الوعده وفا

الوعده وفا. دقيقا روز سي‌ام شهريور ماه بود كه سردار سليماني، فرمانده سپاه قدس از نابودي داعش تا 2ماه آينده خبر داد و گفت: «انتقام خون شهيد حججي را خواهيم گرفت و داعش، اين غده خطرناك ساخته شده به دست امريكا و اسراييل را ريشه‌كن مي‌كنيم.» او ديروز يعني سي‌ام آبان در نامه‌اي خطاب به مقام معظم رهبري خبر داد كه كار را تمام كرده است. بالاخره تلاش‌ها و حمايت‌هاي ايران از جبهه مقاومت اسلامي عراق و سوريه كار خودش را كرد. با پايين كشيدن پرچم داعش در «ابوكمال» كار اين گروه تروريستي تمام شد. سردار سليماني براي آنكه با اطمينان خاطر ختم غائله داعش را اعلام كند، شخصا در آخرين عمليات آزادسازي شركت كرده بود. همين چند روز قبل عكس‌هايي از حضور او در ابوكمال منتشر شد و منابع ميداني نوشتند كه حاج قاسم مستقيما هدايت عمليات را به عهده داشته است. عمليات آزادسازي ابوكمال با مشاركت يگان‌هاي عملياتي لشكر سرافراز فاطميون، مستشاران نظامي سپاه پاسداران، تيپ‌هاي حيدريون و زينبيون از چند هفته پيش آغاز شده و روز دوشنبه با موفقيت به پايان رسيد. چند ساعت بعد خبرگزاري‌هاي رسمي از خبري كه در راه است و سردار سليماني اعلام خواهد كرد، نوشتند. خبر پايان كار داعش بود و همان وقتي به گوش جهان رسيد كه فرمانده نيروي قدس سپاه طي نامه‌اي خطاب به مقام معظم رهبري، در اين باره نوشت.
سردار ايراني
بيست و هفت سال پيش با حكم مقام معظم رهبري به عنوان دومين فرمانده نيروي قدس سپاه منصوب شد. اوضاع و احوال منطقه در دهه گذشته از او چهره‌اي معروف در سطح جهاني و محبوب در ايران و منطقه ساخت. احتمالا گسترش وسايل ارتباط جمعي و انتقال عكس‌ها و اخبار نيز در شناخته شده‌تر بودن سردار سليماني نسبت به سردار احمد وحيدي مقام سلف‌اش بي‌تاثير نبوده است.
نام حاج قاسم بعد از سرلشكر شدن در سال 90 و به واسطه عملكرد‌ش در سوريه بر سر زبان‌ها افتاد اما رد او را بايد از جنگ 33 روزه در لبنان زد. همان جنگي كه در جولاي 2006 نقشه امريكا و اسراييل براي زايش خاورميانه جديد را نقش برآب كرد و براي نخستين‌بار نام «قائد فيلق القدس الايراني العميد قاسم سليماني» را در رسانه‌هاي خارجي مطرح ساخت. همان وقت بود كه احساس كردند وقتش رسيده از ايران و نقش آن در خاورميانه بترسند لذا قاسم سليماني را مبدع هلال شيعي دانستند. (نخستين بار ملك عبدلله، پادشاه اردن در سال 2004 هشدار داد كه بايد مراقب به قدرت رسيدن يك حكومت شيعي وفادار به ايران در عراق باشند، حكومتي كه عامل به هم پيوستن ايران، عراق، سوريه و حزب‌الله لبنان مي‌شود.)
از آن به بعد بود كه سليماني را مسوول همه اتفاقات منطقه كه برايش خوشايند نبود، دانستند. بهار عربي و موج تغييرات كار را به جايي رساند كه او را فرمانده اصلي ارتش سوريه در بحران اين كشور دانستند.
حضور و نقش سردار سليماني در ايران و منطقه بيش از اينهاست. هرچه باشد مسووليت‌هاي اين فرمانده كرماني همزمان با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان بيشتر شد.
حضور مستشاري سردار سليماني و هم‌رزمانش سال‌هاست كه در عراق نقش‌آفرين است. آنقدر كه موفق الربيعي، سياستمدار و وزير سابق امنيت ملي عراق در مصاحبه‌اي با روزنامه الشرق الاوسط، او را «بدون شك قدرتمندترين مرد در عراق» بخواند. نقش‌ پررنگ ايران در عراق و اين تعريف و تمجيدهاي مقامات عراقي از سردار سليماني بعضا مورد اعتراض مخالفان جمهوري اسلامي قرار مي‌گيرد. همين مخالفت‌ها بود كه سبب شد فواد معصوم، رييس‌جمهور عراق چند ماه قبل از رابطه نزديك سياسيون عراق با سردار سليماني سخن گفته و از حضور او در كشورش دفاع كند. نقش سردار سليماني در عراق طي سه سال گذشته و در عمليات‌هاي دفاع از بغداد، آزادسازي موصل و تكريت بيش از سال‌هاي قبل از آن قابل توجه بود. با وجود اينكه ايران هميشه بر مستشاري بودن حضور خود در منطقه تاكيد كرده و حضورش در كشورهاي منطقه در قالب حمايت از دولت‌هاي قانوني آنهاست اما رسانه‌هاي خارجي سردار سليماني و مشاوران ارشد او را فرمانده اصلي‌ترين عمليات‌هاي انجام شده مي‌دانند.
