واکنش دادستان تهران به حوادث اخیر

دادستان کل کشور با تاکید بر برخورد قاطع دستگاه قضا با اغتشاشگران روزهای اخیر گفت: شأن و جایگاه مردم عزیز ما بالاتر از این است که بخواهیم مطالبات بحق و قانونی آن‌ها را با این اغتشاشات پیوند دهیم و باید این موضوعات را از هم جدا کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به اینکه ردپای جریانات ضد انقلاب در این اغتشاشات کاملا مشخص است، گفت: پشت پرده این آشوب‌ها و اغتشاشات دشمنان قسم خورده‌ای هستند که از ابتدای انقلاب تا به امروز ضربه‌های فراوانی از نظام خورده‌اند و در هر مقطعی هم تصریح داشتند که می‌خواهند از ملت بزرگ ایران و از انقلاب و این کشور انتقام بگیرند، بنابراین مردم عزیز ما قطعا و مسلما بصیرت لازم را دارند و تحلیل صحیحی خواهند داشت و می‌دانند که این جریان، یک جریانی است که کاملا ریشه در خارج دارد و دشمنان توطئه می‌کنند. دادستان کل کشور تصریح کرد: دشمنان با دلارهایی که عربستان سعودی هزینه کرده و تصریح داشتند که باید آشوب را به داخل ایران بکشانیم امروز درصدد انتقام از ضربه‌هایی که خوردند، هستند؛ اما مردم عزیز ما قطعا اجازه نخواهند داد که ضربه دشمن کینه‌توزی که چهاردهه به دنبال انتقام است، بخواهد اثرگذار باشد. منتظری با اشاره به اهمیت امنیت جامعه آن را بزرگترین سرمایه هر کشور دانست و افزود: هر نوع کار اقتصادی و فعالیتی که به نفع جامعه است اگر بخواهیم در همه عرصه‌ها و بخش‌ها انجام دهیم، مستلزم داشتن امنیت است و مردم عزیز ما در برخی از شهرهایی که شاهد جریانات و اغتشاشات بودند می‌دانند و می‌بینند که ناامنی چقدر برای مردم ناگوار است، بنابراین با تلاش مسئولان و در صحنه بودن مردم، باید امنیت از هر جهت مورد توجه قرار گیرد. وی با بیان اینکه حضور مردم در صحنه و هوشیاری آن‌ها در ایجاد و گسترش امنیت نقش مهم و اثرگذاری دارد، گفت: مردم باید بدانند که ایجاد امنیت بدون حضور آن‌ها در صحنه امکان ندارد. منتظری تاکید کرد: عناصر اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی قطعا و مسلما با حضور مردم می‌توانند امنیت مورد نیاز را تامین کنند. دادستان کل کشور افزود: انتظار این است که مردم عزیز ما و آن ملتی که این انقلاب را به وجود آورده و همیشه هم در طول این قریب به چهل سال در صحنه بوده و هست، خودشان در ایجاد و گسترش امنیت، همکاری و هم افزایی لازم را با مسئولان امنیتی، انتظامی و قضائی داشته باشند. وی ادامه داد: هر فرد ایرانی وقتی می‌بیند یک چنین حوادثی در حال رخ دادن است باید اطلاعات مورد نیاز را به مسئولان امنیتی بدهد و در اولین فرصت مسائل را در مورد هر حادثه‌ای که در نطفه دارد منعقد می‌شود در اختیارمسئولان اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی قرار دهند که این اقدام در پیشگیری بسیار موثر است. دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اگر حادثه‌ای در بیرون اتفاق افتاد مردم باید خودشان را به عنوان یک چشم و عین دیده و اطلاعات لازم را در اختیار مسئولان ایجاد امنیت قرار دهند. منتظری خاطرنشان کرد: وقتی چنین حوادثی اتفاق می‌افتد، به هرحال اغتشاشگرانی هستند که به‌جان مردم، مال مردم و اموال عمومی هیچ ترحمی ندارند. در طول این چند روز حوادثی که رخ داد نشان داد که این‌ها جز ایجاد ناامنی و اغتشاش هیچ هدفی ندارند و باید بدانند که دستگاه‌های امنیتی و قضائی شوخی با کسی ندارند.
