دو نرخی کردن و سهمیه‌بندی بنزین صحت ندارد

سخنگوی دولت گفت: اعتراض حق شهروندان است و آنها می‌توانند در چارچوب قانون اعتراض کنند، اما اعتراض با اغتشاش فرق دارد.
به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که  دیروز  در محل نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، گفت: اغتشاش و اعتراض دو موضوع کاملا متفاوت است و اگر در رخدادهای اخیر این دو واژه و رفتار را از یکدیگر جدا کنیم، مبانی دولت برای مواجهه با اعتراض و اغتشاش مشخص می‌شود.
وی ادامه داد: منشور حقوق شهروندی و اصول امنیت ملی چارچوب اعتراض و اغتشاش را تعیین کرده است، لذا معتقدم اعتراض طبق منشور حقوق شهروندی حق شهروندان است و آنها می‌توانند برای رساندن پیام و صدای خود به مسئولان در چارچوب ضوابط اقدام کنند.
نوبخت یادآور شد: دولت به عنوان پایبند به حقوق شهروندی حق شهروندان را به رسمیت می‌شناسد، کمااینکه تجمعات و اعتراض‌های مختلفی هم در زمان‌های نه چندان دور همچون تجمع سپرده‌گذاران و بازنشستگان شکل گرفته است.
سخنگوی دولت اضافه کرد: دولت صدای معترضان را می‌شنود و آن را مورد بررسی قرار می‌دهد، همچنین اگر مشکلی در اجرای قوانین وجود داشته باشد به مردم اعلام می‌کند و اگر نقص و کاستی هم وجود داشته باشد، در تلاش است تا آنها را رفع کند.
وی افزود: در جریان اعتراض‌های گذشته از برخی معترضان استقبال شد و مسئولان با آنها صحبت کردند تا بتوانند مشکلات آنها را حل کنند.
نوبخت بیان کرد: اعتراض و پیام‌رسانی مردم در چارچوب حقوق شهروندی انجام می‌شود، در حالی که دولت هم پایبندی خود را به این حق شهروندان نشان داده است. البته متأسفانه نمونه‌هایی از اغتشاش هم در رخدادهای اخیر مشاهده شد، اما قانون اساسی مرز اعتراض و اغتشاش را تعیین کرده است.
سخنگوی دولت ادامه داد: اعتراض تا زمانی که مخل امنیت کشور نباشد، می‌تواند ادامه پیدا کند، اما اغتشاش مسئله‌ دیگری است که همه کشورها براساس قانون‌شان و متناسب با امکاناتی که در اختیار دارند با آن برخورد می‌کنند.
وی متذکر شد: آنچه باعث اختلال در منافع ملی و آسیب به اموال عمومی شود، جرم است و کسانی که این جرم را مرتکب شوند، در برابر قانون و مردم محکوم هستند. ما نیز اجازه چنین اقدامی را به این افراد نخواهیم داد. وی اظهار کرد: کسانی که این آشوب را بپا کردند و کسانی که در این اتفاق دخالتی ندارند همگی ایرانی هستند، در حالی که دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به آسیب‌هایی که به اموال و جان شهروندانش وارد شده، دردمند است. در واقع این کشور دشمنانی دارد و ساده‌اندیشی است که تصور کنیم دشمنی نداریم.
نوبخت بیان کرد: روحانی از این اتفاقات اخیر غمگین است، اما رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی از این بابت خوشحال هستند و این موضوع را کتمان نمی‌کنند، البته آنها باید خوشحال باشند، زیرا ایران را دشمن خود می‌دانند.
سخنگوی دولت درباره رویکرد ترامپ در مورد برجام افزود: رئیس جمهور آمریکا در دوران تبلیغات انتخاباتی خود اظهارنظرهایی در خصوص برجام داشت و اعلام کرد برجام را پاره می‌کنم، همچنین پس از انتصاب به ریاست جمهوری، اظهارات را ادامه داد و اعلام کرد گشایش اقتصادی برای ایران نباید وجود داشته باشد و جلوی این گشایش را می‌گیرد، زیرا ایران از این امتیاز استفاده خواهد کرد. وی ادامه داد: ترامپ عملا با تهدید کردن بانک‌های خصوصی اروپا تلاش کرد گشایش‌های اقتصادی را به مضیقه تبدیل کند، هرچند که اروپا در این زمینه با آمریکا همسو نبود.