سردار سليماني با اقليم كردستان و خاصه جلال طالباني نيز ارتباط صميمانه‌اي داشت. آنقدر صميمانه كه گفته مي‌شد سلام و احوال‌پرسي او با جلال‌طالباني موجبات دلخوري احمدي‌نژاد را فراهم كرده بود.
به دور از سياست
انديشكده شوراي آتلانتيك در گزارش خود غير از اقدامات و موفقيت‌هاي سردار سليماني در منطقه به يك موضوع مهم ديگر نيز پرداخته و نوشته است: «يكي ديگر از دلايل محبوبيت ژنرال سليماني در ميان ايران‌ها عدم تمايل وي براي حضور در عرصه سياست داخلي است. وي هيچ مشاركتي در سياست‌هاي ايران ندارد و در خانه نيز در سايه قرار دارد و در مناسبت‌ها و مراسم‌ها حضور گزيده‌اي دارد. مي‌توان گفت كه وي هم در ميان اصلاح‌طلبان و هم اصولگرايان مورد اعتماد است.»
مصداق روشن عدم دخالت سردار سليماني در سياست داخلي رويكرد او در انتخابات اخير رياست‌جمهوري بود. او حتي حمايت از يك كانديداي خاص را تكذيب كرد و گفت كه راي او مخفي است.
عدم ورود او به عرصه سياست داخلي درحالي است كه بطور خاصي نزد مقام معظم رهبري محبوب است. اين محبوبيت به اندازه يك تسليت گفتن نيست. پيش از اينها شاهد بوديم كه مقام معظم رهبري براي تقدير از سليماني از عنوان «شهيد زنده» استفاده كردند. اينكه حاج قاسم گزارش عملكرد خود و هم‌رزمانش را به صورت مرتب به مقام معظم رهبري ارايه كند اصلا موضوع عجيب و دور از انتظاري نيست اما اعلام خبر خوش پايان كار داعش در قالب يك نامه به ايشان، جاي تامل دارد. دست به قلم شدن و نامه نوشتن خطاب به مقام معظم رهبري كار هر كسي نيست.
متن نامه سردار سليماني خطاب به رهبري به شرح زير است:
بسم‌الله الرحمن الرحيم
انّافتحنا لك فتحاً مُبينا
محضر مبارك رهبر عزيز و شجاع انقلاب اسلامي
حضرت آيت‌الله العظمي امام خامنه‌اي مد ظله العالي
سلام عليكم
شش سال قبل فتنه‌اي خطرناك شبيه فتنه‌هاي زمان اميرالمومنين (عليه‌السلام) كه فرصت و حلاوت درك حقيقي اسلام ناب محمدي(ص) را از مسلمانان سلب نمود اين‌بار پيچيده و آغشته به سمّ صهيونيسم و استكبار همچون توفاني ويرانگر، عالم اسلامي را درنورديد.
اين فتنه خطرناك و مسموم با هدف آتش‌افروزي وسيع در عالم اسلامي و درگير نمودن مسلمانان با يكديگر، توسط دشمنان اسلام ايجاد گرديد، حركت خبيثانه‌اي كه تحت نام «حكومت اسلامي عراق و شام» در همان ماه‌هاي اوليه موفق شد با اغفال ده‌ها هزار جوان مسلمان دو كشور بسيار اثرگذار و سرنوشت‌ساز عالم اسلامي «عراق» و «سوريه» را دچار بحران بسيار خطرناكي كند و صد‌ها هزار كيلومترمربع از اراضي اين كشورها را همراه با هزاران روستا، شهر و مراكز مهم استاني به تصرف درآورد و هزاران كارگاه و كارخانه و زيرساخت‌هاي مهم اين كشورها از جمله راه‌ها، پل‌ها، پالايشگاه‌ها، چاه‌ها و خطوط نفت و گاز و نيروگاه‌هاي برق و موارد ديگري از اين نوع را تخريب نمودند و شهرهاي مهمي همراه با آثار گرانبهاي تاريخي و تمدن ملي آنها را با بمب‌گذاري از بين برده يا سوزاندند.