برخورد با ایجاد کنندگان ناامنی
منتظری به کسانی که در جامعه ناامنی ایجاد می‌کنند هشدار داد که به صورت قاطع با آن‌ها برخورد خواهد شد و گفت: دادستان‌ها در سراسر کشور به صورت شبانه روز در صحنه حضور داشته و مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند، با دستگاه‌های امنیتی و انتظامی همکاری لازم را خواهند داشت و ما از آن‌ها انتظار داریم همان‌گونه که تاکنون هم چنین بوده، بیش از گذشته مراقبت‌های لازم را داشته باشند. دادستان کل کشور افزود: پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود به دادگاه خواهد رفت و طبق مقررات قانونی رسیدگی خواهد شد؛ اما آشوبگران و عوامل پشت پرده آن‌ها باید بدانند که نه دستگاه قضائی و نه دستگاه امنیتی و نه دستگاه اطلاعاتی در ارتباط با این مساله کوتاه نخواهند آمد. منتظری با تاکید بر اینکه این حوادث برای ما یک هوشیار است، بیان داشت: مسئولان در هر رده‌ای اعم از اجرایی، قضائی و تقنینی باید بیشتر به مردم توجه کنند و واقعا این مردم هستند که سرمایه‌گذاری کرده، هزینه پرداختند و شهدای فراوانی تقدیم نمودند تا نظام روی کار آمده است. وی با بیان اینکه مطالبات به حق مردم در حد مقدورات و امکانات حتما باید برآورده شود، گفت: مسئولان نیز مطمئنا در این راستا حرکتشان را تسریع خواهند بخشید و کوچکترین کوتاهی در انجام وظیفه، خیانت به مردم، اسلام، انقلاب و خون شهدا است. دادستان کل کشور ابراز امیدواری کرد که این حرکت‌ها تبلوری باشد برای همه مسئولان تا مراقبت بیشتری کرده و به وظایف و تکالیفشان بیشتر اهتمام داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه مردم عزیز هیچ نگرانی نداشته باشند و دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضائی پای کار هستند، گفت: البته همان‌طور که تاکید کردم با همکاری و هم‌افزایی خود مردم این اتفاق صورت خواهد گرفت.
روایت دادستان
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آماری از تعداد دستگیرشدگان دارید یا خیر، گفت: دستگیرشدگان دو دسته هستند، یک عده کسانی هستند که در صحنه دستگیر می‌شدند که خیلی عوامل اصلی و تاثیرگذار در اغتشاشات نبودند و فریب برخی تبلیغات را خورده‌اند که با تذکری که داده می‌شود چنانچه مرتکب جرمی نشده باشند قطعا برخورد قضائی آنچنان با آن‌ها نخواهد شد. دادستان کل کشور تصریح کرد: اما آن‌هایی که مرتکب جرم می‌شوند و اقدام به تخریب می‌کنند و آسیب به مردم می‌رسانند قطعا دستگاه قضائی و امنیتی اطلاعاتی با آن‌ها برخورد شدید خواهد کرد. وی با بیان اینکه کاملا دم خروس شکار و مشخص شده که ریشه این جریانات در سیا و موساد است که این اغتشاشات را هدایت کردند، گفت: یک مشت لاشخوری که به دنبال این بودند که یک حوادثی اتفاق افتد تا آن‌ها بتوانند از این لاشه تعفن اغتشاش استفاده کنند که البته خوشبختانه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ما کاملا اطلاعات لازم را در اختیار دارند. وی در پایان رابطه با فضای مجازی و ضرورت ساماندهی آن نیز گفت: مردم عزیز ما باید بدانند که رها بودن فضای مجازی و در اختیار بودن این فضا در دست دشمن، برای همه عرصه‌های زندگی ما مضر است همان‌گونه که در این جریانات اخیر دیده شد که این‌ها چه شرارت‌هایی دارند و به هیچ چیز ترحم نمی‌کنند، لذا تصور نشود که مسئولان به دنبال این هستند که این فناوری روز از مردم سلب شود بلکه باید نظارت و کنترل شود. منتظری افزود: مردم دیدند که اگر فضا باز باشد این‌ها چه کارهایی می‌کنند و رسما در فضای مجازی به کار بردن و ساختن اسلحه و مواد آتش‌زا را به مردم آموزش دادند و کارهایی کردند که که با عقل و منطقی سازش ندارد. دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: اگر چنانچه از سال‌های قبل در اجرای فرمایش مقام معظم رهبری شبکه‌های ملی خودمان را راه‌اندازی و تقویت کرده بودیم، امروز نیازمند این نبودیم که از طریق شبکه‌های خارجی که اطلاعات را به خارج از کشور منتقل می‌کنند، استفاده کنیم.
خرید بلیط