نوبخت متذکر شد: یک رئیس جمهور غمگین است که فرزندان ملت آسیب می‌بینند و رئیس جمهور دیگری و رژیم اشغالگر قدس خوشحال هستند که به دست فرزندان ایران آسیبی به کشورمان وارد می‌کند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی گروه‌ها ذاتشان تروریست است، گفت: گروه‌های تروریستی از قبیل داعش و منافقین دستشان به خون مسئولان و مردم ایران آغشته است. بدیهی است که آنها از اغتشاشات اخیر خوشحال باشند، چراکه آنها در گذشته حتی کسانی را که ظاهری مذهبی داشتند می‌کشتند. ما این مسائل را فراموش نکردیم و من معتقدم دشمنان ایران بیکار ننشسته‌اند و می‌توانند از فضای اغتشاش ایجاد شده استفاده تا فتنه و آشوبی در کشورمان ایجاد کنند.
وی یادآور شد: تردیدی ندارم ملت بصیر و هشیار ایران در زمان مناسب نشان می‌دهد که در سایه آرامش و وحدت می‌تواند مشکلات را حل کند. البته دولت سیاست روشنی برای اشتغال و رشد اقتصادی دارد و در حال اجرای آنهاست، لذا اینکه از کسی انتظار کمک داشته باشیم توقع ساده‌لوحانه‌ای است.
نوبخت بیان کرد: در تلاشیم تا دیوارهای تحریم را بشکنیم، اما ممکن است برخی بخواهند از آجرهای افتاده دیوار جدیدی بسازند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم به رشد 7 درصدی در اقتصاد دست پیدا کردیم و توانستیم تورم را خنثی کنیم. البته باید به موضوع اشتغالزایی هم توجه داشت که از دستاوردهای دولت شناخته می‌شود؛ با این حال معتقدم مردم هنوز دارای مشکلاتی هستند که در تلاشیم مشکلات آنها را مرتفع کنیم. سخنگوی دولت ادامه داد: دولت آگاه است که دوام و بقایش به رضایت مردم وابسته است از این رو به نظر آنها توجه داریم، مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف را شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم. سخنگوی دولت ادامه داد: باید اختلاف‌‌های خانوادگی را که باعث پایکوبی دشمنان شده است، حل کنیم؛ البته گاهی چنین مواردی در خانواده‌ها پیش می‌آید و پدران ضمن اینکه باید صبر و شکیبایی زیادی داشته باشند جوانان هم باید اخلاق و ادب را رعایت کنند چرا که صبر پدر اندازه‌ای دارد.
وی با بیان اینکه دولت خود را موظف به حل مشکلات مردم می‌داند، گفت: ریشه یابی از اغتشاشات و جریان‌های اخیر به مصلحت نیست و همچون سمی است که نباید درباره آن بررسی کرد در این شرایط باید به منافع ملی توجه کنیم و به فرزندان‌مان بگوییم که با کاستی مواجهیم. نوبخت یادآور شد: دولت اطلاعاتی از اتفاقات و اغتشاشات اخیر در دست دارد و می‌تواند به جزئیات پشت پرده پی ببرد چرا که دولت زیرکانه تمامی مسائل را تحت نظر دارد. سخنگوی دولت درباره سهمیه‌بندی یا دو نرخی کردن بنزین تصریح کرد: دولت به دنبال سهمیه بندی یا دو نرخی کردن بنزین نیست.
نوبخت همچنین درباره طرح سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور در خصوص وضعیت چای‌کاران اظهار کرد: دست به سوال مجلس فعلی از رئیس جمهور خوب است اما این موضوع از مصادیق سوال از رئیس جمهور نیست البته موضوع کشاورزان و چای‌کاران بسیار مهم و قابل توجه است و باید مسئولان پاسخگو باشند، دولت هم از پاسخ به مجلس فرار نمی‌کند.
 
خرید بلیط