انتقال پایتخت بررسی ‌شود

جلسه ساماندهی تهران بزرگ ظهر روز سه‌شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور و در راستای اجرای قانون امکان سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکز زدایی از تهران، برگزار شد.
به گزارش برنا، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ساماندهی شهر تهران در وهله نخست نیازمند برخورداری از شناخت دقیق و جامع‌الاطراف نسبت به تهران بزرگ است، اظهار کرد: پس از آنکه شناخت دقیقی از تهران بزرگ حاصل شود حتماً قادر خواهیم بود ساماندهی شهر تهران را نیز بهتر انجام دهیم.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به نظرات مختلف کارشناسان برای حل مسائل و مشکلات تهران افزود: دو دیدگاه متفاوت برای حل مسائل و مشکلات تهران از سوی کارشناسان که یکی انتقال پایتخت و دیگری ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ است مطرح می‌شود که لازم است دبیرخانه شورا هر دو دیدگاه را مورد بررسی دقیق و علمی قرار دهد و برای تصمیم‌گیری نهایی به جلسه شورای‌عالی ارائه کند. معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ساماندهی شهر تهران به معنای آن آنست که باید برای همه مسائل تهران بزرگ یعنی تهران و مناطق اطراف آن چاره اندیشی کنیم، بیان کرد: ساماندهی تهران محدود به مناطق ۲۲ گانه این شهر نیست و برای حل مشکلات تهران لازم است که تصمیماتی برای شهر تهران و پیرامون آن اتخاذ شود.
جهانگیری بر ضرورت برگزاری منظم و مستمر جلسات شورای‌ ساماندهی شهر تهران تاکید کرد و گفت: تهران با وجود آنکه از امکانات بیشتری نسبت به سایر استان‌ها برخوردار است اما از مسائل متعددی نیز رنج می‌برد و لازم است که تصمیمات راهگشایی اتخاذ کنیم تا سطح کیفیت زندگی در تهران ارتقا پیدا کند و مسائل موجود برطرف شود.
معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم نهایی شدن آیین نامه ساماندهی تهران بزرگ، بیان کرد: آیین نامه ساماندهی تهران بزرگ باید به سرعت تدوین و نهایی شود که برای این کار لازم است هماهنگی لازم میان دستگاه‌های مرتبط با محوریت وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود.
وی با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازی در خصوص مطالعات طرح ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ، بر ضرورت تکمیل این مطالعات تاکید کرد و گفت: یافته‌های این طرح مطالعاتی باید در دبیرخانه شورا و با حضور دستگاه‌های مرتبط به دقت مورد بررسی قرار گیرد و برای راهکارهای اجرایی و تامین مالی اجرای طرح‌ها برنامه ریزی شود. در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار تهران،‌ رییس شورای اسلامی شهر تهران و کواکبیان نماینده مردم تهران و آقایان رجبی و ابوترابی نمایندگان ‌مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت راه و شهرسازی گزارشی از مطالعات صورت گرفته تحت عنوان مطالعات طرح ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ ارائه کرد و ضمن تشریح چشم‌انداز آینده و ارزیابی ادامه روند‌ها تا افق ۱۴۱۵، پیشنهاداتی را به منظور ساماندهی تهران بزرگ مطرح کرد. در این نشست مقرر شد دبیرخانه شورا، جلساتی را با دستگاه‌های مرتبط در خصوص موضوعات مرتبط با ساماندهی تهران بزرگ برگزار و نتایج را برای تصمیم‌گیری در جلسات آتی شورای عالی ساماندهی تهران بزرگ مطرح کند.
شایان ذکر است در این نشست کواکبیان با اظهار این که خدا را شاکریم که با پیگیری مستمر بالاخره جلسه ساماندهی امور پایتخت برگزار شد بر ضرورت اولویت‌بندی نسبت به 35 مشکل عمده مردم تهران و ساماندهی امور مرکز سیاسی کشور تاکید کرد.
خرید بلیط