور وجود داشته است، یادآور شد: این رقم در اسفند سال ۹۵، ۷۵ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۵۱۴ نفر بوده است که طی این ۸ ماه به تعداد یارانه‌بگیران افزوده شده و باید به این سوال که چگونه به تعداد یارانه‌بگیران افزوده شده پاسخ داده شود.
یوسف‌نژاد در تشریح چگونگی افزایش تعداد یارانه‌بگیران افزود: از اسفند تا آبان حدود ۹۸۰ هزار نفر متولد شده‌اند و اعتراض ۱۱۲ هزار نفر از افرادی که از لیست یارانه‌بگیران حذف شده بودند مورد قبول واقع شد که به این ترتیب به تعداد یارانه‌بگیران افزوده شده است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ با بیان اینکه در ۸ ماهه نخست سال ۹۶ حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده است، ادامه داد: این رقم تا پایان سال ۳۳ هزار میلیارد تومان می‌شود.
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۷۹ برنامه ششم توسعه یارانه پرداختی به مددجویان افزایش داشته است که باید از محل هدفمندی این افزایش پرداخت شود، اظهار داشت: به یک خانواده ۵ نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی باید ۶۹۰ هزار تومان پرداخت شود.
یوسف‌نژاد با بیان اینکه اطمینان‌بخشی از درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها برای کمیسیون تلفیق مهم بوده و باید به واقعیت‌های این ارقام رسید، تصریح کرد: بخشی از درآمدهای تبصره ۱۴ یعنی هدفمندی یارانه‌ها به تبصره ۱۸ یعنی اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بازمی‌گردد که باید بهترین تصمیم اخذ شود که به مصلحت مردم باشد.
جزئیات جریمه غایبان سربازی تشریح شد
او در تشریح میزان جریمه غایبین خدمت سربازی برای صدور کارت معافیت خاطرنشان کرد: در نشست کمیسیون تلفیق جریمه افراد زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکترای عمومی علوم پزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای تخصصی غیرپزشکی ۴۰ میلیون تومان و دکترای تخصصی علوم پزشکی و بالاتر ۵۰ تومان تعیین شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ادامه داد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال ۱۰ درصد مازاد بر جریمه پایه اضافه می‌شود. همچنین برای مشمولان متاهل ۵ درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند ۵ درصد مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.
نماینده اصلاح‌طلب مردم ساری و میاندورود در مجلس یادآور شد: فرزندان مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ۷۰ درصد تخفیف دارند و تا پایان سال ۹۷ به صورت نقد و اقساط می‌توانند مبلغ جریمه را پرداخت کنند و پس از تسویه کارت آنها صادر می‌شود.
او با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معادن گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق درآمدهای مربوط به خدمات زمین‌شناسی، اکتشافات و خدمات آزمایشگاهی زمین‌شناسی اختصاصی محسوب می‌شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ همچنین در تشریح مصوبه این کمیسیون برای صندوق بازنشستگی فولاد ادامه داد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق صندوق بازنشستگی فولاد در ۵۵ درصد از سود شرکت دخانیات سهم دارد و صد درصد سود مربوط به صندوق بازنشستگی به حساب صندوق بازمی‌گردد و هر سال در جهت حقوق و درمان بازنشستگان فولاد مصرف می‌شود.
عضو فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: واگذاری ۵۰ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی به کمیته امداد و بهزیستی در سال ۹۷ از دیگر مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ است.
سایر اخبار این روزنامه
جوانان برای چه به کافه‌ها می‌روند؟ آخرین پاتوق «ابتکار» از وضعیت نرخ نفت در بودجه و آینده بازار‌ جهانی انرژی گزارش می دهد معمای نفت 97 به مناسبت سالمرگ غلامرضا تختی بازخوانی شد همراه با آخرین ساعات جهان‌پهلوان جهانبخش محبی نیا ریشه نا امنی های متناوب در جامعه ایران چیست ؟ تاثیرات تفاوت روایت مسئولان از سرمنشا ناآرامی های اخیر بر جامعه بررسی شد از سردرگمی افکار عمومی تا بی اعتمادی به مسئولان «ابتکار» از ملاحظات و آثار تغییر در تعطیلی فصلی م درسه ها گزارش می‌دهد پازل تعطیلات زمستانیِ مدارس با تعیین سقف درآمد هدفمندی در کمیسیون تلفیق بنزین گران نمی‌شود نمایندگان مطرح کردند نگرانی نسبت به صدور قرار تامین کیفری برای برخی دانشجویان بازداشتی اسماعیل شفیعی، رئیس دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر: «تئاتر فاخر» کلاه‌برداری از مدیران بی‌اطلاع است «ابتکار» اهداف و انگیزه‌های نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع ایران را بررسی می کند