توسط انصارالله یمن علی عبدالله صالح کشته شد

آفتاب یزد - گروه سیاسی: خبر کشته شدن علی عبدالله صالح دیکتاتور سابق و سیاستمدار کهنه کار یمن روز گذشته فضای سیاسی این کشور را تحت تاثیر خود قرارداد. وزارت کشور یمن وابسته به انصارالله با انتشار بیانیه‌ای خبر کشته شدن او را تایید کرد. همچنین رسانه‌های حوثی‌ها تصاویر و بخش‌هایی از یک فیلم را منتشر کردند که گفته می‌شود متعلق به جسد صالح است.
در بیانیه وزارت کشور یمن وابسته به انصارالله بر "پایان حضور شبه نظامیان خائن و کشته شدن علی عبدالله صالح، رهبر این شبه نظامیان و شماری دیگر" تاکید شده است.
همچنین این وزارتخانه با اعلام اینکه تمامی پایگاه‌ها و مواضع شبه نظامیان خائن در صنعا و اطراف آن و دیگر استان‌ها در کنترل کامل انصارالله است، پایان بحران صنعا را اعلام کرد.
علاوه بر صالح، یاسر العواضی، معاون دبیرکل کنگره مردمی نیز کشته و عارف الزوکا، دبیرکل کنگره مردمی صالح زخمی شده است.
همچنین منابعی در حزب صالح اعلام کردند وی زمانی که در میان اعضای حزبش در شهرک "سنحان" در نزدیک صنعا بوده هدف حمله قرار گرفته است. برخی منابع نیز گفته‌اند وی هدف گلوله تک‌تیراندازها قرار گرفته و کشته شده است. همچنین به گفته این منابع، خالد عبدالله صالح، پسر عبدالله صالح و خانواده‌اش نیز در جریان این حمله زخمی شده‌اند.
در همین حال، شبکه روسیا الیوم گزارش داد که اخباری مبنی بر به اسارت گرفته شدن خالد صالح توسط انصارالله مطرح است.
علاوه بر این گزارش شده زمانی که صالح در مسیر شهر سنحان، زادگاهش در حرکت بود، به رگبار گلوله بسته شده و او و همراهانش کشته‌ شده‌اند.
بر اساس تصاویر منتشر شده گلوله‌ای که به سر صالح اصابت کرده باعث مرگ وی شده است.
پیش‌تر احمد الحبیشی، مشاور رسانه‌ای شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد که اخباری درباره کشته شدن صالح در مسیر فرارش از صنعا به استان مارب در منطقه تحت سلطه هوایی امارات منتشر شده است اما المیادین گفته بود که او در اثر انفجار خانه‌اش در صنعا کشته شده است.
المیادین گزارش کرده بود نیروهای حوثی روز گذشته به منزل علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن در محله "الکمیم" صنعا حمله و خانه وی را منفجر کردند.
هم‌زمان گزارش شده عبدربه منصور‌هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن به نیروهای ارتش دستور داده وارد صنعا شوند. همچنین گارد ریاست جمهوری در تعز از نیروهای خود خواست برای لغو محاصره صنعا و رویارویی با حوثی‌ها وارد عمل شوند.
در همین حال ائتلاف متجاوز عربی از ساکنان و غیرنظامیان صنعا خواست تا حداقل ۵۰۰ متر از تجمعات و مقرهای حوثی‌ها فاصله بگیرند.
صنعا طی روزهای اخیر شاهد درگیری میان نیروهای عبدالله صالح و نیروهای انصارالله است.
علی عبدالله صالح از پنج روز پیش هم‌پیمانی خود را با حوثی‌ها به هم زد و در صنعا بین نیروهای وفادار به او و حوثی‌ها جنگ در گرفت.
صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حمله به اهداف غیرنظامی را متوقف کند، او آمادگی دارد "صفحه‌ای جدید" در روابط خود با عربستان بگشاید.

علی عبدالله صالح که بود
علی عبدالله صالح اولین رئیس‌جمهور "جمهوری یمن" بود که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۷ فوریه ۲۰۱۲ بر این کشور حکم راند. او پیش‌تر رئیس جمهور "جمهوری عربی یمن" (یمن شمالی) بود و جنگ شمال و جنوب را از جانب یمن شمالی رهبری کرد که در نهایت با پیروزی در این جنگ به عنوان اولین رئیس‌جمهور یمن متحد انتخاب شد.
با شروع انقلاب‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱، صالح اعتراضات مردمی در کشورش را ابتدا سرکوب کرد اما در نهایت با فشارهای خارجی و ادامه اعتراضات داخلی در ژانویه ۲۰۱۲ و پس از اعطای مصونیت قضایی از سوی پارلمان از قدرت کناره‌گیری کرد اما همچنان یکی از پرنفوذترین چهره‌ها در عرصه سیاسی و نظامی یمن محسوب می‌شد.
عبدالله صالح در جریان حمله‌ای که روز ۳ ژوئن ۲۰۱۱ میلادی و در جریان تظاهرات‌ مردمی به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن انجام شد به شدت دچار سوختگی و جراحت شد که با هزینه عربستان و در بیمارستان‌های این کشور معالجه شد.
