اعلام ۵۰ شرکت برتر بورس

آمار سه ماهه سوم سال ۹۶ بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد که چهار بانک «ملت، تجارت، انصار و کارآفرین» در میان ۵۰ شرکت برتر بورس قرار دارند. به گزارش بورس تهران، فهرست ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس تهران برای سه ماهه سوم سال ۹۶ به‌روز شد و از این لیست پنج شرکت خارج و پنج شرکت جدید اضافه شدند. بر اساس اطلاعات اداره آمار بورس تهران، در دوره جاری نمادهای سفارس، ونوین، دعبید، وخاور و خگستر از ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس تهران خارج و نمادهای‌ های وب، کاوه، فایرا، وخارزم و شیراز به این فهرست اضافه شدند.
۵ شرکت برتر
این در حالی است که شرکت‌های «صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ارتباطات سیار ایران، مخابرات و ملی صنایع مس ایران» پنج شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار در پاییز سال ۹۶ بودند. افزون بر این شرکت‌های «سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت اصفهان، گل‌گهر، پالایش نفت بندرعباس، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه‌گذاری غدیر، پتروشیمی جم، فولاد خوزستان، گروه مپنا و پالایش نفت تهران» در رتبه‌های ششم تا پانزدهم جدول فعال‌ترین شرکت‌های بورسی در سه ماهه سوم سال ۹۶ قرار دارند.
رتبه‌های ۱۶ تا ۳۰
از سوی دیگر رتبه‌های ۱۶ تا ۳۰ نیز برای شرکت‌های «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بانک ملت، خدمات انفورماتیک، توسعه معادن و فلزات، پتروشیمی مبین، چادرملو، سایپا، سرمایه‌گذاری امید، ایران‌خودرو، داده‌گستر عصر نوین، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، پتروشیمی پردیس، آسان پرداخت پرشین، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و پتروشیمی فجر» به ثبت رسیده است.
رتبه‌های ۳۱ تا ۵۰
براساس این گزارش شرکت‌های «فولاد کاوه جنوب کیش، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، پتروشیمی خارک، فولاد خراسان، پالایش نفت تبریز، پارس‌خودرو، ایران‌ترانسفو، بانک تجارت، پتروشیمی فناوران، آلومینیوم ایران، پتروشیمی شازند، بانک انصار، بانک کارآفرین، به‌پرداخت ملت، نفت بهران، سرمایه‌گذاری دارویی تامین، سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، پتروشیمی شیراز، سرمایه‌گذاری خوارزمی و گروه صنعتی پاکشو» رتبه‌های ۳۱ تا ۵۰ را به خود اختصاص داده‌اند. گفتنی است با توجه به تجربیات بورس‌های اوراق بهادار در سطح بین‌الملل، شناسایی شرکت‌های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر‌گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت‌های مالی انجام می‌شود.
شیوه انتخاب شرکت‌ها
بر این اساس شناسایی شرکت‌های فعال‌تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار (میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) است. لازم به ذکر است ۵۰ نماد فعال‌تر بورس برای یک دوره یک‌ساله محاسبه شده و هر سه ماه به روز می‌شود.
پرداخت ۲۴۸ هزار میلیارد ریال سود
میزان سود تقسیم شده شرکت‌ها به تفکیک صنعت از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذر‌ماه، برابر با ۲۴۸ هزار میلیارد ریال بود و متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل ۲۶۷ ریال را نشان می‌دهد. به گزارش ایبنا، تطبیق سود (زیان) پیش‌بینی شده شرکت‌ها در این ماه نسبت به آبان ۹۶ نشان می‌دهد که تعداد ۳۱ شرکت با افزایش، تعداد ۲۱ شرکت با کاهش و مابقی شرکت‌ها برابر با ۲۵۸ شرکت، تغییری در سود (زیان) پیش‌بینی شده نداشته‌اند. بر اساس اطلاعاتی که اداره آمار بورس تهران آن را منتشر کرده است، سود و زیان پیش‌بینی شده شرکت‌ها در پایان آذر‌ماه سال ۹۶ برابر با 419/476 میلیارد ریال است که نسبت به آبان‌ماه، معادل272/17 میلیارد ریال افزایش نشان می‌دهد. در پایان آذر‌ماه ۹۶ متوسط سود (زیان) خالص شرکت‌های بورسی به ازای هر سهم برابر با ۳۳۵ ریال است. این گزارش می‌افراید‌: میزان سود تقسیم شده شرکت‌ها به تفکیک صنعت- انباشته از ابتدای سال تا پایان آذر‌ماه، بیش از ۲۴۸ هزار میلیارد ریال بوده که ۶۷ درصد درآمد (زیان) واقعی شرکت‌ها بوده است. همچنین متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل ۲۶۷ ریال را نشان می‌دهد.
خرید بلیط