اگرچه آمار خسارت‌هاي وارده قابل احصاء نيست اما بررسي‌هاي اوليه حاكي از پانصد ميليارد دلار است.
در اين حادثه، جنايات بسيار دردناكي كه غير قابل نمايش است رخ داد؛ از جمله: سربريدن كودكان يا پوست كندن زنده زنده مردان در مقابل خانواده‌هاي خود، به اسارت گرفتن دختران و زن‌هاي بي‌گناه و تجاوز به آنان، سوزاندن زنده زنده افراد و ذبح دسته‌جمعي صدها جوان.
مردم مسلمان اين كشورها متحير از اين توفان مسموم, بخشي گرفتار خنجرهاي برنده جنايتكاران تكفيري گرديدند و ميليون‌ها نفر ديگر خانه و كاشانه خود را رها كرده و آواره شهرها و كشورهاي ديگر شدند.
در اين فتنه سياه، هزاران مسجد و مراكز مقدس مسلمانان تخريب يا ويران گرديد و بعضا مسجد را به‌همراه امام جماعت و نمازگزاران آن با هم منفجر نمودند.
بيش از شش‌هزار جوان فريب‌خورده به نام دفاع از اسلام به‌صورت انتحاري با خودروهاي پر از مواد منفجره خود را در ميادين، مساجد، مدارس، حتي بيمارستان‌ها و مراكز عمومي مسلمان‌ها منفجر كردند؛ كه در نتيجه اين اعمال جنايتكارانه ده‌ها هزار مرد، زن و كودك بي‌گناه به شهادت رسيدند.
تمامي اين جنايت‌ها بنا به اعتراف عالي‌ترين مقام رسمي امريكا كه هم‌اكنون رياست‌جمهوري اين كشور را برعهده دارد توسط رهبران و سازمان‌هاي مرتبط با امريكا طراحي و اجرا گرديده است كمااينكه همچنان اين روش توسط رهبران كنوني امريكا در حال طراحي و اجرا است.
آنچه پس از لطف خداوند سبحان و عنايت خاص رسول معظم اسلام (صلي‌الله عليه و آله) و اهل بيت گرانقدرش باعث شكست اين توطئه سياه و خطرناك گرديد، رهبري خردمندانه و هدايت‌هاي حكيمانه حضرت مستطاب عالي و مرجع عالي‌قدر حضرت آيت‌الله العظمي سيستاني بود كه موجب بسيج كليه امكانات براي مقابله با اين توفان مسموم گرديد. يقينا پايداري دولت‌هاي عراق و سوريه و پايمردي ارتش‌ها و جوانان اين دو كشور خصوصا حشدالشعبي مقدس و ديگر جوانان مسلمان ساير كشورها با حضور مقتدرانه و محوري حزب‌الله به‌رهبري سيد پرافتخار آن، جناب سيد حسن نصرالله (حفظه‌الله تعالي) نقش تعيين‌كننده‌اي در به شكست كشاندن اين حادثه خطرناك داشتند.
قطعا نقش ارزشمند ملت و دولت خدمتگزار جمهوري اسلامي خصوصا رياست محترم جمهوري اسلامي، مجلس، وزارت دفاع و سازمان‌هاي نظامي و انتظامي و امنيتي كشورمان در حمايت از دولت‌ها و ملت‌هاي كشورهاي فوق‌الذكر قابل تقدير است. حقير به عنوان سرباز مكلف‌شده از جانب حضرت‌عالي در اين ميدان، با اتمام عمليات آزادسازي ابوكمال آخرين قلعه داعش با پايين كشيدن پرچم اين گروه امريكايي ــ صهيونيستي و برافراشتن پرچم سوريه، پايان سيطره اين شجره خبيثه ملعونه را اعلام مي‌كنم و به‌نمايندگي از كليه فرماندهان و مجاهدين گمنام اين صحنه و هزاران شهيد و جانباز مدافع حرم ايراني، عراقي، سوريه‌اي، لبناني، افغانستاني و پاكستاني كه براي دفاع از جان و نواميس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا كردند اين پيروزي بسيار بزرگ و سرنوشت‌ساز را به حضرت‌عالي و ملت بزرگوار ايران اسلامي و ملت‌هاي مظلوم عراق و سوريه و ديگر مسلمانان جهان تبريك و تهنيت عرض مي‌نمايم و پيشاني شكر را در مقابل پيشگاه خداوند قادر متعال به‌شكرانه اين پيروزي بزرگ بر زمين مي‌سايم.
و ماالنّصر الّا مِن عِندِالله العزِيزِ الحكيم
فرزند و سربازتان
قاسم سليماني
رزرو هتل