او پس از کناره‌گیری درحالی که بسیاری از مولفه‌های قدرت را برای خود نگه داشته بود به مخالفت با عبدربه منصور‌هادی، رئیس‌جمهور جدید یمن پرداخت که معاون خود وی و از اعضای ارشد حزب کنگره بود. این اختلاف در نهایت به آنجا انجامید که در سال ۲۰۱۴ ائتلافی میان او و حوثی‌ها که دشمنان سابق صالح محسوب می‌شدند شکل گرفت و هر دو وارد جنگی با منصورهادی و حامیان خارجی او به‌ویژه عربستان و امارات شدند.
علی عبدالله صالح از پنج روز پیش این هم‌پیمانی خود را با حوثی‌ها به هم زد و در صنعا بین نیروهای وفادار به او و حوثی‌ها جنگ در گرفت که در نهایت به کشته شدن وی در یکی از درگیری‌های پس از حوادث صنعا انجامید.
به گزارش ایسنا، صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حمله به اهداف غیرنظامی را متوقف کند، او آمادگی دارد "صفحه‌ای جدید" در روابط خود با عربستان بگشاید.
رهبر انصارالله: «توطئه» سقوط کردعبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن درسخنانی گفت: امروز یک روز فوق العاده و بزرگ است و روزی است که توطئه سقوط کرد و ما به مردم یمن تبریک می‌گوییم. رهبر انصارالله تاکید کرد: عربستان، امارات، ایالات متحده و انگلیس شکستی تاریخی متحمل شدند. وی افزود: توطئه علیه یمن در ظرف کمتر از ۳ روز شکست خورد و ساقط شد. رهبر جنبش انصارالله تاکید کرد: ما موضع مسئولانه و آگاهانه انسان‌های شریف و آزادگان در کنگره مردمی سراسری یمن را می‌ستاییم. ما به دستگاه امنیتی و نهادهای دولت که تلاش‌های بسیاری را برای دفع توطئه شبه نظامیان خائن صرف کردند، درود می‌فرستیم. ما مردمان قبایل یمن را که با این توطئه خطرناک برخورد کردند، می‌ستاییم. وی افزود: ما امروز از این محنت بزرگ عبور کردیم و توطئه‌ای سرنگون شد که تهدید جدی را علیه یمن رقم زده بود. رهبر جنبش انصارالله خاطرنشان کرد: یمنی‌ها این سوال را می‌پرسند که چگونه ممکن است موضع برخی از برخورد و مقابله با ائتلاف متجاوز تغییر کرده و به توطئه چینی در کنار این ائتلاف متجاوز بپردازند. عبدالملک الحوثی تصریح کرد: دعوت‌ها به فتنه، شر، جنگ، تخریب امنیت و ثبات باعث غافلگیری یمنی‌ها شد. رهبر جنبش انصارالله افزود: پیش از آنکه این توطئه رخ دهد ما از آن آگاه بودیم و بسیار برای جلوگیری از این توطئه با روشی برادرانه تلاش کردیم، اما طرف دیگر همواره شانه خالی می‌کرد. وی تصریح کرد: ما می‌دانستیم که هماهنگی با طرف‌های متجاوز و آمادگی‌های نظامی بسیاری از سوی این طرف‌ها پیش از رخدادهای اخیر صورت گرفت. وی افزود: زمانی که از گشودن صفحه جدیدی با ائتلاف متجاوز خبر دادند، ما از آنها خواستیم که از موضع خود صرف نظر کنند، اما برخی درخواست ما را به روشی اشتباه فهمیدند و گمان کردند که این درخواست ما برخاسته از ضعف است و با موضعی بسیار منفی پاسخ آن را دادند. رهبر جنبش انصارالله خاطرنشان کرد: گفتمان رسانه‌ای میان شبه‌نظامیان و کشورهای ائتلاف متجاوز یکپارچه بود و این مسئله باعث غافلگیر شدن انسان‌های شریف در کنگره مردمی سراسری یمن شد. وی افزود: ائتلاف متجاوز عربی از شبه‌نظامیان جنایتکار به صورت هوایی پشتیبانی به عمل می‌آورد که این اقدام در راستای تلاش‌ها برای تصرف صنعا توسط آنها صورت می‌گرفت. عبدالملک الحوثی اظهار کرد: بر این مسئله حساب باز می‌کردند که اگر ما به جبهه‌های جنگ علیه ائتلاف متجاوز مشغول باشیم، این امر بر توانایی ما برای مقابله با توطئه تاثیر می‌گذارد، آنها بر این امر حساب باز کرده بودند که فتنه به هر روستا، شهر و قبیله‌ای برسد. رهبر جنبش انصارالله تصریح کرد: نخستین عامل در سرنگون ساختن توطئه همان رویارویی مردم یمن با فتنه بود. این توطئه از حمایت سیاسی، رسانه‌ای و نظامی کشورهای ائتلاف متجاوز برخوردار بود. به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین،وی تاکید کرد: پس از سرنگونی این توطئه، همه ما باید به تلاش‌های همیشگی‌مان برای حفظ امنیت و ثبات ادامه دهیم.
بلیط اتوبوس